Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Něžná

23. listopadu 2010 v 21:30 | heavy_head |  Šachy
Pokud se zajímáte o hru zvanou šachy, možná jste zaregistrovali, že na letošním ruském přeboru žen řádí jako černá ruka dívka s poetickým jménem Nazi Paikidze. Víme o ní něco kromě toho, že je to kamarádka Šakovy sestry Turkan Mamedjarovové? Ani ne, dalo by se říct. Pokud si tedy nepřečtete následující rozhovor, který s ní pro server CHESS-NEWS vyrobil Jevgenij Surov, jehož počeštěné jméno by znělo přibližně nějak jako Evžen Tuhý. Mimochodem, Nazi znamená "Něžná".Mám ráda ruskou zimu!Nazi


V éteru je Chess-News, mé jméno je Jevgenij Surov. Vedle mě je Nazi Paikidze - a já se nebojím užít toho slova, objev ženského Superfinále mistrovství Ruska. Dobrý den!


Ahojky!


Gratuluji vám. Dnes jste opět zvítězila, nad Taťánou Šadrinovou. Ale já začnu s něčím jiným. Začnu tím, že krátce před začátkem turnaje jsem ke svému překvapení zjistil, že velmi mnoho lidí nepíše správně vaše příjmení. To se totiž správně píše s písmenem "i" a ne "j". Říkám s překvapením, protože jsem věděl, že gruzínsky "paiki" znamená "pěšec", ale nemohl jsem si nějak představit, že by od tohoto slova mohlo existovat příjmení. To znamená, že vaše příjmení je čistě šachové!


Ano, mám šachové příjmení. Když je přeložíte do ruštiny, dostanete "Pěšcová".


Pěšcová, no ano. Pravděpodobně ano. Takže jak, chystáte se projít až do dámy? Tedy, chcete se stát šachovou královnou, abych tak řekl?


Ano.


Přímo na tomhle mistrovství?


Teď o celkovém výsledku nepřemýšlím, prostě jdu od jedné partie k další. Uvidíme, jak to dopadne.


Povězte nám pár slov o dnešní partii. Jak probíhala?


Dnes byla na pořadu Zajcevova varianta, stála jsem lépe. Soupeřka poté zvolila nesprávný plán a já jsem malou výhodu získanou ze zahájení dotáhla až do konce a dala jsem krásný mat.


Dokonce mat?


Ano. Soupeřka se vzdala dva tahy před matem.


Kromě Taťány Šardinové jste vyhrála ještě s dalšími hráčkami, i s těmi slavnými. Se slavnými ruskými šachistkami. Co na to říkáte - čekala jste od sebe takovou hru a takové výsledky?


Upřímně řečeno ne, nečekala jsem to. Ale všechno se mi dařilo, v některých partiích jsem měla i kousek štěstí, v některých jsem ale naopak body nesbírala.


Jak jsem řekl, předvedená hra a získané body - to jsou možná trochu odlišné věci. Kdybychom se podívali na některé vaše partie pozorně, v některých jste měla štěstí. Souhlasíte s tím?


Ano, je to tak. Například včera, s Kostenjukovou, po zahájení jsem nestála nic moc, pak byla moje pozice hodně špatná, ale nakonec jsem ji přehrála a porazila, dalo by se říct. Ale zase - druhého dne jsme s Natálií Pogoninovu hrály remízovou koncovku, ale já jsem jednotahově nastavila pěšce a prohrála jsem.


Říká se - štěstí přeje silným, ale i tohle - vítěz má vždycky štěstí.


Nevím, možná je to pravda.


Nazi, ještě přednedávnem vaše jméno málokdo znal, nebyla jste tak na očích. Neúčastnila jste se ani soutěží družstev, protože jste nebyla nominována. Ale v uplynulém roce, to jest v tomto roce, se vám povedlo vyhrát Moskevský open?


Ano.


No a teď - zatím proběhlo jenom šest kol, nebudeme předbíhat, ale zatím je vaše vystoupení zde velmi zdařilé. Čím si vysvětlujete takový výkonnostní vzestup?


Hodně mi pomáhá trenér Vladimír Bělov. Také na sobě hodně pracuji sama. A taky hraju mnoho turnajů. A výsledky se dostavily.


Takže vás trénuje Vladimír Bělov, že?


Ano.


Předtím jste neměla žádného trenéra?


Předtím jsem spolupracovala s Vladimírem Lepeškinem. Až poslední dva roky s Bělovem.


Hrajete v Superfinále - mimochodem, pro mnohé je překvapením, že gruzínská šachistka hraje na mistrovství Ruska - ale jestli to dobře chápu, vy máte ruské občanství?


Ano, mám dvojí občanství - gruzínské a ruské.


Žijete v Moskvě.


Ano, v Moskvě.


A jak se to přihodilo? Povězte nám něco o sobě. Určité to bude mnohé lidi zajímat.


Před čtyřmi roky jsme se s rodinou přestěhovali do Moskvy. Bratr je totiž fotbalista. Takže to bylo kvůli němu - a taky kvůli mě, poněvadž v Gruzii je málo trenérů a turnajů taky není moc.


Rusky mluvíte, mimochodem, velmi dobře. Skoro bez přízvuku.


Děkuji. Když jsme přijeli, vůbec jsem rusky neuměla.


Vážně?


Vážně, ani slovo. Ale tak to bylo - přestěhovali jsme se kvůli mým šachům a kvůli bratrovi.


Abyste mohla šachově růst.


Ano.


A jak se vám tu žije? Z lidského hlediska, když odhlédneme od šachu, jak se vám líbí v Rusku a v Moskvě?


Líbí se mi tady. Je pravda, že se nestýkám s mnoha lidmi. Věnuji se šachům. Ale Moskva se mi velmi líbí. A stejně tak počasí, že je zima.


Opravdu?


Ano, mám ráda zimu, sníh.


To je poprvé, co se setkávám s někým, kdo přijel z teplejší oblasti do Moskvy a kterému se tu líbí nejen proto, že je v hlavním městě, ale líbí se mu i místní počasí!


Ano, velmi.


Vy jste velmi neobyčejná Gruzínka, Nazi. A odkud vlastně pocházíte?


Z Tbilisi.


V Tbilisi jste se narodila?


Ne, narodila jsem se v Irkutsku. Moji rodiče tam zkrátka studovali. Když mi byly čtyři roky, přestěhovali jsme se do Tbilisi.


A nestýská se vám teď, poslední čtyři roky?


Samozřejmě, moc mi to chybí. Před dvěma lety jsem hrála na mistrovství Gruzie, a od té doby jsem tam nebyla.


A proč vlastně? Dostáváte pozvánky, můžete hrát na mistrovství Gruzie, nebo ne?


V loňském roce mě nepozvali. Před dvěma roky ano, to mě pozvali, přijela jsem, hrála jsem tam. Nevím, třeba letos hrát zase budu.


Vzpomenete si, kromě Moskevského openu a tohoto Superfinále, který turnaj byl vaším největším úspěchem?


V tomto roce jsem vyhrála mistrovství Moskvy a První ligu. A předtím jsem vyhrávala mládežnické evropské a světové šampionáty v kategoriích do 10-ti, do 12-ti, do 14-ti a do 16-ti let. Téměř každým rokem.


To znamená, že největší a nejdůležitější úspěchy spadají do letošního roku?


Ano, čtyři turnaje, jestli se nepletu. Nebo tři.


Uvidíme, možná to budou čtyři. Takže vám přeji, aby tento rok nebyl ve vaší kariéře tím nejúspěšnějším, abyste v budoucnu měla ještě lepší roky.


Díky moc.


Já děkuji za rozhovor.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jaká vám Nazi podle fotky připadá?

Něžná 9.1% (1)
Tajemná 27.3% (3)
Hodná 9.1% (1)
Zlobivá 9.1% (1)
Talentovaná 0% (0)
Vášnivá 36.4% (4)
Právě jsem se zamiloval 9.1% (1)

Komentáře

1 heavy_head heavy_head | 23. listopadu 2010 v 21:41 | Reagovat

Původně jsem to chtěl nazvat Něžná svastika, ale nevím, jestli by to byl zrovna dobrý nápad. :-)

2 heavy_head heavy_head | 23. listopadu 2010 v 22:00 | Reagovat

Tak jsem aspoň místo slušňáckého a seriózního "Dobrý den" vrazil rozverné holčičí "Ahojky!" Zbytek už jsem nechal tak, jak byl.

3 Frnkla s ním, s plukovníkem samozřejmě Frnkla s ním, s plukovníkem samozřejmě | 21. prosince 2010 v 8:05 | Reagovat

Zdar, Nazi, no to by asi našinci zvažovali, zda dát dítěti. Dobré, díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama