Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Portrét: David Navara

22. ledna 2011 v 11:18 | heavy_head |  Šachy
Alina l´Ami je manželkou nizozemského velmistra Erwina l´Amiho. Kromě toho také hraje šachy a píše blog. Její ženský pohled je možná o něco víc senzitivnější, než na co jsme zvyklí, ale není občas na škodu vybočit z mužského uvažování v kategoriích dobro/zlo a vyplatí se mi to/nevyplatí.
DN in WDavid


Hraje ve Wijk aan Zee už počtvrté, letos v B- turnaji, může se pochlubit úspěšnou šachovou kariérou a diplomem v oboru logika na Univerzitě Karlově v Praze, není třeba Davida dále představovat.

Mimořádně talentovaný, citlivý a zranitelný, stará se o lidi ve svém okolí, velmi skromný, schopný vidět vlastní chyby a přiznat si je, někdy sám sebe podceňuje, David se na vás dívá svým charakteristickým způsobem - hned na první pohled, v první sekundě je vám jasné, že by vám okamžitě pomohl, kdybyste ho o to požádali. Je to velmi silný šachista a zajímavá osobnost. David se vymyká z průměru, není jako ostatní, což o sobě okamžitě i sám poznamenává.Tata Steel
Černými proti Efimenkovi, bohužel, dnes David prohrál.Proč?! Na to je pro mě nyní velmi snadné odpovědět. Měla jsem možnost setkat se s ním při několika příležitostech, mluvit s ním a sedět vedle něj u jednoho stolu při organizačním večírku. On je opravdu jiný než běžní hráči, a teď nemluvím o jeho vysokém ELO či šachovém stylu (doslechla jsem se, že má přezdívku "David Express" pro rychlost a přesnost jeho tahů, když má lepší pozici).

V šachovém světě, ve kterém se vyplatí být občas sobecký, se musíte soustředit na vlastní hru a říkat si, že jste génius, abyste si udrželi potřebnou sebedůvěru a úroveň. David se chová přesně opačně. Je milý a nesmírně skromný, velkorysý a vědomý si svých slabostí.

Pamatuju si, když přišel do tiskového centra, aby ukázal svou první výhru nad Radkem Wojtaszkem. Obvykle to šachisté dělají jen tehdy, jsou-li o to výslovně požádáni, jinak hned utečou a schovají se, aby si šetřili energii na další kola. Což je zcela normální a pochopitelné. Kamery, reportéři, rozhovory, analýzy, rozdávání úsměvů a zdvořilé jednání, to všechno vám ubírá energii, zejména po těžkém zápase. Ale David přišel k diváků sám od sebe a nabídl svůj zasvěcený komentář a pohled na věc, což ocenili všichni přítomní: objektivní a hlubokou analýzu své partie. Malá ukázka:


Bylo jasné, že to chce udělat pro diváky: ne pouze krátkou prezentaci, ale dostatečně rozsáhlý komentář se spoustou odboček a vysvětlení (to je mezi velmistry vzácnost, obvykle toho nechtějí moc odhalit, hodně si toho schovávají pro sebe pro pozdější použití a když už něco prozradí, jde o něco očividného) - na druhé straně, staral se o to, aby posluchače nenudil, byl hodně emotivní a bezprostřední, neustále se jakoby omlouval a žádal o shovívavost. Nebylo tu absolutně nic, za co by se musel omlouvat, diváci si užili každou vteřinu strávenou na židli, kdy se mohli dívat na demonstrační šachovnici. Nebyly to obvyklé analýzy - díky Davidovu podání to nebyl jeho monolog, ale všichni měli tak nějak pocit, že se účastní úžasného dialogu, rozhovoru, ve kterém nám umožňoval, abychom věci lépe pochopili. Pravidelně a pokaždé pronášel své typické "Je mi to líto", když mu padaly magnetické figurky z ruky v rychlosti, s jakou předváděl varianty, nebylo mu líto jeho času, ale toho našeho! 

Vždy skromný: "Nemůžu udržet takhle vysokou úroveň hry v každé své partii", "Byl jsem povrchní", "Možná se ale mýlím", slova používaná Davidem odhalila ten druh osobnosti, kterou jsme intuitivně vycítili: klíčové slovo pro vystižení jeho osobnosti a duše je - nevinnost.

Rada: "Nejsem ta správná osoba, která by se do toho měla plést, nejsem tak silná šachistka a dělám mnoho chyb. Myslím, že lepší odpověď by mohl dát kvalifikovaný trenér, i když by byl objektivně na mnohem nižší herní úrovni než jsi ty. Myslím, že trenér by ti mohl daleko lépe a užitečněji zorganizovat tvůj volný čas a přípravu k partiím, shromáždit šachové informace a naučit tě větší disciplíně. Důležité je také hrát proti silnějším soupeřům než jsi ty sám, a vždy se poučit ze svých chyb, stejně jako v následujících partiích s dalšími velmistry."


Kolik hodin věnuje David šachům?

David: "Na tuto otázku není jednoduchá odpověď, někdy pracuju opravdu hodně a intenzivně, někdy skoro vůbec. Někdy mám dobré výsledky bez toho, aniž bych se nějak zvlášť připravoval, ale stává se to i opačně: můžu se připravit skvěle, ale výsledky se jaksi nedostaví. Co na to říct? Mám pro šachy nadání, ale existují i lidé, kteří ho mají větší. Jediný rozdíl mezi nimi a mnou je ten, že oni si vybrali jinou profesi."


David

karikatura


Ať se ti daří, Davide, máš před sebou ještě 8 kol!


 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Záložní prapor, Cairo-New Egypt, 23.leden 1930 Záložní prapor, Cairo-New Egypt, 23.leden 1930 | 23. ledna 2011 v 9:36 | Reagovat

A já mu fandím, někdy mi přijde, že když si na začátku řekne: tak tohle prohraji, tak to i úspěšně dovede do konce a prohraje.plk.

2 heavy_head heavy_head | 23. ledna 2011 v 19:26 | Reagovat

Co jsou to tady za plky? :-)Zdravím do Egypta. Co na to říká sfinga?

3 Frnkla s ním, s plukovníkem samozřejmě Frnkla s ním, s plukovníkem samozřejmě | 26. ledna 2011 v 23:58 | Reagovat

Egypt velice pohodlný, je tu spousta domorodců, kterými se zabýváme. plk.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama