Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Krátká cesta do hlubin šachistovy duše

28. září 2010 v 15:44 | heavy_head |  Šachy

Na Výšinách panuje už několik měsíců klid, stav podobný klinické smrti. Tento článek je proto jakýmsi protestem proti tomu, že to zde již úplně umřelo. Tak jako mnoho jiných lidí a blogů.
Tak. Mírně depresivní úvod máme za sebou, přejděme k věci samotné. Možná víte, že v těchto dnech probíhá největší šachová akce tohoto roku, 39. Šachová olympiáda v ruském Chanty-Mansijsku. Kdyby někdo do tohoto sibiřského města shodil bombu, svět by přišel o mnoho skvělých mozků. Na majitele jednoho z nich, našeho hráče Davida Navaru, se podívejme v následujícím krátkém minirozhovoru, který udělil na oficiálních webových stránkách této události.Bojím se, že mě nikdo doopravdy nepotřebuje


Novinář z olympijského tiskového střediska vyzpovídal lídra českého národního týmu Davida Navaru. Mluvilo se o všem, jen ne o šachu.


Cestuješ hodně?

Ano, samozřejmě. Jsem docela mladý, ale už jsem navštívil spoustu zemí. Zároveň dávám přednost tomu navštěvovat místa, kde se mohu domluvit v jejich rodném jazyce. Nesnáším situace, kdy lidem kolem sebe nerozumím!


Kde ses naučil tak dobře rusky?

Když jsem ještě studoval na škole, byla ruština mým oblíbeným předmětem. Pořád se mi vaše řeč líbí.


Davide, máš rád kino?

Moc ne, abych byl upřímný. Ale občas se rád podívám na filmy s mým oblíbeným hercem Luisem de Funesem. Miluju jeho filmy, ani nevím proč. Možná proto, že je jedinečný - pokaždé se mi zlepší nálada, když se dívám na nějaký film, kde hraje.


Pokud vím, jsi velký čtenář. Máš nějakého svého oblíbeného spisovatele?

Ano. Můj oblíbenec je český spisovatel Karel Čapek. V určitém období se začal velmi zajímat o filozofii, což ovlivnilo jeho pozdější práce. V roce 1920 vydal hru pod názvem R. U. R. , kde vynalezl a poprvé použil slovo "robot". Za jeho vrcholné dílo je považován román Válka s mloky - je to politická protifašistická satira, připomínající George Orwella.


Máš rád ruskou literaturu?

Líbí se mi Dostojevskij, zejména jeho román Zločin a trest. Je to vynikající spisovatel.


Zajímáš se také o filozofii?

Abychom byli přesnější, zajímám se o logiku. Studuji tuto vědu na Univerzitě Karlově v Praze. Nemůžete hrát šachy bez logiky. Líbí se mi i sociologie.


Umíš se i někdy, jak se říká, odvázat?

Zřídkakdy. Nekouřím, nepiju, ani neužívám nelegální drogy. Beru jen předepsané léky, ale to se nepočítá, že jo? (směje se)


Čeho se nejvíc obáváš?

Možná to bude znít směšně, ale mám pocit, že stále víc hloupnu. Obávám se, že s přibývajícími léty se stanu natolik hloupý, že nebudu moci hrát šachy na tak vysoké úrovni. Také jsem měl vždy pocit, že mě nikdo doopravdy nepotřebuje. Lidé mě znají a uznávají jen díky tomu, že umím hrát dobře šachy. Mám strach, že se jednoho dne probudím a nikdo si mě nebude všímat. Takže se budu snažit přinášet radost mým fanouškům jak jen dlouho to půjde!DN


Zdroj: http://www.ugra-chess.com/node/332
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mladí malawzstí domorodci Mladí malawzstí domorodci | 28. září 2010 v 20:08 | Reagovat

Nééééééé, to néééé, je tu nový článek, teď už zase nebudou článkokomentáře? Nebo jak to bude? Chodili jsme na ně až z Malawy.

2 heavy_head heavy_head | 29. září 2010 v 11:49 | Reagovat

A čeho se nejvíc bojí malawané?

3 wl duu gonduu wíí wl duu gonduu wíí | 29. září 2010 v 22:00 | Reagovat

Prečo zmizely článkokomentáre? To gdo je za to platený, že maly zmiznut?? Čeho sa bojí malawané? Obvykle sa bojíme cholesterolov  v hotdogech a tiež že umrieme s nevycistenými zubýý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama