Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

JAK RUSOVÉ (ZNOVU) DOBYLI BERLÍN

17. října 2015 v 11:42 | heavy_head |  Šachy
Berlín byl od 9. do 14. října dějištěm letošního mistrovství světa v rapidu a bleskovém šachu. První trofej pro sebe ukořistil až s dehonestující převahou staronový mistr světa v této disciplíně Carlsen, a celý šachový svět si kladl otázku, jestli se mu povede zopakovat loňský bájný triple a stane se neomezeným vládcem všech tří kategorií - v klasickém šachu, rapidu i blesku.Po prvním dni to vypadalo právě na přímý souboj mezi ním a v životní formě hrajícím Maximem Vachier-Lagravem, který jediný vypadal na to, že je schopen se mu postavit a sesadit ho z trůnu. Ještě čtyři kola před koncem měl sympatický Francouz 1,5 bodový náskok. Pak mu však došel dech a po dvou po sobě jdoucích porážkách se vrátil zpátky na zem. Nakonec MVL vybojoval cenné stříbro, i když po předchozím průběhu asi pomýšlel ještě o stupínek výše.
Ruský veterán Kramnik postupoval turnajem v dobré pohodě (vyzbrojen tréninkem s Carlsenem počátkem října) a nakonec vyválčil bronz, kterým nejspíš v záplavě mladých predátorů překvapil i sám sebe.
Opravdu, Rusům se v Berlíně neobyčejně dařilo. Krymjakin (© Igor Štohl) hrál dobrý turnaj a ještě pět kol před koncem byl na +8, pak mu však definitivně došly síly ("Stupidní Světový pohár)))!" via Twitter) a zůstal v prachu pod kopyty čerstvějších a hladovějších dravců. Také Nepo ukázal, že je při chuti a když na turnaji není Nakamura, nedokáže ho nic vytočit, takže zinkasoval konečné 5. místo. A to ještě 7. skončil Svidler.
Po medaili sahal do poslední chvíle i všemi mastmi mazaný lišák "Čuky" Ivančuk, předvedl několik brutálních zářezů (zejména Carlsen se bude asi v noci budit ze sna), nakonec to však nebyl on, o kom se bude v rodné vlasti vyprávět jako o hrdinovi.
Blicařské supereso Griščuk potvrdil, že ještě zdaleka nepatří do starého železa (je mistr světa z let 2006 a 2012). Stylově neoholený zabiják ze staré ruské školy to drtil konzistentně. První den nic moc, jeho hvězdné chvíle však přišly ve finiši: v klíčovém 15. kole srazil k zemi Carlsena (ten tuto porážku podle očitých svědků neustál a diváci mohli vidět mistra světa viditelně i slyšitelně frustrovaného tak, jak ho ještě neznali - via Twitter). Když navíc Griščuk v posledním kole dostal "hratelného" Gelfanda, musely se mu oči rozzářit radostí a už svou šanci nepustil. Ve své královské disciplíně tak nakonec slavil triumf hráč, který se proslavil svými děsivými časovými tísněmi, a stal se tak potřetí mistrem světa v bleskovém šachu! Charašo, Sašo.
Velkou radost udělal všem českým příznivcům náš osamocený bojovník David Navara, který se v prvním dni chytře pošetřil a ve druhém už to rubal bez hanby, jeho finiš byl zdrcující a jen škoda, že turnaj neměl ještě o dvě kola navíc, možná by zacinkala medaile. Vynikající 8. místo!
Nu a jak to dopadlo s největším favoritem? Carlsen zůstal poněkud dlužen své pověsti. Ztratil svou neporazitelnost z rapidu a ztratil i titul nejlepšího blicaře planety. Utrpěl několik těžkých porážek (překvapivě zejména bílými kameny) a i když se ještě dokázal vzchopit, bylo jasné, že to nebude jeho den. I přes svůj neúspěch (až 6. místo, považte!) to Carlsen nakonec vzal sportovně (ostatně co mu zbývalo) a při vyhlašování už zase působil svým typicky bezstarostným dojmem (na Twitter později napsal: "Nemůžete vyhrát všechny (zjevně).") Ne, to fakt nemůžeš, Magnusi. Aspoň ne každý rok.
Je dobře, že blicařský trůn změnil svého majitele? Já tvrdím, že ano. Je dobré, že Carlsenova hegemonie byla prolomena a vyhrál někdo jiný. A Griščukovi, jenž je pro mnohé ztělesněním slova Blicař, bude tento titul nesporně slušet.
Griščuk dokonce prozradil tajemství svého úspěchu: "Hlavní věc, kterou musítě umět, abyste hráli dobře bleskovky - je umět hrát dobře šachy."

Celkové pořadí:
http://chess-results.com/tnr190790.aspx?lan=5&art=1&rd=21&flag=30&wi=821
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 M. M. | 17. října 2015 v 13:20 | Reagovat

Blog žije! :-D Chválím nový článek, i když mu tedy skoro vůbec nerozumím :-P

2 heavyho heavyho | 17. října 2015 v 18:01 | Reagovat

Hurá! Povstal z popela jako Fénix. :-D

3 M. M. | 17. října 2015 v 22:24 | Reagovat

Podlehl úpěnlivým prosbám věrných čtenářů :-D

4 heavy heavy | 19. října 2015 v 16:31 | Reagovat

Ten nátlak mé jediné čtenářky byl vskutku brutální. :-) A stejně jsem ji uvrhl v neporozumění. :-)

5 M. M. | 19. října 2015 v 17:24 | Reagovat

Musíš mě prostě uvést to terminologie :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama