Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Anandův lidský cluster

20. května 2010 v 17:47 | heavy_head |  Šachy
Cluster je seskupení volně vázaných počítačů, které spolu úzce spolupracují, takže navenek mohou pracovat jako jeden počítač. Obvykle jsou propojeny počítačovou sítí.
Clustery slouží k paralelním výpočtům složitých početních úloh, např. faktorizacím na prvočísla, simulacím vývoje počasí, analýzám velkeho množství statistických dat, atakdále.
A také k rozmotávání a odhalování tajemství hry zvané šachy.Je veřejným tajemstvím, že Topalovův tým měl (za nemalé peníze) k dispozici Cluster Rybka s nejnovější verzí motoru už několik týdnů před zápasem.
Cluster Rybka v současné době standardně používá 72 jader, je to jako 72 malých Rybek které spolurozhodují o příštím tahu.
Vypadá to přibližně nějak takto.


cluster

Toto je cluster o 52 jádrech. Topalov jich měl 112. Plus Dufka k tomu. Takže dejme tomu 113 jader.
Jak se proti takovéto nelidské síle dá bránit?
Anand na tuto otázku odpověděl v otevřeném a velmi podrobném rozhovoru v pondělí na Playchessu.
A díky těžké hlavě si ho můžete česky přečíst už ve čtvrtek.
Mistr světa použil lidský cluster!


inter

Frederic Friedel s velmistrem Janem Gustafssonem seděli ve studiu ChessBase, Anand byl ve svém domě ve Španělsku. Diskuze byla vedena po telefonu.
V první části rozhovoru Friedel vyzpovídal svého starého přítele - Anand uvedl, že se znají 23 let - kdo všechno mu pomáhal při obhajobě svého titulu proti Veselinu Topalovovi v Sofii. Jména, která byla přirozeně před a během zápasu utajena, takže to, co budete číst, budou exkluzivní novinky.


Viši, už jsi zpátky doma, celý, živý a zdravý, vyhrál jsi titul mistra světa. První stupidní otázka: jak se cítíš?

Neskutečně. Samozřejmě jsem šťastný, ale jestli čtete zprávy, vulkán už zase řádí, vzbuzuje to bizarní pocity. Kromě toho, že se cítím v pohodě, jsem dokonce začal i líp spát - pár dní po zápase jsem se probouzel ráno v sedm, ale teď už je to v pořádku.


Jak se má mimochodem tvoje žena? Asi trpěla víc než ty?

Ano, starala se a zařizovala spoustu důležitých maličkostí, i během cesty, i když pracovat v dodávce se dvěma mobily je téměř nemožné. Poslední den už nebylo jisté, kdo z nás dvou je víc zničený. Bylo to těžké - sekundanti se na mě už radši nedívali, ale když jsem se probudil, byl jsem opravdu hodně nervózní a napjatý, což jí nemohlo uniknout a ona to prožívala stejně.


Rád bych se tě zeptal na pár věcí o tvých sekundantech a o tvé přípravě. Řekni nám, jak to probíhá předtím, než zápas začne. Měl jsi stejný tým jako naposledy?

Ano, v podstatě ti stejní čtyři hráči: Kasimdžanov, Nielsen, Wojtaszek a Ganguly. Měli jsme několik tréninkových soustředění v loňském roce, v září a v říjnu, velmi předběžně, protože jsem nevěděli, kdy zápas začne. Potom opět trochu v únoru a v březnu, a potom, jak asi víte, to začalo být zajímavé. Byli jsme v kontaktu ještě s několika dalšími lidmi...


Ještě než k tomu dojdeme, měli tihle čtyři zvláštní úkoly, je například každý z nich specialistou na určitou oblast?


team


Myslím, že na začátku, ještě před zápasem v Bonnu, jsme si sedli a snažili si ujasnit, v čem je kdo nejlepší. Ale teď si prostě myslím, že každý řeší problémy a oblasti všech, takže každá věc je zkoumána pod mnoha pohledy, jak jen to je možné. Samozřejmě, existují věci, na které se někdo hodí lépe. Hlavní náplň Heineho práce je všímat si ostatních - bylo to tak uděláno, protože o něm vím, že je jeden z mála lidí, kteří nedovedou říct ne, takže jsem to hodil na něho. Jiní, jednou za čas zejména Rustam - a tohle je úkol, který si na svá bedra vzal sám - se rozhodnou, že kompletně zničí naši přípravu. Řekne: "Nelíbí se mi, jak to vypadá." Pak odejde na chvíli pryč, vrátí se a prohlásí: "Fajn, rozpoznali jsme nějaké problémy, takže se cítím mnohem lépe." Radek nás zase dráždí tím, že neustále něco čistí. Pořád něco kontroluje, do úplně absurdních podrobností. Surya je něco podobného, ale jeho můžete vždycky tak nějak uchlácholit.


Kdo je u vás tím hlavním přes počítače?

No, děláme to všichni. Petr asi o trošku víc než oststní, řekl bych. Jeho monitor vypadá jako palubní deska v pilotní kabině. Ale všichni jsme na počítačích strašně závislí.


Dobrá, takže to by byli obvyklí sekundanti, obvyklí podezřelí. Ale před zápasem s vámi spolupracovali ještě jiní lidé.

No, v prosinci, když bylo jasné, že Magnus Carlsen se stane světovou jedničkou podle ratingu, a já si vůbec nebyl jistý, jestli od něj mohu očekávat zase pomoc - už mi pomáhal před Bonnem a Mexikem. Usoudil jsem, že se do toho nechce moc míchat. Ale pak se nám stala legrační věc v Indii, kdy se mě jeden novinář ptal na to, kdo jsou mí sekundanti. Řekl jsem, že to je tajemství, ale že jedno jméno je: Nielsen. Samozřejmě, že příštího dne publikoval, že to jméno má být Carlsen. Myslím, že zaslechl jenom "...sen", pak "sekundant", takže přišel domů a vygooglil "...sen" a dostal Carlsena. Bylo legrační, že Carlsen byl vyřazen z týmu ještě předtím, než se do něj vůbec mohl dostat.


magnus
Světový hráč č. 1, který před zápasem pomáhal Anandovi.


Ale někdy v březnu nás kontaktoval a řekl, že by nám na pár dní rád pomohl. Dohodli jsme se, že by mohl přijet po turnaji Amber v Nice. V podstatě to byl můj sparingpartner. Podívali jsme se společně na některá zahájení, ale základní idea byla, že bych s ním měl hlavně hodně hrát. Jen velmi málo lidí vám může navodit turnajovou atmosféru, tak jako to dokáže Carlsen. Hráli jsme hodně bleskovky, a já jsem se cítil dobře, protože jsem si mohl otestovat mnoho oblastí, se kterými jsem nebyl obeznámen. S Magnusem si můžete vyzkoušet téměř všechny typy pozicí, protože všechny hraje dobře. V tomto ohledu mi jeho praktické dovednosti velmi pomohly.
Nejlepší část nastala posledního dne, kdy jsme skončili, zašli jsme na dobrou večeři a já mu řekl: "Ráno, až se vzbudíš, tě vezmu na letiště." V jednom okamžiku začal s pro sebe velmi netypickým "necarlsenovským" proslovem ve stylu: "Byly to pro mne krásné zážitky, opravdu jsem si užíval, že jsem s tebou mohl pracovat, jsem si jistý, že budeš hrát skvěle, hodně štěstí atakdále," ale potom to zakončil větou: "Radši bysme si tyhle kecy měli odpustit, co ty na to?" Řekl jsem: "Jasně, v pořádku." Myslím, že to bylo roztomilé. Zůstal s námi v kontaktu - v podstatě s PH je v kontaktu neustále. Trochu mu dlužím. Jak už jsem říkal, na několik dní nám přijel pomáhat i před Mexikem a Bonnem. Myslím, že pokud se kvalifikuje do příštího kandidátského finále, měl by přijít a trénovat se mnou zas.


Uvědomuješ si ale, že je možné, že se kvalifikuje, a potom...

No, tady jsme se dostali na neprobádané území. Zkusme se nedívat tak dopředu. Ale myslel jsem, že to rozloučení bylo fakt roztomilé.


Takže to bychom měli Magnuse. Kdo ti pomáhal dále?


garri
Další komponenta Anandova "lidského clusteru". 13. mistr světa v šachu Garri Kasparov.


Další osobou, která se s námi spojila - a pěkné na tom je, že každý, kdo se s vámi chce zkontaktovat, vám zavolá, takže se můžete přestat tvářit překvapeně - byl Garri. Garri se s námi spojil a řekl, že by nám rád trochu pomohl. Poslal jsem mu podrobnosti o tom, co jsme si přichystali, že budeme hrát...


Poslali jste mu vaši přípravu? To svědčí o velké důvěře...

Ano. Poslal jsem mu pár dotazů a on odpověděl, že by je mohl porovnat se svými vlastními poznámkami a že mi dá vědět, jestli to je v pořádku. Heine mi pomohl se seznamem otázek... Vidím, že Jan (Gustafsson) se už směje - Heine promptně přišel s asi pěti sty otázkami, což jsme museli trochu zkorigovat.


Garri mi říkal, že to bylo 21 nebo 31 otázek.

Ano, PH se nakonec zachoval disciplinovaně. Poslali jsme mu spoustu otázek a o pár dní později jsme na to najeli přes Skype.


Takže jste spolu mluvili přes Skype?

Mluvil jsem s ním, to souhlasí. Kdybyste mi přede dvěma roky řekli, že si budu s Garrim přes Skype vyměňovat emotikony (směje se). Ale řekněte to dnešním mladým lidem, nebudou vám věřit.
Takže mi posílal smajlíky a tak, a bylo to moc fajn.


Posílal je taky tvojí manželce, která z toho byla trochu vyděšená...


zurich
Kasparov s Arunou a Višim v Curychu loňského roku.


Ano, přeskakoval jsem mezi svým účtem a účtem mé ženy, takže jí taky poslal smajlíky. Ale pěkné s Garrim bylo to, že jsem úplně mohl cítit, jako by zase seděl proti mně za šachovnicí. Pokaždé, když uviděl něco z mého repertoáru - myslím, že se dokonce naučil být trochu víc diplomatický. Byly tam některé věci, na které nevěděl, co má říct, zíral na některé pozice, které jsme měli v plánu - a některé z těch variant ho ospravedlňují - a najednou začal zhluboka dýchat, mohli jste ho slyšet přes mikrofon. Úplně jsem ho viděl, jak tam sedí a odfukuje a kroutí hlavou. Ale bylo to velice příjemné. Mnoho věcí nám potvrdil a schválil, například řekl: "Jo, běžte do Katalána" a tak. To vám dodá sebedůvěru. A Garri je rozhodně někdo, kdo vám dá ten správný pohled na vašeho soupeře. Tohle bylo velmi užitečné.


Opravdu se do toho vložil. Mohl by zavolat před každou partií, po každém důležitém tahu, mohl mi zavolat, že s vámi právě mluvil - jako ten největší fanoušek, jakého jsi kdy měl.


Garri nás kontaktoval několikrát během zápasu. Byl téměř v tréninkovém režimu. Po osmé partii mi dal přednášku o koncovkách nestejnobarevných střelců, a po deváté taky. Bylo to od něj velmi, velmi milé a já jsem to oceňoval.


vlad

Nakonec - a já vůbec nevím, jestli to bylo zahájeními, které jsem hrál, protože druhá partie byl Katalán, třetí byla koncovka z Elisty, čtvrtá byl Katalán - už se prostě nedokázal ovládnout a zavolal nám Vlad, a já byl v kontaktu s oběma...


To byla legrace. Myslím, že to bylo po třetí partii: Vladimir mi zavolal někdy po půlnoci a začal mi velice důrazně vysvětlovat, co byste měli hrát, co byste hrát neměli, dobrá, jednou ses mu vysmekl, ale nedělej to znovu, ta koncovka je strašná. Začal mi diktovat nějaké věci. Takže jsem mu řekl, proč to nezavolá přímo tobě? On je v Baku a tys byl v Sofii. To je zázrak jménem Skype: zkrátka jsem vás dal dohromady. Udělali jsme to o dva dny později, protože jsme tě nechtěli otravovat ráno před partií. Potom jsi s ním několikrát mluvil, ne?

Ano, Vladova pomoc byla neskutečně užitečná. Myslím, že na to opravdu kápl. První den mi řekl, že v jediné partii, kdy jsem nehrál jeho zahájení, jsem ulítl.


To bylo v první partii?

... jasně, v první partii, Grunfeld, a to mělo být pro mne ponaučení. Vysvětlil jsem mu, že to bylo, jak spousta lidí uhádla, selhání paměti, vypadlo mi, že tah Kf7 měl přijít o tah později... I tak měl asi pravdu. Jeho zahájení jsou prostě tak strašně dobrá, takže je dobré držet se jich.


Takže se s tebou podělil o svoje znalosti?

Velmi. Začal se na tom aktivně podílet. Také měl pochopení pro to, že bych občas měl i spát, takže rozmlouval i s ostatními členy mojeho týmu, zejména pak s Rustamem. Byl ve spojení s námi všemi a poskytl nám pár pěkně promakaných myšlenek, což bylo od něj hezké. Několik příštích dnů s námi spolupracoval velice pravidelně, a myslím, že když jsem přestal hrát koncovku z Elisty, byl to on, komu se nejvíc ulevilo. Řekl, že to je strašná koncovka, proč by ses v ní měl bránit každý den? Řekl jsem: "No dobrá, ale když jsi to hrál ty, vypadalo to neprůstřelně." Stejně jako všechny jeho věci. Vysvětlit Vladův humor je komplikované. Je velmi suchý a ironický. Po jedné z partií, kdy jsem měl bílé, a na níž jsem byl docela hrdý, jsem na Skypu našel zprávu od Vlada: "Aha, takže se ti podařilo vyrovnat bílýma?" Tohle je ukázka jeho humoru. Je to velmi povzbudivé. Jeho pomoc byla skutečně k nezaplacení.


giri
Anish Giri během tréninku s Anandem v březnu 2010.


Seznam mých pomocníků se nám pěkně rozrostl.


A co nám povíš o "dětském velmistrovi"?

Takže to se na mě chystáte vytáhnout taky, jo? No dobře. Anish se mnou taky pár dní trénoval. Bylo to velmi podobné tomu, co se mnou dělal Magnus - testovali jsme spoustu věcí. Bylo hodně oblastí, se kterými jsem neměl praktické zkušenosti, jako například s Katalánskou, kterou jsem hrál skoro poprvé, koncovka z Elisty a podobně. Sedli jsme si na to s Anishem a prokousali se tím.


Víš, večer před poslední partií mi zavolal a řekl: "Přemýšlel jsem o tom celých deset minut a už vím, co bude hrát: Odmítnutý dámský gambit, Laskerovu variantu!" Pak vykřikoval na Playchessu, když se to stalo: "Měl jsem pravdu! Vidíte?" Takže byl kolem tebe pěkný zástup pomocníků?

Ano, můj lidský cluster byl docela působivý.-konec 1. části-


Zdroj: ChessBase,  http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=6346
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 heavy_head heavy_head | 20. května 2010 v 19:08 | Reagovat

Myslím, že Anand už si vybral svého nástupce a pustil ho dobrovolně do své kuchyně. Tak jako to před ním udělal i Kasparov s Kramnikem.

2 Babčert Babčert | 20. května 2010 v 19:13 | Reagovat

Do ankety bych dal ještě možnost, že prostě pomáhali slabšímu. :-? Rozhodně to nebylo normální. Fér by byla asistence superpočítače na obou stranách, ale ne jednostranná výpomoc týmu exmistrů světa a spol. O_O

3 heavy_head heavy_head | 20. května 2010 v 19:16 | Reagovat

No a myslíš si, že by to Topalov odmítl, kdyby mu zavolal třeba Carlsen a řekl: "Hele, nechceš třeba pomoct?"

4 Babčert Babčert | 22. května 2010 v 12:56 | Reagovat

Mně připadaj najednou některý tihle super-GM morálně v nepořádku. Jde o světovej trůn a bývalej mistr světa si řekne: "A co kdybych já tomu XY zavolal?" Přitom nedávno s ním sám bojoval o žezlo. Není to na hlavu? Malý srovnání z vlastní praxe: kolega mi v 1. lize nezištně poradil jeden vyhrávající tah, kterej jsem v propočtu vůbec neviděl. Nemohl jsem nic dělat! :-? Přišel bych na to sám, když se pozice objevila? Možná jo, možná ne... Měl jsem úmyslně zahrát něco jinýho? :-D

5 heavy_head heavy_head | 22. května 2010 v 13:39 | Reagovat

Jako že jsou to oportunisti? Tohle jednou prohlásil Short během toho jednoho iljumžinovského rychloturnaje o MS: "My všichni jsme oportunisti, včetně mě - jde nám jenom o peníze. Víme, že ten titul nemá váhu, že zdroj těch peněz je pochybný. Ale cenový fond je tu slušný, takže jsme tady. Jediný Kramnik nepřijel, toho si vážím."
Jinak to s tím pomáháním je běžná praxe, jen si vezmi,jaká armáda velmistrů pomáhala Karpovovi (dokonce museli odevzdávat písemně vypracované analýzy a varianty!) proti Korčnému. A Spasskému proti Fischerovi taky.
Kramnika lidsky chápu, nemá Topalova příliš v lásce. Vůbec se mi zdá, že to "předávání titulu svým nástupcům" má tradici. Kasparov už asi tenkrát tušil, že brzo bude končit a tak si vybral Kramnika, ke kterému měl největší respekt. Kramnik už taky viděl, že mu docházejí síly, a radši, než by riskoval odvetný zápas s Topalovem, tak ho (ten titul) "přenechal" Anandovi. A ten se podle všeho chystá ho svěřit do osoby, jež je v zase v jeho očích ta nejpovolanější - tedy Carlsenovi (nehledě na to, že je mu sympatický a oba mají rádi Monty Python). :-)
No a k tomu příkladu z vlastní praxe: morální dilemata na nás číhají na každém rohu. Ospravedlnit se dá všechno. Udělals to pro tým, ne? :-D

6 Babčert Babčert | 22. května 2010 v 20:42 | Reagovat

To je dobrý. Odteď budu místo "prase" říkat "oportunista." :-)

7 plk. ebke von bepke der coloniel Haupsdat grupper plk. ebke von bepke der coloniel Haupsdat grupper | 20. června 2010 v 20:04 | Reagovat

proč už tu sto let nic není? proč pročproč proč proč proč proč proč pročpročproč proččččč roč proč proč proeoč rprčpřčo proč prořoe dproč rdpročpspř pdopřo d čpdoř pořč přodč rpčo dpořč pořoč????? proč řproč proč pořč?

8 heavy_head heavy_head | 20. června 2010 v 21:28 | Reagovat

Čtenáři se unavili.

9 brnkl frnkl plukovníkův svetr brnkl frnkl plukovníkův svetr | 27. června 2010 v 8:30 | Reagovat

čtenářky, želvy a korýši, ale někteří čtenáři stále čekají na chrabrého šelogena. :-?

10 heavy_head heavy_head | 4. července 2010 v 21:31 | Reagovat

Myslíš? ???

11 plukovníkova horečka přenosná na kapesník plukovníkova horečka přenosná na kapesník | 5. července 2010 v 23:53 | Reagovat

jo, protože ať koukám jak koukám, tak kromě prázdnoplků (čtu, resp. čte se za mě harry potter, počítač čte) tu nic není, žádný příběh sepsaný turbobrkem.

12 plk. čepel ostrého nože na denní poštu plk. čepel ostrého nože na denní poštu | 5. července 2010 v 23:54 | Reagovat

hmm, tak jsem se pro jistotu podíval, že by tu byl šelogen, ale to je jako čekání na godota, ještě horší,

13 pkl pkl | 8. července 2010 v 21:12 | Reagovat

nič

14 poklop, exote, vzbuď se. poklop, exote, vzbuď se. | 11. července 2010 v 15:04 | Reagovat

nič vrr haf nič nič a nič nič anič nič nanič nanič anička an nainaička inaička nička niačka niininačka aninna aninnič nič čin čania čina činin činina čin činnost nič ničjaká činnost či anina nečinnost.

15 hraboš dlaboš plk.frk hraboš dlaboš plk.frk | 12. července 2010 v 22:28 | Reagovat

tai se na to dlaboš

16 plk plk | 20. července 2010 v 20:45 | Reagovat

takhle dopadnou všechny blogy, nič nič nič nič,uaáaáaááa, heve, proč nepíšeš?

17 heavy_head heavy_head | 23. července 2010 v 14:37 | Reagovat

Horko. Uvařil se mi mozek.

18 vlk frk blik vlk frk blik | 22. srpna 2010 v 23:13 | Reagovat

tady se na to někdo vybod :-(

19 heavy_head heavy_head | 23. srpna 2010 v 21:22 | Reagovat

Ty jsi moje černé svědomí, plukovníku. Co bych si bez tebe počal. Všechna inspirace už mě opustila, zůstal jsi jenom ty. Ty a jeden Maďar, který sem předevčírem zabloudil zřejmě omylem.:-)

20 plk plk | 1. září 2010 v 21:22 | Reagovat

a lde ke muoj polsletní komment? Nu? No? ach jo, tady nicč není.
Napíši sem alespoň já: aby sem lidi chodili:

pár titulků pro Google, seznam, honem roboti, přijďte, vyhledávejte:

Děvínská nová ves
šílený střelec
pravda o šíleném střelci
víme proč střelec střílel
děvínská nová ves slaví
rasový podtext střelby
pominutý střelec má jméno
poslední video šíleného střelce
samopal vzor 58
legální držení samopalu vzor 58
iveta bartošová, děvínská nová ves
čápi s mákem, leoš mareš, talentmánia
nahý leoš mareš
iveta bartošová milenkou leoše mareše
bratislavská střelba a leoš mareš

21 blikačka blikačka | 4. září 2010 v 7:08 | Reagovat

čapi s mákem
dolly buster a její omáčka
michaela kocáb
antikocáb roman joch
interwiev roman joch
hydepark roman joch
mercedes alg
mercedes amg
nová kia ceed
bartošové ukradl pomeje hrnce
heja heja

22 heavy_head heavy_head | 4. září 2010 v 20:09 | Reagovat

Tvůj pololetní koment byl asi smazán automatem, mám ho nařízený na to, aby když někdo užívá sprostá slova anebo nadává přímo mně, aby to smáznul. Chápeš, je to taková ochrana.

23 krak vak čou fu žao peng krak vak čou fu žao peng | 5. září 2010 v 22:48 | Reagovat

šílený střelec útočí na bartošovou
Pomeje pomáhá v Raspenavě
Ministrem zahraničí Leoš Mareš
Radek John snídá prý rád
Minomety za babku
Václav Moravec zpovídá Samýra Esu
Kateřina Klasnová má talent
Karolina Peak má talet
Bartošová je sestra Dolly Buster

24 dae wae čoudealer dae ti donkvo dae wae čoudealer dae ti donkvo | 5. září 2010 v 22:50 | Reagovat

Kia Sportage - technická data a ceny na českém trhu (září 2010)
Motor    1,6 GDI    2,0 D-CVVT    2,0 D-CVVT    2,0 CRDi    2,0 CRDi
Převodovka    6M    5M (6A)    5M (6A) 4x4    6M    6M (6A) 4x4
Zdvihový objem [cm3]    1591    1998    1998    1995    1995
Válce/ventily    4/4    4/4    4/4    4/4    4/4
Největší výkon [kW/min-1]    99/6300    120/6200    120/6200    100/4000    100/4000
Největší toč. mom. [Nm/min-1]    164/4850    194/4600    194/4600    320/1800-2500    319 (375)/1800-2500
Max. rychlost [km/h]    178    184 (182)    182 (180)    182    181 (181)
Zrychlení 0-100 km/h [s]    -    10,4 (10,6)    10,7 (11,2)    10,8    11,3 (12,1)
Komb. spotřeba [l/100 km]    6,8/6,4    7,5 (7,9)    7,6 (8,2)    5,5    5,7 (6,9)
Cena Active [Kč]    419.980,-    489.980,-    519.980,-    554.980,-    584.980,-
Cena Active Plus [Kč]    449.980,-    519.980,-    549.980,-    584.980,-    614.980,-
Cena Comfort [Kč]    469.980,-    539.980,-    569.980,-    604.980,-    634.980,-
Cena Comfort Plus [Kč]    499.980,-    569.980,-    599.980,-    634.980,-    664.980,-
Cena Exclusive [Kč]    549.980,-    619.980,-    649.980,-    684.980,-    714.980,-

25 dae wae čoudealer dae ti donkvo dae wae čoudealer dae ti donkvo | 5. září 2010 v 22:52 | Reagovat

Technické údaje
Rok výroby:    2008
Motor:    2.2 CRDi (114 kW)
Převodovka:    Manuál
Karoserie:    SUV
Palivo:    Nafta
Tachometr:    48 397 km
Barva:    šedá + metalíza
STK:    09/2012
Něco navíc
Nové v CZ, 1. malitel, servisní kniha, najeto 48397km, 2.2CRDi 114kw, možný odpočet DPH,

Výbava

4x4, aut. klimatizace, airbag, ABS, Al kola, ASR, tempomat, centrál, počítač, el. sedačky, ESP, mlhovky, vyhřívané sedačky, kožený interiér, kožené sedačky, multifunkční volant, Letní pneu na voze, parkovací asistent, el. zrcátka, servo, el. okna, střešní nosiče, boční nášlapy, autorádio, náhradní kolo, tažné zařízení, palubní deska dřevo, interier dřevo, a mnoho další výbavy
1.První majitel!
Koupeno nové v ČR
Servisní knížka: ANO
Vůz má garanci najetých kmVůz má garanci najetých km

Historie majitele

po nekuřákovi, soukromý majitel, garážováno, pravidelně servisováno, málo najeto, hezký interiér

26 dae wae čoudealer dae ti donkvo dae wae čoudealer dae ti donkvo | 5. září 2010 v 23:24 | Reagovat

Souhlas, horšího stomatologa jsem nezažila! Valí to tam jak na běžícím pásu, není problém zvládnout 20 pacientů během hodiny a podle toho to taky vypadá!
Hygiena příšerná a o její odbornosti.. 2 měsíční léčba zánětu plná bolestí, jež mě vyřazovaly z běžné činnosti nakonec stejně skončila vytažením zubu (ovšem již u jiného stomatologa)..
..... každý zub, plomby vypadávají, užívá prostředky, kterén jsou v dnešní době pomalu již zakázány, nechává je v ústní dutině déle než se doporučuje, díky špatné hygieně se dělají záněty pod plombami..
Během práce si povídá se sestrou, nebo i s ostaními pacienty.. (Přišla si stěžovat jedna slečna, jak jí zuby doprasila a že ji bude žalovat a paní zubařka se hádá se slečnou, plná hněvu čumí na slečnu a nadává jí a přitom ta 3,14ča vrtá pacientovi zub!!!)

27 dae wae čoudealer dae ti donkvo dae wae čoudealer dae ti donkvo | 5. září 2010 v 23:25 | Reagovat

Katastrofa!!! Odešla celá naše rodina po 5 letech. Ani jednu plombu nikomu nenalezl.Za 8 minut ošetří 6 lidí!!!!! To o něčem svědčí. Jinak milej a pohodovej chlap.

28 pl-nič pl-nič | 8. září 2010 v 23:21 | Reagovat

Dobrý den, je to výborný dotaz, směřující k jádru.
Škoda, že budu odpovídat jen v rovině, kterou jste položil, ale je to zajímavá tématika.
-------------------------------
Co zubům škodí? Plak.
---------------------------------
Co je to plak? Konglomerát bakteriíí a jejich produktů
-------------------------------------------------------------
Jak plak odstranit? Měkký kartáček, smetáček
-------------------------------------------------------------
Proč používám pastu? Do nějakých 25 dodává fluor (není již přirozeně ve vodním řadu, jako do 90. let min.stol. - výborná prevence)
--------------------------------------------------------------
Mohu ještě něčím pomoci? Jistě mezizubní hygiena
----------------------------------------------------------------
A co ústní voda?
---------------------------------------------------------------
Je to doplněk, ale super, jak funguje?
---------------------------------------------------------------
Jsou různé ústní vody (někdy opravdu jen navoněné H2O)
-------------------------------------------------------------------
Co je tedy důležitá součást?
-----------------------------------------------------------------
Chlorhexidin (CHX)
-----------------------------------------------------------------
Proč CHX?, protože se váže do produktů bakterií, ULPÍVÁ NA ZUBECH, ničí jednobuněčná těla bakteriíí
---------------------------------------------------------------------
A jsme tam, ano chlorhexidin ulpívá na zubech, stačí minutku kloktat-proplachovat, výboná věc, ale nejdůležitější je : správná technika Curaprox Ultrasoft, to je 90%, ústní voda, i s CHX, doplněk :) Díky za dotaz, s pozdr. kd.
-----------------------------------------------------------------------
Ťukl jste hřebíček na hlavičku, právě to ulpívání je ok :)

29 krak vak čou fu žao peng krak vak čou fu žao peng | 9. září 2010 v 21:03 | Reagovat

* 9. 9. 2010
      Martin Kocourek /ODS/, ministr průmyslu a obchodu
    * 8. 9. 2010
      Boris Šťastný /ODS/, předseda pražské ODS
    * 7. 9. 2010
      Zdeněk Tůma /TOP 09/, kandidát na primátora Prahy
    * 6. 9. 2010
      Janek Kroupa, redaktor MF DNES
    * 3. 9. 2010
      Dagmar Damková, fotbalová rozhodčí
    * 2. 9. 2010
      Karel Schwarzenberg (TOP 09), ministr zahraničí
    * 1. 9. 2010
      Petr Kolář, velvyslanec ČR v Rusku
    * 31. 8. 2010
      Kamil Jankovský /VV/, ministr pro místní rozvoj
    * 30. 8. 2010
      Štěpán Vymětal, expert na psychologii mimořádných událostí
    * 27. 8. 2010
      Jiří Dienstbier /ČSSD/, stínový ministr spravedlnosti, kandidát na pražského primátora

30 vlk frk blik vlk frk blik | 9. září 2010 v 23:32 | Reagovat

#1 -       Jak máš jednou jejich peníze, nikdy jim je nevracej.
#2 -      Nejlepší obchod je ten, který přinese největší zisk.
#3 -      Nikdy za akvizici neutrať víc, než musíš.
#6 -      Nikdy nedovol rodině, aby stála v cestě příležitosti.
#7 -      Měj uši otevřené.
#8 -      Drobné písmo vede k velkému zisku.
#9 -      Příležitost plus instinkt rovná se zisk.
#10 -      Chamtivost je věčná.
#13 -      Cokoli, co stojí za práci, stojí za to, dělat to za peníze.
#16 -      Obchod je obchod…(dokud se nenaskytne lepší)
#17 -      Smlouva je smlouva – ale jen mezi Ferengy.
#18 -      Fereng bez zisku není žádný Fereng.
#19 -      Spokojenost není zaručena.
#21 -      Nikdy nestav přátelství nad zisk.
#22 -      Moudrý muž slyší zisk ve větru.
#23 -      Peníze nikdy nemůžou nahradit důstojnost.
#27 -      Není nic nebezpečnějšího než je čestný obchodník.
#31 -      Nikdy nežertuj o matce Ferenga. (Uraž raději něco, na čem mu záleží.)
#33 -      Nikdy nebolí podlézat šéfovi.
#34 -      Válka je dobrá pro obchod.
#35 -      Mír je dobrý pro obchod.
#37 -      Jestli je to zadarmo, ber to a o skryté výdaje se starej potom.
#40 -      Žena se může dotýkat tvých lalůčku, ale nikdy tvého latinia.
#41 -      Zisk je odměnou sám o sobě.
#44 -      Nikdy nezaměňuj rozum a štěstí.
#47 -      Nikdy nevěř člověku, který má na sobě lepší oblek než ty.
#48 -      Čím větší úsměv, tím ostřejší nůž.
#51 -      Každého, kdo ti přidá na zisku, odměň tak, že v tom bude pokračovat.
#52 -      Nikdy nežádej, když můžeš vzít.
#57 -      Dobří zákazníci jsou vzácní jako latinium - opatruj je.
#58 -      Neexistuje náhrada za úspěch.
#59 -      Rada zdarma je málokdy levná.
#60 -      Dbej na to, abys lhal důsledně.
#62 -      Čím riskantnější cesta, tím větší zisk.
#65 -      Vyhraj nebo prohraj, vždycky tu je prášek z huyperianských brouků.
#69 -      Ferengové nejsou zodpovědní za hloupost ostatních ras.
#74 -      Znalost rovná se zisk.
#75 -      Domov je tam, kde je srdce, ale hvězdy jsou z latinia.
#76 -      Jednou za čas vyhlas mír. Pořádně tím zmateš své nepřátele.
#79 -      Dej si pozor na vulkanskou hrabivost po znalostech.
#82 -      Čím horší produkt, tím vyšší cena.
#85 -      Nikdy nedovol, aby konkurence věděla, co si myslíš.
#87 -      Poznej zákazníkovy slabosti, abys je proti němu dokázal lépe využít.
#89 -      Neptej se co pro tebe můžou udělat tvé zisky, ale co pro své zisky můžeš udělat ty.
#92 -      Je mnoho cest k zisku
#94 -      Ženy a finance nemíchej dohromady.
#95 -      Expanduj nebo zemři.
#96 -      Pro každé Pravidlo existuje stejné opačné Pravidlo (kromě případů, kdy neexistuje).
#97 -      Dost … není nikdy dost.
#98 -      Každý člověk má svoji cenu.
#99 -      Důvěra je největší záruka ze všech.
#102 -      Příroda zchátrá, ale latinium je věčné.
#103 -      Spánek se může míchat s… [ustřiženo]
#104 -      Víra přenáší hory … majetku.
#106 -      V bídě není čest.
#109 -      Důstojnost a prázdný sáček má cenu toho sáčku.
#111 -      S lidmi, co ti dluží, jednej jako s rodinou – vykořisťuj je [nemilosrdně].
#112 -      Nikdy se nemiluj s šéfovou sestrou.
#113 -      Vždycky se miluj se šéfem.
#121 -      Všechno je na prodej, i přátelství.
#123 -      I slepec pozná lesk latinia.
#125 -      Když jsi mrtvý, nemůžeš obchodovat.
#139 -      Manželky slouží; bratří dědí.
#141 -      Jenom blázni platí.
#144 -      Na charitě není nic špatného… dokud končí v tvé kapse.
#162 -      I v těch nejhorších časech má někdo zisk.
#168 -      Prošeptej si cestu k úspěchu.
#177 -      Znej své nepřátele …ale vždy s nimi obchoduj.
#181 -      Ani nepoctivost nepošpiní lesk zisku.
#189 -      Ať si ostatní udržují svou pověst. Ty se drž jejich peněz.
#190 -      Poslouchej vše; nevěř ničemu.
#191 -      Fereng začne přihazovat, až když se jeho oponenti vyčerpají.
#192 -      Nikdy nepodváděj Klingona … pokud si nejsi jistý, že ti to projde.
#194 -      Je vždy dobrým obchodem vědět o nových zákaznících dřív, než vkročí do vašich dveří.
#202 -      Omluvou pro zisk je zisk.
#203 -      Noví zákazníci jsou jako ostrozubí červi - mohou být šťavnatí, ale občas koušou!
#208 -      Někdy je to jediné, co je nebezpečnější než otázka, odpověď.
#211 -      Zaměstnanci jsou jako příčky na žebříku úspěchu-neváhej po nich šlapat.
#214 -      Nikdy nezačínej obchodní jednání s prázdným žaludkem.
#216 -      Nikdy se nepouštěj do hry s empatem!
#217 -      Nemůžeš vysvobodit rybu z vody.
#218 -      Vždycky znej, co kupuješ.
#219 -      Vlastnictví je 11/10 práva.
#223 -      Pozor na muže který si neudělá čas na oo-mox.
#229 -      Latinum vydrží déle než rozkoš.
#236 -      Nemůžeš si koupit osud.
#239 -      Nikdy se neboj věc přejmenovat.
#242 -      Víc je dobré . . . všechno je lepší.
#253 -      Syntehol je výběrové mazadlo pro zákazníkovu nacpanou peněženku.
#255 -      Manželka je luxus … chytrý účetní je nezbytnost.
#261 -      Bohatý muž si může dovolit cokoliv kromě svědomí.
#263 -      Nikdy nedovol, aby pochybnosti zkalily tvou touhu po latiniu.
#266 -      Když jsi na pochybách, lži.
#284 -      Každý je v jádru Fereng.
#285 -      Žádný dobrý skutek nezůstane nepotrestán.
#286 -      Když odejde Morn, je všemu konec.
#299 -      Když někoho využiješ, neubude tě, když mu poděkuješ. (Bude pak snazší využít ho zase příště.)
--- -      Čím více času stráví rozhodováním, tím více peněz utratí.
--- -      Čím větší částku někomu bereš, tím větší rozptýlení mu musíš poskytnout.
--- -      Výhodná koupě obvykle není výhodná.
--- -      Tajemství jednoho je příležitost pro druhého.
--- -      Ruka držící latinium může taky skrývat dýku.
--- -      Hodně se o člověku dozvíš podle jeho bot.
--- -      Čas je jmění.
--- -      Tvůj majetek je teď můj majetek.
--- -      Vykořisťování začíná doma.
--- -      Když uvidíš dobrý obchod, skoč po něm.
--- -      Fereng bez hlavy pro obchod je Fereng bez budoucnosti.
--- -      Obchod je obchod, dokonce i mezi přáteli.
--- -      Všechno má cenu.
--- -      Otevřené uši, otevřené oči.
--- -      Nikdy nevěř nikomu, kdo je větší než ty.
--- -      Na všechno existuje Pravidlo o nabývání zisku, ale to neznamená, že ho člověk musí vždycky aplikovat.
--- -      Je lepší žít na vlastních nohách než umřít na vlastních kolenou.
--- -      Dobré vyjednávání by se mělo vychutnat jako dobré víno.

31 Plnící péro indiána zvaného Velké Krowky. Plnící péro indiána zvaného Velké Krowky. | 10. září 2010 v 22:26 | Reagovat

Nejlépe hodnocené komentáře

    *
      KurtKuchen
      před 1 rokem 19

      love hurts... it´s true :(
      KurtKuchen před 1 rokem 19
    *
      allesausliebem27
      před 11 měsíci 8

      zwar alt aber ich mag diese music sehr gerne hören besser als die heutige music. ich mag die romantische music sehr gerne . lg. allesausliebem27
      allesausliebem27 před 11 měsíci 8

zobrazit vše
Všechny komentáře (40)

    *
      ste1975100
      před 3 dny

      Selbst meine Freundin Liebt die musik und sie ist 7Jahre jünger wie ich ,Voll Schön.
      ste1975100 před 3 dny
    *
      0smileyboy0
      před 1 týdnem

      dam thats one ugly dude
      0smileyboy0 před 1 týdnem
    *
      ecowoman51
      před 2 týdny

      ein super Schmusesong,danke auch für das Video
      ecowoman51 před 2 týdny
    *
      patatu99
      před 2 týdny

      Que buen video primera vez que veo a Nazareth, solo los escuché....
      patatu99 před 2 týdny
    *
      VladisGirl19
      před 2 týdny

      @the creditable:nicht jeder hat den selben geschmack und das ist auch gut so,denn sonst würde es nicht so unendlich viele lieder geben.mach dir also nichts daraus:-)

      klasse lied:-)
      VladisGirl19 před 2 týdny
    *
      Austernfischer96
      před 2 týdny

      Da kommen alte Erinnerungen hoch.bei dem Song habe ich meine jetzige Frau zum ersten Tanz aufgefordert.Soszusagen unser Kennen lern lied.
      Austernfischer96 před 2 týdny
    *
      giftzwerg1501
      před 3 týdny

      geiles lied,ich mag es,erinnerungen werden wach...........
      giftzwerg1501 před 3 týdny

32 pl nič pl nič | 11. září 2010 v 8:10 | Reagovat

#
#
IP: AE.EEE.FK.DGF
Autor: jana81 [Napisz wiadomość do tego użytkownika] [dodano 2009-07-16 10:31:57] · Oznámit zneužití
Hodnocení:Nejhorší
Komentář

Paní doktorce bych doporučovala ordinaci zavřít a přihlásit se na léčení ze závislosti na alkoholu. Ona si snad neuvědomuje, že svým věčně podnapilým stavem ohrožuje zdraví pacientů. Ještě před pár lety byla úžasná, ale jak je vidět, alkohol udělal své..Pro nic za nic od ní sestry neutíkají..Mě nechala jedovatý arzen v zubu déle než měla. Zub se mi tak zanítil, přišla jsem do ordinace a ona mi řekla, že neví, co se mnou má dělat. Lékař, který si neví rady? Kde to žijeme? Takže jsem rychle vzala nohy na ramena a přihlásila se jinam (k paní doktorce Mejstříkové resp. k jejím synům). A ti mě zub zachránili. Takže pokud nevíte, kam se přihlásit, doktorka Mejstříková ještě nové pacienty přibírá.

Souhlasím s hodnocením (3) Nesouhlasim s hodnocením (0)

#
IP: GB.GKE.GE.BKC
Autor: ~ [dodano 2009-05-02 09:33:41] · Oznámit zneužití
Hodnocení:Nejhorší
Komentář

Paní doktorka mi přijde jako nespolehlivý lékař, když jsem u ní byla naposledy, měla v ordinaci návštěvu, vrtala mi zub a vesele se přitom vybavovala a bylo očividné, že "pokec" s návštěvou je přednější. Mému zubu věnovala minimum pozornosti, zákrok bolel. Navíc mi našla na zubu pigmentovou skvrnu a na dotaz co by s tím šlo dělat, mi chtěla jinak zdravý zub vyvrtat a zablombovat...

33 blikačka blikačka | 12. září 2010 v 13:47 | Reagovat

Nakladatelství Fragment vydává knihu Václava Klause – Zápisky z cest
jako titul s pořadovým číslem 2000!

Koncem září vychází v Nakladatelství Fragment nová kniha Václava Klause s názvem Zápisky z cest. Tato událost se vzácně sešla s faktem, že Fragment po devatenácti letech svého působení na knižním trhu dosáhl počtu dvou tisíc vydaných novinek.

Na toto číslo se nakladatelství dostalo cestou pozvolného navyšování produkce a rozšiřování žánrového spektra. V roce 1991 začínal Fragment s jediným titulem odborné literatury s názvem Tabulky neurčitých integrálů, který sestavili sami zakladatelé  a spolumajitelé Ing. Jan Eisler a Ing. Pavel Nýč. V dalším desetiletí se nakladatelství rozrůstalo a začalo se profilovat jako vydavatel literatury pro děti a mládež a nadále i učebnic a populárně naučných publikací. Ve stále větší míře se soustředilo také na vydávání převzaté beletrie od zahraničních autorů. Tisícím titulem byl tak příznačně první díl edice Dračí srdce autora Thomase Breziny, který je jedním z nejprodávanějších autorů dětské beletrie v Evropě. Dalším mezníkem byl vstup na pole literatury pro dospělé čtenáře. V současné době s Fragmentem spolupracují takoví čeští autoři jako Zdeněk Svěrák, Pavel Kantorek či Tomio Okamura. V letošním roce se k nim zařadil i již zmíněný Václav Klaus, jehož knihu vydává Nakladatelství Fragment jako svou 2000. publikaci. Tento fakt je tak až neuvěřitelně přesným odrazem celého vývoje.

Kniha Václav Klaus – Zápisky z cest je výběrem těch nejzajímavějších zážitků z pracovních cest za posledních 17 let jeho politické kariéry.

Vychází v nakladatelství Fragment 21. září 2010

Anotace:

Během své politické dráhy procestoval Václav Klaus v různých politických, státních a „profesorských“ funkcích pět kontinentů. Při svých cestách si pozorně všímá všech zajímavostí, jedinečných zvyklostí a obyčejů, významných či neobvyklých detailů. Své postřehy dokáže poutavou formou přiblížit čtenářům a všechny jeho cestovatelské záznamy mají své kouzlo. Ve svých zápiscích z cest přibližuje čtenářům neopakovatelnou atmosféru z přijetí významného politika, později hlavy státu naší republiky v jednotlivých navštívených zemích za posledních 17 let. Dozvíme se mnoho zajímavostí o cizokrajných místech i o setkáních s významnými osobnostmi. Objevíme i celou řadu zajímavých souvislostí vztahujících se nejen k naší minulosti, ale i k naší současnosti.

34 kateřina šucnová kateřina šucnová | 12. září 2010 v 13:52 | Reagovat

Ahoj! Toto jsou velice zajimávé stránky, vždy zde najdu spoustu nových článků, např. článek o mém oblíbeném profesoru V. Klausovi, mne strašně potěšil, musím doporučit všem kamarádkám, ještě jednou děkuji za takto krásné aktuální stránky, byť fungují ve formě komentářů, inu stačí málo, jen když kape, nemusí pršet, držím autorovi palečky, moc, moc, moc, páčko.

35 buko dulfy buko dulfy | 14. září 2010 v 22:22 | Reagovat

zajímal by mě nějaký článek o hvězdách

36 rubrika astronomie rubrika astronomie | 14. září 2010 v 22:24 | Reagovat

Milý pane Dulfy, zde je článek z rubriky astronomie, děkujeme za Vaši přízeň, zachovejte nám ji a choďte dál na tyto nové články v komentářích.
----------------------------------------
Podivná spirála v souhvězdí Pegas:

Jak vznikla ta podivná spirální struktura vlevo? Nikdo pořádně neví, ale nejspíš se vztahuje ke hvězdě v binární soustavě, která vstupuje do fáze planetární mlhoviny, kdy odhazuje vnější vrstvy atmosféry. Tato obrovská spirála měří asi třetinu světelného roku, má čtyři až pět závitů a vykazuje bezprecedentní pravidelnost. Vzhledem k expanzní rychlosti plynu ve spirále se musí nová vrstva objevit každých 800 let, což se velmi blíží oběžné době obou hvězd kolem sebe. Tato soustava hvězd je známa jako LL Pegasi nebo též AFGL 3068. Ta neobvyklá struktura byla katalogizována jako IRAS 23166+1655. Snímek nahoře v blízkém infračerveném světle pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Proč tato spirála září je též záhadou, s největší pravděpodobností je nasvícena světlem odráženým od okolních hvězd.

37 buko dulfy buko dulfy | 14. září 2010 v 22:25 | Reagovat

jéé, děkujúúúúúúúúú, prííííímáá

38 zorka šasíková zorka šasíková | 15. září 2010 v 22:47 | Reagovat

Dobrý den, moc děkuji za kráááááshnéééééé stráááááánečkííííí. Moc rááááda bych si zde něco přečetla o retinovaných trojkách a jejich poloze k tvrdému patru. Myslíte, že je to možné? :) hihi, děkuji a páčko

39 du van thran tae ko fangran aka Čtyřpalcový řitní kolík du van thran tae ko fangran aka Čtyřpalcový řitní kolík | 15. září 2010 v 22:48 | Reagovat

Ale jistěže je to možné:
Z uvedených kazuistických případů je zřejmé, že
přesnou diagnostiku polohy retinovaných špičáků
nelze podceňovat. Klinické vyšetření, které je založeno
na průkazu vyklenutí alveolárního výběžku nebo
patra nad korunkou retinovaného špičáku, nemusí
být vždy dostačující a v některých případech může
být zavádějící. Jsou-li korunky retinovaných špičáků
umístěny palatinálně v těsném kontaktu s kořeny řezáků,
nemusí být vyklenutí v oblasti rugae palatinae
příliš výrazné, navíc u oboustranných retencí vzhledem
k symetrii, může být nález obtížněji hodnotitelný,
jak bylo uvedeno v kazuistice 2. Vestibulárně umístěný
retinovaný špičák může tlačit na kořen postranního
(event. středního) řezáku, který buď uhýbá tomutotlaku,
nebojeresorbován. Vkazuistice3 měl kořen
postranního řezáku možnost uhnout tlaku
ektopicky prořezávajícího špičáku palatinálně, čímž
lze vysvětlit přítomné palatinálnívyklenutíza postranním
řezákem. Toto vyklenutí imitovalo přítomnost korunky
retinovaného špičáku, zejména když vestibulárně
nebylo vyklenutí zřejmé. Bez přesné radiologické
lokalizace korunky retinovaného špičáku na
podkladě tohoto klinického nálezu by byl pro chirurgickou
expozici zvolen palatinálnípřístup a pravděpodobně
by byl obnažen kořen postranního řezáku a poškozenojehoperiodoncium.

40 zorka šasíková zorka šasíková | 15. září 2010 v 22:50 | Reagovat

jůůůůúúú hééééhihihi, to je príííma, šprýma, šprýmovnííí, děkujůůůůů takýýýýýýííííí

41 buko dulfy buko dulfy | 15. září 2010 v 22:51 | Reagovat

jůůů, škoda, že jsem se nestal zubařem, to by mě hrozně bavííílo, moc děkujůůůůúúúúú za tytóóó´stráááánečkíííí.
přijdůůů zase zítra

42 kujf Al vergo kujf Al vergo | 17. září 2010 v 22:28 | Reagovat

dobrý den, chybí mi zde např. nějaké ferengské zákony, děkuji za doplnění. Kujf, NL

43 buko dulfy buko dulfy | 17. září 2010 v 22:29 | Reagovat

Ale ale Kujfe, vždyť je to o pár článkokomentářů více, musíte se jen lépe dívat, je tu opravdu vše, chodím sem denně a nemohu si tyto super unitární stránky vynachválit. Ze všeho nejvíc mám rád Seven of Nine, čiže sedmou z devíti.

44 kujf Al vergo kujf Al vergo | 17. září 2010 v 22:30 | Reagovat

aha, díky Buko, to jsem si nevšiml. A šlo by sem ještě napsat něco o Henryku Laholovi?

45 Buko Buko | 17. září 2010 v 22:30 | Reagovat

To víte, že jo, mrknem se na to.

46 buko buko | 19. září 2010 v 23:24 | Reagovat

tak paráda, přátelé, dnes přinášíme v těchto komentářočláncích (skoro mi to připomíná pověstný obyčejný plivanec, z nějž vznikla celá civilizace) o henryku Laholovi, snad se do těchto stránek nepustí, jelikož ho tu máme v úctě.
Tak tedy, Henryku, máš slovo:

47 buky článek o henryku Laholovi buky článek o henryku Laholovi | 19. září 2010 v 23:28 | Reagovat

Zatajovanie nižších akademických titulov je trestné!

Intelektuál, ktorý zatajuje svoje nižšie akademické tituly je obyčajný podvodník!!

Poznámka: Položené otázky čitateľov www.henryklahola.nazory.cz ako i odpovede na tieto typické položené otázky sú oproti emailom z praktických dôvodov rôzne mierne upravované, krátené a niekedy i zovšeobecňované!

Pretože podobné otázky študentov i študentiek zo Slovenskej republiky i z Českej republiky týkajúce sa používania či nepoužívania akademických titulov sa donekonečna permanentne opakujú, rozhodol som sa pre potrebu všetkých tých, ktorých toto téma zaujíma, napísať tieto typické neustále sa opakujúce otázky i odpovede, a to vo dvoch rovnocenných jazykových verziách, tj. ako po slovensky, tak i  po česky.

Táto po slovensky napísaná verzia je určená najmä pre študentov zo Slovenskej republiky!

Odkazovač: Jste z České republiky? Pak raději klikněte myší na tento modrý nápis a přepnete se tím do české verze!

I.Otázka: Nechápem čo je na tom neslušného či nemorálneho, a prípadne niekedy vraj dokonca aj nelegálneho a trestného na tom, ak budem používať iba niektoré zo svojich doktorských, magisterských a bakalárskych akademických titulov, zatiaľ čo niektoré iné svoje akademické tituly používať nebudem?

Odpoveď na I.Otázku: Napríklad ste absolventom nejakej technickej vysokej školy či fakulty, kde ste získal akademický titul bakalár a akademický titul inžinier, plus ste absolventom nejakej teologickej bohosloveckej fakulty, kde ste získal akademický titul bakalár, potom akademický titul magister a nakoniec akademický titul doktor teológie, a teda dajme tomu, že ste ThDr.Mgr.Ing.Bc. et Bc.Meno Priezvisko. Viem si síce predstaviť, že sa následne môžete pohybovať v technických akademických kruhoch, čo Vás môže zvádzať k obmedzeniu sa iba na takzvané “technické akademické tituly”, na napríklad: Ing.Bc.Meno Priezvisko. Ak použijete u svojho mena a priezviska iba “technické” akademické tituly, je to prinajmenšom prejav Vašej vrcholnej neslušnosti a pohŕdania s Vašou teologickou bohosloveckou fakultou, ak súčasne nepoužijete aj jej akademické tituly. Navyše to môže vyvolávať aj dojem, že sa “hanbíte” za to, že ste študoval teológiu. A isteže platí to do značnej miery aj opačne, tj. môžete sa pohybovať v teologických akademických kruhoch, čo Vás zase môže naopak zvádzať k obmedzeniu sa zas iba na “teologické” akademické tituly - napríklad: ThDr.Mgr.Bc.Meno Priezvisko. Ak však ale použijete u svojho mena a priezviska iba “teologické” akademické tituly, je to taktiež prinajmenšom prejav vrcholnej neslušnosti a pohŕdania s Vašou technicky orientovanou vysokou školou alebo fakultou, ak súčasne nepoužijete aj jej akademické tituly. A úplne najhorší postup je vypustenie takzvaných “nižších” akademických titulov. Je to totiž podvod!!! Ak vypustíte svoje “nižšie” bakalárske akademické tituly a ponecháte si iba akademické tituly magisterské a doktorské, dopúšťate sa podvodu v tom zmysle, že implicitne predstierate, že ste začal študovať na vysokej škole ešte v dobe, kedy tento bakalársky vzdelávací stupeň nebol ešte povinným predstupňom u magisterského štúdijného programu, inými slovami dopúšťate sa podvodu v tom zmysle, že implicitne predstierate, že ste začal študovať ešte v dobe deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, kedy platil ešte vysokoškolský zákon č.172/1990 Zb. Ak vypustíte bakalárske aj magisterské akademické tituly a ponecháte si iba ten doktorský akademický titul, dopúšťate sa ešte väčšieho podvodu v tom zmysle, že implicitne predstierate, že ste začal študovať ešte v dobe, kedy nielen že súčasné bakalárske akademické tituly, ale dokonca ešte ani súčasné magisterské akademické tituly neexistovali, inými slovami, že ste začal študovať na vysokej škole najneskôr v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, kedy v Československu v týchto osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia platil ešte vysokoškolský zákon č. 39/1980 Zb.

48 noELO noELO | E-mail | 20. září 2010 v 20:20 | Reagovat

Kdo se tu zbláznil? [:tired:]

49 hl hl | 23. září 2010 v 22:04 | Reagovat

[48]: Budem Vás žalovat, pán noElo, lebo toto sú naozaj velmi duoležité záležitosti, buďte taký laskavý a majte mi za dobré, že pre tento webi(í)čok posielam pravnické rozbory. muhehehehehehehehehehehehe eheheh chech

50 joko ona joko ona | 24. září 2010 v 15:29 | Reagovat

Je to tedy o deset let více než před třiceti roky, kdy už muži po pětačtyřicítce přestali být pro mladší ženy atraktivní. Muži ale dnes více cvičí, snaží se udržovat fit, dbají o svůj zevnějšek a i v pokročilém věku se umějí elegantně oblékat.

To vše je v očích žen omlazuje a především zatraktivňuje. Za vše také může fakt, že se dnes ženy vrhají do manželství a mateřství zhruba o deset let později než dříve.

Sexy může být i holá hlava, pokud je zcela vyholená a pěstěná a nezdobí ji věnec chlupů v týlu. Ženám nevadí tolik ani malé bříško, když ho umí muž nosit a umí se obléct.

"Muži jsou dnes atraktivní pro ženy do mnohem vyššího věku než dříve. Stále více žen je vnímá jako žádoucí, perspektivní partnery, už to nejsou nudní páprdové bez energie. A dokazují to také celebrity typu George Clooneyho a Brada Pitta, kteří i po čtyřicítce vypadají skvěle," uvedla Ruth Attridgeová, mluvčí obchodního domu Debenhams, který průzkum provedl.

51 kujf Al vergo: Objevení Neptunu kujf Al vergo: Objevení Neptunu | 26. září 2010 v 23:01 | Reagovat

Komentátor: Astronomové jenom začali zobrazovat planety okolo jiných hvězd. Naše technologie není zatím velmi vyspělá a nedokáže zachytit planety tak malé, jako jsou ty v naší Sluneční soustavě. Ale na chvíli předpokládejme, že mimozemští astronomové pozorují náš planetární systém. Dokážou objevit nějaký důkaz, že planety okolo našeho Slunce existují, i když je samotné nevidí? Odpověď zní, že pravděpodobně ano. To proto, že minimálně jeden svět v našem solárním systému svou existenci dává na vědomí pomocí svých vlivů na obrovský prachový oblak na okraji Sluneční soustavy, v oblasti nazývané Kuiperův pás.

Kuiperův pás je zóna studeného skladiště zvenčí za Neptunem, osídlena miliony ledových těles, včetně Pluta. Ledová tělesa v Kuiperově pásu uvolňují prach, který se zdálky může v infračervených vlnových délkách záření jevit jako mlhavý disk. Nový počítačový model, vytvořený vědci NASA, zobrazený na videu odhaluje, jak prach v Kuiperově pásu se může jevit mimozemským astronomům. Neptun vytváří složitý obrazec. Gravitace hmotné planety cloumá prachovými zrníčky v oblaku a shlukuje je na jejich dráhách.

Christopher Stark: Neptun vytváří v oblaku prachu prstencovou strukturu představující mezeru, ve které sídlí samotná planeta. A tato mezera umožňuje celkem jednoduše i zdálky rozpoznat, kde Neptun je, a to dokonce ze vzdálenosti, v níž jsou planety pro přímou detekci příliš nejasné. Simulace na superpočítači, kterou jsme s Marcem Kuchnerem vytvořili, nám také umožňuje vidět, jak vypadal prach v Sluneční soustavě, když byla mnohem mladší. Prakticky umožňuje jít v čase zpět a vidět, jak se asi vzdálený pohled na solární systém měnil.

Komentátor: V době svého mládí Kuiperův pás obsahoval mnohem více těles a v důsledku toho i mnohem více prachu. Ve skutečnosti prach byl tak hustý, že se částice navzájem často srážely.

Stark: Když jsme (v modelu) vyvolali srážky mezi částicemi prachu, ohromilo nás, co jsme uviděli.

Komentátor: Postupnost stále mladších (zpět v čase) modelů mladého Kuiprova prachového oblaku odhaluje postupně se zjednodušující strukturu vedoucí nakonec až k jednoduchému tenkému prstenci za oběžnou dráhou Neptunu.

Stark: Srážky zrnek prachu Neptunův gravitační otisk pozměňují. Mezera v prstenci zmizí. Úžasnou skutečností je, že jsme již viděli podobné prstencové struktury okolo jiných mladých hvězd, jakou je Fomalhaut (nejjasnější hvězda v souhvězdí Jižní ryby). Z hlediska prachu teď víme, že tyto jiné systémy možná vypadají podobně, jako kdysi naše mladá Sluneční soustava.

Komentátor: Prach okolo jiných soustav nám může vypovědět mnohé o možných planetách, právě takových, jaké jsou v našem solárním systému. Může odhalit Neptun.

52 krak vak čou fu žao peng: Nový Nissan Juke krak vak čou fu žao peng: Nový Nissan Juke | 26. září 2010 v 23:05 | Reagovat

Milé děti, žila-byla jednou jedna Multipla, ne zrovna krásná italská slečna, která si dlouho nemohla najít čádné kamarády. A tak cestovala po světě, až dorazila do Japonska. A tam, na jednom večírku, kde saké teklo proudem, potkala Nissana Micru…

A za devět měsíců se narodil Juke. Jenže s tímhle prapodivným dítkem nechtěli mít jeho rodiče nic společného a nechali ho na pospas osudu v rýžovém poli. Ale malý jučík měl štěstí – našel a ujal se ho stařičký sensei Skyline GT-R-san. Dostalo se mu tak přísné výchovy podle kodexu bushi-do, podstoupil tvrdý výcvik, po němž mu vzrostl výkon na 190 koňských sil a točivý moment na 240 newtonmetrů, byl zasvěcen do tajů závodnického umění Nis-Mo a sám Mistr ho naučil, jak tuto sílu použít v případě potřeby mezi jednotlivými koly tak, aby byl v zatáčkách co nejrychlejší.

Ale Juke nebyl šťastný, toužil poznat zemi svých předků, odkud pocházela jeho matka, a tak se vypravil do Evropy a na svých cestách zavítal i pod horu Říp.

53 Raboň o sobě Raboň o sobě | 27. září 2010 v 8:24 | Reagovat

Jeho výsledek vytvářel v kombinaci s deštivým počasím a nevlídným panoramatem pražského Strahova pochmurnou atmosféru. Elitní český cyklista František Raboň z ProTour týmu Columbia HTC se postavil na start závodu Prah-Karlovy Vary-Praha, aby vyhrál. Šanci bojovat mu ale vzal před cílem defekt předního kola a dojel na 17. místě.
reklama

Tradiční cyklistická klasika jménem „Cyklovary“ zažila už 65. ročník. Poloviční
jubileum ale vítězem z Česka neoslavila. Místo toho vyhrál už potřetí v řadě Němec – tentokrát Andreas Schillinger z týmu NetApp. Když se v cíli radoval s kolegy, stál kousek od něj promoklý František Raboň. Český favorit, který hledal po 268 kilometrech v sedle příčiny neúspěchu.

Bolí hodně, když českou klasiku nevyhrávají Češi?
„Ten závod má každý rok vyšší úroveň a peloton je rozdělený. Půlka jsou cizinci, půlka Češi. Ti si navíc nepomáhají, každý logicky hájí zájmy svého týmu. Jezdí sem dobré týmy jako Adria nebo NetApp, které se objevují na nejlepších závodech, což je pak vidět.“

Jak hodnotíte svůj výkon?
„Musím pochválit tým. Přijel jsem, abych startoval z týmu české reprezentace, který se skládal hodně těžko, ale kluci zajeli skvěle, i když bylo čtyřem pouze 19 let. Původně měli odstoupit ve Varech, ale nakonec určovali tempo až 30 kilometrů před Prahu. Vše se vyvíjelo ideálně a já chtěl zaútočit před cílem v Motolském kopci. Bohužel jsem měl defekt předního kola a náš mechanický vůz byl v doprovodné koloně až jako předposlední. Pak mě stálo spoustu sil dotáhnout ztrátu.“

Jedním z vašich spolujezdců byl i vicemistr světa na horských kolech Jaroslav Kulhavý. Jak se osvědčil coby silničář?
„Skvěle, klobouk dolů. Vrcholy má za sebou a sezonu měl hodně úspěšnou. Přijel navzdory špatnému počasí a i když mohl vzdát už ve Varech, tak dojel do cíle. Pracoval skvěle jako celý tým. Mrzí mě, že jsem pro něj i ostatní nemohl vyhrát.“

Byl to váš poslední závod sezony?
„Ještě ne. Příští týden pokračuji jednorázovkou v Německu a pak jsou na programu klasiky Paříž- Bourges a Paříž-Tours.“

Budoucnost závodu „Cyklovary“ je nyní nejistá. Mezinárodní unie UCI ho kvůli délce nechce povýšit do vyšší kategorie, což může znamenat zánik. Co si o tom myslíte?
„Nechápu to. Z pravidel UCI jsou všichni zmatení, nikdo pořádně neví, jaký význam má světový kalendář nebo ProTour kalendář. Nikdo neví, podle čeho se počítají tabulky do světových žebříčků. Pravidla jsou všelijaká. Kdyby byl závod o kategorii výš, mohl bych já nebo Roman Kreuziger přijet s celým týmem, přibylo by kvalitních závodníků. Takhle to nejde a musíme dávat
dohromady tým na poslední chvíli. Na druhou stranu by vyšší kategorie znamenala, že by se na startu neobjevilo tolik Čechů.“

Jakou úroveň má závod v očích závodníka z týmu elitní série ProTour?
„V mých vysokou. Už jen kvůli té délce. Je to klasika. Závod je skoro stejně starý jako Vuelta. Posledních šedesát kilometrů se závodilo hodně tvrdě a bylo to prestižnější i pro cizince. Myslím si, že pokud se udrží úroveň, může z toho být klasika celosvětové úrovně.“

54 téchničkaá téchničkaá | 29. září 2010 v 21:56 | Reagovat

velmi tu postrádám stránky o zuboch, mala by som taký dotaz, móžtě mi ho prosím, zodpovedat, vopred dakujem

55 téchničkaá lieéénkaáááá téchničkaá lieéénkaáááá | 29. září 2010 v 21:56 | Reagovat

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na léčivou vložku. Jsem ve 14 t tehotenství a jeste pred otehotnením mi dr vyvrtal jednicku ( zub nebolel, ale byl kaz) dal plombu a byl klid. Asi po měsíci mě zub začal bolet a zub mi na pohotovosti vyvrtali protože muj dr mel 2 mesice dovolenou.Po té jsem tedy temer 2 mesice mela zub otevreny a minuly tyden mi do nej vlozil lecivou vlozku a rekl at prijdu za 3 týdny, vse se zdalo ok, jen byl zub vice citlivý, jenže po týdnu co jsem měla vložku v zubu, zub začal opet bolet takze jsem vcera vlozku musela vytahnout a ulevilo se okamzite.Jestli je tam zánět mi neřekl.Nevíte proč začal zub bolet až po týdnu a jaký ted nejspis bude postup mého lékaře??? lékař v těhotenství nechce dávat umrtvující injekce a už jsem si jednou zažila trhani nervu bez lokalni anestezie a opravdu uz to nechci zazit znovu , take se bojim ze mohu o zub prijit uplne , jeste navic kdyz je to jednicka nahore. Dekuji za odpoved.

56 odbourník odbourník | 29. září 2010 v 21:57 | Reagovat

Dobrý den, děkujeme za dotaz a gratulujeme i k nošenému děťátku.
K Vaší otázce od začátku. Přední zuby, narozdíl třeba od stoliček či premolárů (čtyřky pětky), zvláště u mladých lidí, mají dřeňovou dutinu poměrně blízko všech stran povrchu.

Co to prakticky znamená? Že není až takový problém poranit dřeň - citlivé místo v zubu, úrazem (traumatem), nechat dojít daleko kaz či právě při ošetřování, v byť dobrém úmyslu, kdy se kazivé hmoty odstraňují, ji přehřát či nějak rotačními nástroji "líznout".

To že Vám na pohotovosti nechali zub otevřený, zvláště přední, a to jedničku, není až tak dobře. Zde se dostáváme na scestí, protože z mého pohledu jste teď neinformovaný laik.

Existují jen asi tři možnosti (jedno jaké stavy k nim vedly), které se ale dají nakonec ošetřit jedním způsobem ošetření.

Rozeberme si to: Ať už je zub mrtvý (nevitální) - odumřel dříve, po úraze, vlivem velké výplně, kazem.. to je fuk, nebo je ještě živý (vitální) a došlo k podráždění zubní dřeně, která se však už musí vyndat, je vždy potřeba pokusit se vyčistit kanálek (bývá zde jeden) do zdravé zuboviny (dentinu), poté vložit pastu s hydroxidem calcia a děj se věci boží.

Tedy vždy by měl (pokud nepočítáte s jeho vytržením) zub zůstat uzavřený.
Svízel může nastat, je-li na jeho špičce už velký nález (váček, granulom, cystogranulom, který secernuje zánětlivou tekutinu, jež působí pnutí, velkou bolest a stav se musí poté řešit resekcí kořenového hrotu, i to se stává, ale méně častěji), zkrátka vždy je dobré nechat zub uzavřený.

Pacientovi říci, co se stalo:
+ zub odumřel, vyčistili jsme dutinu, dali hydroxid vápenatý, zaklopili provizorní výplní, dobře, ok, může to bolet, ale Vy to přežijete, jste těhotná, nemůžeme udělat snímek, takže vydržet a nechat uzávěr...

nebo:
+zubní dřeň byla zanícená, jedno jakým vlivem k tomu došlo, ale vyčistili jsme jí, do zdravého dentinu, byla tam krev, žádný hnis, myslíme, že to dobře dopadne, je podrážděná kost pod špičkou kořene od našich nástrojů, dáme do kanálku hydroxid, určitě to dopadne dobře, bude to bolet, ale nevyndávejte výplň apd...

To je prostě zásadní, nenechávat zub otevřený, protože do něj může zatéci vše a jen těžko se pak bude uzavírat. Tedy z našeho pohledu stojí za to člověku říci: teď se dělá tohle, teď tohle, dáme anestesii, máte s tím zubem tohle, chceme dojít k tomuto, tato hmota se do kanálku dává proto, aby... A vy víte, víte, že bolest můžete očekávat, že přejde, že je to potřeba (bylo-li to ale dobře vyčištěno) nechat provizorní výplň, že dochází k hojení (opět v ideálním případě, absolutně jsme Vás neviděli, nemáme v ruce snímek Vašeho zubu - ani to teď nejde při gravidním stavu), lépe se to vše snáží než si vystačit s tím, že dáme tam vložku.

Protože v tom případě vůbec netuším, co to může být, byl to hydroxid calcia? (ca(OH)2), nebo tam zubař dal papírový čep s chlumského roztokem, jak někteří praktici zvykly dělat, dal tam devitalizační látku (caustinerf)?, ale za jakým účelem by to dělal?, dal tam jen polopropustnou vatu namočenou do pryskyřice (sandorac?), ideální, a chtělo by se říci jediným způsobem je bohužel použití hydroxidu calcia, tato jednoduchá věc, známá už roky, má spousty spousty výhod použití.

Takže nejlepší je informovaný pacient, to jak vidíte, bohužel, nejste, informovaný pacient ví co se děje, snáší lépe bolest, ví, k čemu se směřuje, co se se zubem děje.

K tomu, abych mohl odpovědět na Vaši otázku bych potřeboval vědět, z jakého stavu se vychází.... Nicméně pokud bychom uvažovali o tom nejhorším, tedy zub byl dlouho otevřený, stala se z něj špinavá trubka, dentin je nasáklý bakteriemi, tedy pak je vždy řešením dobře vyčistit kořenový kanálek (zdroj infekce, odkud se bakterie množí), a to třeba i do velké šířky (běžně se uvádí šířka ISO, 45, zde možno i 70, 90), poučit pacienta a zaplnit hydroxidem calcia, tak bychom postupovali u nás a v tomto duchu Vám odpovídám na otázku. K těhotenství rozhodně nepatří RTG snímky, ale samozřejmě není žádnou kontraindikací anestesie. Opět správně podaná lokální injekční anestesie (např. Supracain 4% 1 ml) vestibulárně (pod ret), bez aspirace je naprosto normální a vede k normálnímu zvládnutí situace, aníž by se musel testovat práh bolestivosti člověka.

Proč zub začal bolet znovu po uzávěru? Je to čistě jen spekulace, ale v podstatě (nejpravděpodobněji) jsou asi jen dvě možnosti a jejich kombinace: kořenový kanálek nebyl vybrán doširoka nebo je velký nález pod kořenem nebo kombinace, ale to už se točíme do kolečka.

(Stejně tak může být i řada raritnějších nálezů, které mohou být a jelikož nic o Vaší zubní historii nevíme, těžko je objevím, mohou to být různé komplikace úrazů z dřivějška, praskliny zubu apd...)

------------------------------
Co závěrem? Zajímat se o to, co se se mnou děje, nespokojit se s odbytím, když se nějaká věc pojmenuje, dá se i vyřešit, bez mlžení, v anestesii vybrat kořenový kanálek do šířky, zaplnit hydroxidem a doufat, že to pomůže, protože ať to třeba uděláte sebelíp, člověk je člověk, není to stroj, kde se vymění baterky, tak se nemusí zadařit. Přejeme Vám, aby to vše dopadlo dobře. Rozhodně je lepší ošetřit zub než extrahovat a pak mít můstek.

Pokud se to nepovede ošetřit teď, může to jít časem s resekcí kořenového hrotu, až budete mít po starostech s těhotenstvím, bude se moci užít rtg apd... Nic neuspěchat. Vytáhnout se dá vždy, zandat ne.

57 noELO noELO | E-mail | 30. září 2010 v 19:03 | Reagovat

Máte rádi Brahmse? :-(

58 Lýdie Klavinská Lýdie Klavinská | 30. září 2010 v 20:49 | Reagovat

Ano, ano, prosím. Napište prosím noELO něco o Brahmsovi. Máme z něj mít zítra referát do hudebky, prosím prosím. Lýdie

59 Frederick Chopin Frederick Chopin | 30. září 2010 v 20:51 | Reagovat

Alors, maintenant, nous sommes trés jolie que nous pouvons presenter cette article, on y va!!

Johannes Brahms:

* Hambourg, le 7 mai 1833 — † Vienne 3 avril 1897

Son père Johann Jakob (1806-1872) est musicien dans les bals et tavernes, voire musicien de rue. Il joue plusieurs instruments : flûte, cor, violon, contrebasse.  En 1830 il joue du cor dans la fanfare locale ; il joue aussi à L'Alster Pavillon, un établissement à la mode. Grâce à l'influence de son fils, il obtient un poste de contrebassiste dans l'orchestre municipal de Hambourg. Sa mère, Johanna Henrika Christiane Nissen (1789-1865) est couturière. Ils se sont mariée en 1830. Johannes Brahms a une sœur plus âgée; Élise (1831-1892) et un jeune frère, Fritz (1835-1886) qui sera pianiste, fera carrière au Vénézuela, puis enseignera la musique à Hambourg. Jakob quitte le foyer conjugal en 1865.

Brahms vers 20 ans

Clara Schumann

Robert Schumann

Brahms vers 30 ans

Johannes Brahms fait des études primaires et secondaires de qualité. Il est un grand lecteur. Sa bibliothèque conservée à Vienne à la «Gesellschaft der Musikfreunde» compte 800 volumes. Il reçoit des cours de piano, de cor et de violoncelle. Dès l'âge de sept ans, il étudie le piano avec Otto Friedrich Willibald Cossel. par la suite il reçoit gratuitement les cours de théorie et de composition de Eduard Marxsen.

Vers 1840 il commence à collectionner des chansons folkloriques

Son premier concert attesté date de 1843 où il joue une étude d'Henri Herz et participe à un quartet de Mozart et un quintette à vent de Beethoven.

En 1848, de nombreux émigrés politiques hongrois sont en transit à Hambourg et lui donnent l'occasion d'entendre de la musique tzigane. Parmi ces émigrés il rencontre le violoniste virtuose Eduard Reményi avec lequel il collabore.

Il donne ses premiers concert solistes le 21 septembre 1848 et en 1849 à Hambourg. Il compose ses deux premières sonates pour piano et des Lieder (ses trois premiers opus).

Après avoir quitté l'école, il contribue à l'économie de la famille en donnant des leçons de piano, en jouant dans des restaurants ou des cafés bourgeois, accompagne au théâtre, réalise des arrangements pour divers orchestres..

Il compose ses deux premières sonates pour piano en 1853

Il publie le Scherzo (opus 4) pour lequel Liszt fait une bonne publicité.

En 1853, au cours d'une tournée avec Eduard Reményi revenu des États-Unis, la rencontre Joseph Joachim à Göttingen marque le début d'une longue amitié et coopération. Le 30 septembre à Düsseldorf, il rencontre les Schumann qui lui ouvrent les portes de leur maison. Robert Schumann lui consacre un article dans la «Neue Zeitschrift für Musik» (octobre 1853) sous le titre de Neue Bahnen (voies nouvelles). La même année il publie la Sonate opus 5. Toujours en 1853, il rencontre Liszt à Weimar qui joue son 4e Shcerzo. Il passe deux mois à Leipzig, recommandé par Robert Schumann. Il rencontre  Julius Otto Grimm, Ferdinand David, Moscheles, Berlioz et de nouveau Liszt. Il obtint l'édition de ses 4 premiers opus par Breitkopf & Härtel et les deux suivants par Bartolf Senff.

60 Theo Salieri Theo Salieri | 4. října 2010 v 12:52 | Reagovat

A co takhle Mozart?? :-D

61 Smitha570 Smitha570 | E-mail | Web | 20. září 2016 v 0:38 | Reagovat

I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very web savvy so I'm not 100 positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thanks deadfcageekcdked

62 MarcoV MarcoV | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 11:01 | Reagovat

Čekám na nový zajímavý článek na svém blogu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama