Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Poražení a vítězové

14. května 2010 v 18:31 | heavy_head |  Šachy
Zápas skončil a mistr světa se nezměnil. Co rozhodlo?
Toto jsou zřejmě první pozápasové rozhovory s oběma aktéry zápasu o titul mistra světa v šachu přinášené v českém jazyce. Jde o překlad publicisty Jurije Vasiljeva pro ruský server ChessPro.
A jestli jste si toho všimli, tak vězte, že Topalovovi přátelsky tyká, zatímco Anandovi uctivě vyká.
Kromě toho, že je vnímavý a dokáže být i pěkně břitký, je i sečtělý a v podnadpisech parafrázuje známá literární díla. Třeba od Gabriela Garcíi Márqueze.
Dozvíte se rovněž, že většina současných šachistů při přípravě na důležité zápasy poslouchá hlasitou hudbu, což pro mě bylo docela překvapení.


Věnce, medaile a vázy


Tuto část rozhovoru s bulharským velmistrem budu doprovázet fotografiemi ze slavnostního zakončení. Práce fotografa byla na této akci velmi obtížná. Podle všeho se bulharská tajná služba obávala o bezpečnost svého vůdce natolik, že reportéři byli odkázáni od VIP osob na vzdálenost 25 metrů. Vepředu pobíhali s fotoaparáty nějací "vyvolení prokuristé", jak mi sdělil jeden ze speciálních agentů v civilu. Jim náleželo slízat všechnu smetanu, zatímco nám ubožákům zbývalo dívat se na udělování vyznamenání týmu šampiona i vyzyvatele z pěkné dálky. Nikdy a nikde předtím mi nezbývalo zůstat od scény tak daleko. Vzpomněl jsem si na Bonn. Tam jsme mohli být od účastníků tři metry. A nikdo vás mimochodem nevyslýchal ani neprohledával...
Takže za kvalitu fotografií neručím.


Veselin Topalov: Kronika ohlášené sebevraždy
(část druhá)


at1Dufek


Kde jsi se připravoval k zápasu? Jak dlouho a jak?

Zápas s Kamským skončil v únoru loňského roku. Konečné datum zápasu s Anandem bylo oznámeno, zdá se mi, po Novém Sadu... Nepamatuju si přesně, kdy to bylo. Takže jakmile to oznámili, sešli jsme se, sestavili jsme harmonogram, provedli pár schůzek. Závěrečné soustředění jsme udělali v Bulharsku, v městě Sandanske. Ve velmi krásném hotelu SPA.


V horách?

Poblíž Řecka.


I když skoro všechny znám, řekni mi složení tvého týmu.

Ivan, Smeets, L'Ami a Čech.


Právě ten Čech nás konkrétně zajímá. To je ten mladík, se kterým jsi hrál po skončení letošního turnaje v Linares? Jak se jmenuje?

Dufek.


Nečekaný přírůstek do týmu.

Ano. Spolupracoval jsem ještě s několika jinými osobami, jejichž jména nechci zveřejňovat, a měli jsme možnost přibrat ještě nějakého silného velmistra nebo někoho jiného. S Dufkem jsem se seznámil v Linares, když jsem hrál s vítězi Mundial Chess. Uhrál se mnou remízu, ale jestli jsi viděl tu partii...


Ne, neviděl...

No, můžeš mi věřit, hrál jsem po těžké koncovce s Gelfandem, bylo to sice druhého dne dopoledne, ale i tak jsem si myslel, že rychle vyhraju... Ale ten chlapík (je zhruba stejně velký jako já) na to, že měl rating okolo 2200, hrál docela slušně.


Zabývá se počítačovým šachem, ne?

Píše knihu zahájení. Zaujal mě, protože má diametrálně jiný pohled na šachy než šachový profesionál.


Takže jsi ho nešetřil?

Ne, ne! Chtěl jsem ho rychle vyřídit. Ale nestalo se tak. Začal se bránit "počítačovými tahy" a udržel remízu.at2Koncovka z Elisty


Takže tak, zápas začal, ty jsi vyhrál hned v první partii. Nenamlsalo tě to příliš?

Ne, to se nedá říct, spíše ve mně zanechala velmi příjemné dojmy. Obyčejně se ti nepodaří najít slabé místo v přípravě tvého protivníka tak brzy. A my jsem ho už v první partii dokázali postavit před problémy v Grünfeldce. "Nevyvrátili" jsme celé zahájení, ale eliminovali jsme možná jeho hlavní zbraň. To znamená, že tenhle bod nebyl sám o sobě tak důležitý, jako spíš význam toho, že ho v ní dokážu porazit.


Ale on se pak ke Grünfeldce stejně vrátil, a tobě se znovu podařilo získat převahu...

Ano. Získával jsem převahu ve všech partiích, ve kterých jsem měl bílé, kromě té poslední.


Bylo pro tebe překvapením, že Anand hraje stejná zahájení jako Kramnik?

Ale vždyť začal s Grünfeldkou. Myslím si ale, že měli v plánu něco jiného, museli ho však v průběhu zápasu pozměnit. A Katalána jsem, popravdě, očekával, ale nemůžeš si být jistý tím, co ti soupeř zahraje. Měl jsem v něm pár nápadů... Museli jsme se samozřejmě připravit i na 1.e4 a další zahajovací tahy.


A co nám řekneš o "koncovce z Elisty" se střelcem na g6 ve slovanské, kterou jsi prorazil až s pomocí tvého soupeře?

Skoro jsem nemohl uvěřit tomu, že kvůli téhle koncovce jsem se od tohoto zahájení v Elistě odchýlil.


Cože, to je převaha bílého tak velká?

Tak, jak hrál Anand, jsem dostával koncovky s hodnocením mezi "velká převaha" a "výhra". A přitom bez jakéhokoli risku!


Jsi spokojený s prací svého týmu?

Ano! Velice! Dufek nám poskytl svěží pohled na celý proces přípravy. Bylo velmi poučné spolupracovat s někým, kdo je tak vzdálený světu profesionálního šachu.


Vidím ti na očích, podle tvého výrazu, že výsledkem zápasu nejsi až tak moc zklamaný. Je to tak?

Jsem zklamaný z toho, že jsem nevyužil svých šancí. To je zákon sportu. Řekněme, že technika v koncovkách není zrovna můj obor. Ale i s takovou technikou, jakou mám, jsem byl povinen nabrat v těch "koncovkách z Elisty" víc bodů, než se mi nakonec podařilo. To je neodpustitelné - nevyhrát ani jednu z těch koncovek z 3., 5. a 10. partie. V zápase o mistra světa to nepřichází v úvahu! Tohle dávalo Anandovi šanci udržovat nerozhodný stav. Hráč bez zahájení zvládl udržovat rovnováhu od 2. do 11. partie!


A ve 4. partii se přihodilo co?

Po počátečním presingu ze zahájení jsem se nebránil špatně a v určitém momentu jsem svého soupeře začal trochu provokovat. Je zřejmé, že tam má bílý cestu k výhře, dokonce, jak se ukázalo, ne jedinou. Dostat těžkou pozici jednou v zápase - to je normální.


at3


Sofijské pravidla - norma pro všechny


Ptát se tě na sofijská pravidla asi nemá význam - je to tvoje ideologie, že ano?

Vůbec nechápu, proč mi po pěti letech používání sofijských pravidel ještě kladou takové otázky. Byl jsem trochu zklamán tím, když se FIDE ptala Ananda, jestli je ochoten v zápase přistoupit na sofijská pravidla. Ve svém Grand Prix se přece na to nikoho neptají, tam to je jednou dané a hotovo. Celý cyklus by se měl hrát podle jedněch pravidel. Ve FIDE musí být silná osobnost, která mistrovi světa a špičkovým velmistrům řekne: "Vám všem, moji milí, skončil lehký život." Jsem rozčarován z FIDE z toho důvodu, že dali mistrovi světa na vybranou.


Chápu, že jsi hrál zápas, ve kterém jsi byl přesvědčen o tom, že zvítězíš, a úvahami o tom, s kým se asi tak můžeš utkat v příštím zápase kandidátů, ses příliš nezaobíral... Máš druhé nejvyšší ELO na světě, takže na Carlsena hned nenarazíš, ani na Aronjana nebo Kramnika. Pravděpodobně budeš muset hrát první zápas znovu s Kamským?

Něco jsem o tom zaslechl, ale teď, myslím, tam budou asi nějaké změny. Obecně platí to, co mne dříve znepokojovalo: kde se bude hrát, kdy a s kým. Ale teď už znám lidi z FIDE trochu lépe, takže do té doby, kdy neřeknou jasně, kde, kdy a s kým se bude hrát, se tím nechystám nějak zaobírat. Až řeknou - budu hrát.


Jaké máš profesionální plány?

Jsem ratingově druhý hráč světa. V tomto roce už se moc hrát nechystám. A jestli bude Carlsen někde hrát špatně, je to pro mne šance, že se zase stanu světovou jedničkou já.


Na Olympiádě v Chanty-Mansijsku hrát budeš?

Upřímně řečeno, moc se mi nechce. Ale mohou mě o to požádat a odmítnout by bylo trapné. Poté, co pro mě v Bulharsku udělali.


at4


Rozhovor s mistrem světa byl výrazně kratší, snad i proto, že ruského novináře vyzvali, aby se vešel do patnácti minut. Což mi, spolu s pracností překladu, neumožnilo pořídit delší interview. Ale to ani tak nevadilo - na všechno, na co jsem se indického génia chtěl zeptat, jsem se zeptal.


at5


Viswanathan Anand: Při hře takového významu bych v rapidu nebyl favoritem...


Vladimir Kramnik mně při besedě v Dortmundu řekl, že on by v Sofii nehrál za žádné peníze. A dodal, že vy jste udělal velkou chybu, že jste s tím souhlasil. Jak jste se rozhodoval, co vám pomohlo rozptýlit obavy?


at6


Ano, je to neobvyklé, hrát na území svého soupeře. Ale zakázal jsem si o tom takhle uvažovat. Souhlasil jsem z několika důvodů. Zaprvé, Bulharsko předložilo tu nejlepší nabídku. Peněžní fond byl největší. Zadruhé, v Sofii jsem hrál už několikrát předtím, a věděl jsem, že diváci jsou zde korektní, dobromyslní, byl jsem si jistý, že atmosféra zápasu bude normální. Kromě toho bylo důležité, že kontrolu nad všemi technickými a organizačními záležitostmi převzala FIDE. Já a můj tým jsme žili v překrásném hotelu, všechno bylo skvěle zařízeno.


Bylo mi řečeno, že jste bral vynucenou čtyřicetihodinovou cestu autobusem z Frankfurtu do Sofie kvůli erupcím islandského vulkánu jako zábavné dobrodružství, které nemělo vliv na vaši náladu. Je to pravda?

A co jsem měl dělat? Neměli jsme na vybranou. Měli jsme bojovat s vulkánem? Museli jsme celou situaci brát s humorem a nadhledem. Byl to zajímavý výlet. Hodně jsme o tom vtipkovali. Byla to docela legrace. Člen našeho týmu Erik van Riim to domluvil se svými známými z Holandska a oni pro nás přijeli v pohodlném autobuse. Během jízdy jsme pokračovali v přípravě na zápas. V autobuse byl stůl, my jsme zase měli magnetické šachy, na kterých mi moji trenéři ukazovali varianty, které by se mohly vyskytnout v zápase.


Měl váš tým hodně práce i během samotného zápasu?


at7


Ano, měl. Během zápasu jsme cítili problémy při hře černými figurami. Nedostával jsem takový typ pozice, kterou bych si přál dostávat. Byl jsem neustále pod tlakem. Do čtvrté partie se mi dařilo stavět soupeře bílými před problémy, ale po 4. partii už se mi nedařilo získávat výhodu ani bílými. Museli jsme s mým týmem tvrdě pracovat, abychom upravili naši přípravu a vyrovnali se s problémy.


Hrát "Kramnikova zahájení" je dobrý nápad. Kramnik v jednom rozhovoru řekl, že se tím cítí velmi polichocen...

Každý by chtěl hrát tak jako Kramnik, protože to je správné! Ano, snažil jsem se bránit za černé "koncovku z Elisty" se střelcem na g6 ve slovanské. Myslel jsem, že Veselin vyzkouší ještě jiné ideje, ale on se ještě vrátil k téhle koncovce, je pro černého obtížná. A ne všechny naše myšlenky byly stejné s "Kramnikovými zahájeními", protože jsem hrál i Grünfeldovu obranu.


Čím zejména se Topalovovi podařilo vás v tomhle zápase překvapit?


at8Obvykle Veselin v dřívějších zápasech měnil zahájení. Ale tentokrát byl jeho přístup zcela odlišný. Takže mne velmi překvapilo, že i když dvakrát prohrál v Katalánovi, nezměnil toto zahájení a i nadále pokračoval v tomto duchu a dovoloval mi v něm pokračovat. V utkání proti Kramnikovi se choval jinak. To byl pro mne ten hlavní objev - že při hře bílými ani černými Topalov neměnil své zbraně. Proto také naše příprava na různá jiná zahájení přišla vniveč.


Nejtěžší okamžik v zápase?

V zápase bylo mnoho kritických momentů, ale nejtěžší pro nás byl dvojitý neúspěch v partiích 8 a 9. Je možné prohrát jednu partii v důsledku hrubé chyby, jak se to stalo v osmé partii, je možné nevyhrát vyhranou pozici, jak se to stalo v deváté partii. Ale když tyhle události přicházejí jedno za druhým hned po sobě, v jedné fázi zápasu, vydržet tenhle dvojitý neúsěch a selhání je velmi nelehké. Tohle byl, zcela jistě, ten nejtěžší okamžik celého zápasu.


K vašemu štěstí se Topalovovi nezdařilo navázat na svůj úspěch v 10. a 11. partii, i když koncovka v té desáté byla pro vás velmi nebezpečná. A pak přišla rozhodující 12. partie. Černý hrál otevřeně na remízu, ale bílý se rozhodl zariskovat a byl potrestán. Kdyby partie skončila jinak a musel by se hrát tie-break, považoval byste se ve zrychleném tempu za jasného favorita? Nebo jste se báli tie-breaku oba dva?


at9Ano, v rapidu mám dobré výsledky. Jenže byly dosažené v turnajích. Tady, když by byla cena vítězství a prohry tak vysoká, si nemyslím, že bych byl favoritem. Čtyři partie za sebou, tak důležité... Ne, vůbec si nemyslím, že bych byl favoritem. Zároveň však nemohu říct, že bych se rapidu bál. Byl jsem nachystán tak: jak to má být, tak se stane. Budeme muset hrát rapid, budeme hrát rapid.


No a to, co se stalo ve skutečnosti, ve 12. partii, bylo pro vás velké překvapení? Když jste si uvědomil, že vyhrajete partii a tím i celý zápas?

Když jsem zahrál 29...e5, bylo mi jasné, že už stojím lépe. Když vzal na f5, uvědomil jsem si, že hodně riskuje, ale ještě zůstávaly určité pochybnosti. A když se mi povedlo najít tah dámou na e8, pochopil jsem, že vyhraju partii a zápas.


Stalo se už vaším dobrým zvykem, že vyhráváte zápas o mistra světa. V čem je tohle vítězství a tenhle titul mistra světa jiný od těch, které jste už v minulosti získal?


at10


Nemyslím si, že je možné získat titul mistra světa v režimu "relax". Tento zápas byl obzvlášť těžký, protože to byl můj první zápas, který trval až do poslední partie. V New Yorku 1995 v zápase proti Kasparovovi se mi nedařilo. Vedl jsem o bod a pak jsem prohrál čtyři partie za sebou. V zápase s Vladem v Bonnu bylo všechno naopak, všechno se mi dařilo. Kramnik během krátké doby prohrál tři partie. Zde jsem musel sehrát všech 12 partií, všechny byly mimořádně urputné a vzaly mi hodně sil.


Je namístě se zeptat, jak pohlížíte na sofijská pravidla, podle kterých hrál Veselin Topalov a kterým jste se musel nedobrovolně podřídit i vy?

Věděl jsem, že Veselin je velký bojovník, a že vždycky hraje až do konce. A uvědomoval jsem si, že budu ve velkém nebezpečí - ale to on taky. To znamená, že musíte využít každou svoji šanci a postarat se i o to, abyste takových šancí sám soupeři poskytl co nejméně.


Gata Kamský s Emilem Sutovským mi vyprávěli, že když se připravovali k jejich loňskému sofijskému zápasu s Topalovem, pouštěli si k tomu hudbu a poslouchali různé ruské skupiny. Jakou hudby během přípravy jste si pouštěl vy?

Vždycky si pouštíme během přípravy hudbu. Tentokrát jsme si s sebou vzali dobré reproduktory, abychom ji mohli poslouchat nahlas. Začala příprava a Rustam Kasimdžanov pořádně ohulil Rammstein...


Položím vám jednu "filozofickou otázku". Můj moskevský přítel Ravi Abhjankar, kterého i vy dobře znáte, mi o vás pověděl, že pro bráhmany, ke kterým patříte, prohra neznamená žal, a že výhra neznamená štěstí. Hlavní je spokojná duše, vyrovnanost. Kdybyste v zápase nezvítězil, uchoval byste si poklidnou duši, neztratil klid?


at11


Z vyššího hlediska má Ravi samozřejmě pravdu. Pokud bych prohrál zápas, byl bych smutný, ale přesto, život by se tím neskončil. A po vítězství v zápase jsem velmi šťastný.


Nyní si tedy můžete vychutnávat své vítězství. Ale přijde čas dalšího zápasu. Většina pozorovatelů se shoduje na tom, že vaším příštím soupeřem bude nejspíše mladý norský velmistr Magnus Carlsen. Jste připraven sehrát s ním zápas v Norsku?

Velmi pravděpodobně. Magnus má velmi dobré šance. Ale kromě něj mají stejně vysoké šance i Vlad a Levon. Samozřejmě, je ještě příliš brzy o tom mluvit, ale já jsem velmi rád, že budu mít možnost hrát takový zápas.


Družstvo Indie je teď velice silné, s vámi na první šachovnici byste mohli bojovat o medaile. Chystáte se zúčastnit Šachové olympiády v Chanty-Mansijsku?

Moje mysl byla plně zaujata pouze zápasem o mistra světa. Zatím na vaši otázku nemohu odpovědět.


Jak si představujete vaši další profesionální kariéru? Všechno při starému: Wijk, Linares, Amber, Mainz?

Dalo by se to tak říct. Ale myslím, že budou i nové turnaje a nové zážitky.


Budete hrát v Moskvě na Talově memoriálu koncem tohoto roku?

Jestli nenastane nic neočekávaného, doufám, že v Moskvě hrát budu.


Vím o vás, že máte dům v Madrasu, ale většinu času trávíte ve Španělsku. Kdy se konečně vrátíte do své rodné vlasti? Možná až vám bude 50?

Nejde říct, že žiju víc v Evropě než v Indii. Během posledních dvou let jsem strávil víc času v Indii než ve Španělsku.at13

Zdroj:  ChessPro,  http://www.chesspro.ru/_events/2010/at10.html
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 noELO noELO | E-mail | 14. května 2010 v 21:31 | Reagovat

Moc děkuji, jsem tak zaujatý pro své favority (Topalov, Ivančuk), kterým se nedaří (-ilo, Čuky dnes hezky vyhrál), že jsem neměl ani chuť číst komentáře v ruštině či angličtině. Díky.

2 Golemcz Golemcz | 14. května 2010 v 23:16 | Reagovat

Mockrát děkuji!!! :-D

3 heavy_head heavy_head | 15. května 2010 v 10:49 | Reagovat

Rádo se stalo. Tenhle článek navazoval na jiný, kde je část rozhovoru s Topalovem č.1, mluví se tam o 12. partii, snad bude co nevidět. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama