Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Jsem chaotický a lenivý

16. března 2010 v 18:13 | heavy_head |  Šachy
Magnus Carlsen je na roztrhání. Německý Der Spiegel s ním přináší nebývale rozsáhlý třístránkový rozhovor, který by mohl zajímat všechny ty, kteří nad úspěchy tohoto norského zázraku kroutí nevěřícně hlavou.Za Der Spiegel byl zvědavý Maik Grossekathöfer.


Jsem chaotický a líný


Spiegel: Pane Carlsene, jaké je vaše IQ?

MC: Nemám tušení. Nechtěl bych to vědět, tak jako tak. Mohlo by to být nepříjemné překvapení.

Spiegel: Proč? Je vám 19 a jste hráč číslo jedna na světě. Musíte být neuvěřitelně chytrý.

MC: A tohle je přesně to, co by bylo hrozné. Pro šachistu je samozřejmě důležité, aby se uměl dobře soustředit, ale přílišná inteligence může být spíš přítěží. To vám může překážet. Jsem přesvědčen, že důvodem, proč se například Angličan John Nunn nikdy nestal mistrem světa je, že je na to příliš chytrý.

Spiegel: Jak to?

MC: Ve svých patnácti letech začal John Nunn studovat matematiku na Oxfordu, byl nejmladším studentem za posledních 500 let, a ve třiadvaceti udělal doktorát z algebraické topologie. Má toho v hlavě strašně moc. Prostě příliš mnoho. Jeho obrovská schopnost chápání a neustálá touha po poznání ho prostě od šachu příliš rozptyluje.

Spiegel: Ve vašem případě je to jinak?

MC: Správně. Já jsem úplně normální kluk. Můj otec je mnohem inteligentnější než já.

Spiegel: Aha. Kolik tahů počítáte dopředu?

MC: To záleží na herní situaci. Někdy 15 až 20. Ale trik je správně vyhodnotit pozici na konci tohoto propočtu.

Spiegel: Stal jste se velmistrem ve věku třinácti let, čtyřech měsíců a dvaceti sedmi dnů; světovým hráčem č. 1 se také nikdo nestal dříve než vy. Čím to je, když ne vaší inteligencí?

MC: Neříkám, že jsem úplně hloupý. Ale můj úspěch má co dělat s tím, že jsem měl možnost dozvědět se toho víc a rychleji. Nyní se dá k informacím dostat snadněji. Hráči z bývalého Sovětského svazu měli dříve značnou výhodu oproti ostatním; v Moskvě měli přístup k obrovskému archivu s bezpočtem partií pečlivě zaznamenaných a roztříděných podle indexu. Dneska si tahle data může koupit každý na DVD za 150 euro, na jeden disk se vejde 4,5 milionu partií. Je na nich také mnohem více knih, než bývalo. A pak taky, já jsem samozřejmě začal pracovat s počítačem v mladším věku než Vladimir Kramnik nebo Viswanathan Anand.

Spiegel: Kdy přesně?

MC: V jedenácti nebo ve dvanácti. Používal jsem počítač k přípravě na turnaje a hrál jsem po internetu. V dnešní době začínají děti používat počítač ještě dříve, učí se pravidla na obrazovce. V tohto ohledu jsem už trochu staromódní. Technologický pokrok vede k produkci stále mladších a mladších hráčů všude na světě.

Spiegel: Je v moderním šachu výhodou být mladý?

MC: Když jste mladý, máte hodně energie, síly, máte velkou motivaci. Ale mladí hráči často nejsou moc dobří v bránění ohrožených pozic, nezvládají dobře, když se situace na šachovnici obrátí proti nim. Faktem prostě je, že jim chybí zkušenosti, to je ústřední téma. Jednou z nejdůležitějších věcí v šachu je schopnost rozpoznávání: schopnost rozpoznat typické motivy a situace na šachovnici, charakteristické pozice a jejich rozehrávání a důsledky. Do jisté míry se tohle můžete naučit při tréninku, ale získávání zkušeností, rutiny, přímo ze hry se nic nevyrovná. Na tom jsem si vždy dával záležet. Ačkoli je mi teprve 19, sehrál jsem už určitě přes tisíc partií v klasickém stylu.

Spiegel: Kdy jste začal hrát šachy?

MC: Muselo mi být pět a půl nebo šest let. Můj otec mě a mou nejstarší sestru Ellen naučil pravidla. Narozdíl od Ellen mě to nějak zvlášť nezajímalo; hrál jsem špatně a brzy jsem s tím přestal. To trvalo až do mých osmi let, pak jsem se obklopil šachy znovu.

Spiegel: Co přesně jste udělal?

MC: Vzal jsem šachovnici a zopakoval jsem si sám pro sebe partie, které mi v té době ukázal otec. Proč to tak bylo, proč udělat tenhle tah? Sám od sebe jsem objevil tajemství té hry. Bylo to fascinující. A po několika měsících jsem začal číst knihy o šachových zahájeních.

Spiegel: Kde se ve vás najednou to nadšení pro šachy vzalo?

MC: Sám nevím. Stejně jako vám nemůžu říct, proč jsem chtěl skládat padesátidílné puzzle když mi nebyly ještě ani dva roky. Proč jsem ve dvou a půl letech chtěl vědět, z čeho se vyrábějí obyčejná auta? Proč jsem četl zeměpisné knihy ve věku pěti let? Nevím, proč jsem se všechny země naučil zpaměti, včetně jejich hlavních měst a počtu obyvatel. Šachy byly pravděpodobně jen další kratochvíle.magnus

Na téhle fotce vypadá Magnus trochu jako psychopat, který se právě rozhodl, že vyleze na střechu a postřílí pár lidí ve svém okolí. Je to ale jen úplně normální kluk, jak by vám asi sám řekl.Spiegel: Takže tu nebyl žádný zásadní zlom, zážitek?

MC: Viděl jsem svoji sestru Ellen, jak hraje. Chtěl jsem ji porazit.

Spiegel: A dál?

MC: Po té partii se nedotkla šachovnice čtyři roky.

Spiegel: Kdy jste začal hrát na turnajích?

MC: O něco později. Můj otec mi říkal, že kdybych trochu víc trénoval, mohl bych se možná zúčastnit mistrovství Norska hráčů do 11-ti let. Pomyslel jsem si: Ach, to by mohla být zábava. Můj výsledek byl dobrý. Následující rok jsem ten turnaj vyhrál.

Spiegel: Váš otec je ambiciozní klubový hráč. Kdy jste ho poprvé porazil?

MC: Těsně před mými devátými narozeninami, v bleskovce.

Spiegel: Později jste navštěvoval sportovní školu. Nedělali si z vás všichni ti hokejisté, házenkáři nebo cyklisté legrácky?

MC: Jakože "Podívejte na toho šachového exota?" Ne, to se nestávalo. Právě naopak. Minulé léto mě zvolili Studentem roku.

Spiegel: Byli jste ve vaší šachové třídě trénováni stejně systematicky, jako bývalé zázračné děti Sovětského svazu?

MC: Ne. Já nejsem disciplinovaný myslitel. O organizování se nezajímám, jsem chaotický a mám tendenci být líný. Můj trénér to rozpoznal a zpravidla mi v té době dovolili dělat si věci po svém.

Spiegel: Jste lajdácký génius?

MC: Nejsem génius. Nepořádný? Snad. Je to takhle: když se cítím dobře, trénuju hodně. Když ne, nenutím se do ničeho. Nerad pracuju podle nějakého harmonogramu. Systematické studium by mě zabilo.

Spiegel: Jak jste se potom ale mohl vypořádat se studiem matematiky?

MC: Když mi bylo 13, rodiče mě na rok vzali ze školy. Cestovali se mnou a s mými sestrami po celém světě, a na cestách nás vzdělávali. To bylo fantastické, mnohem účinnější než sedět ve škole. Chápu, že pro učitele je problém starat se o třicet žáků. Ale pomalé tempo výuky bylo pro mě dost frustrující. Škola mi vůbec nechyběla.

Spiegel: Jaké země jste navštívili?

MC: Cestovali jsme autem do Rakouska, Černé Hory, Řecka, Itálie a Bulharska. Mimochodem, východní země jsou chudší, než jsem si myslel. V Římě jsem navštívil Baziliku svatého Petra a viděl jsem fotbal na Olympijském stadionu. Skvělý. Když jsme byli v Moskvě, má matka šla s mými sestrami do Velkého divadla. Já ne.

Spiegel: Proč ne?

MC: Prosím vás, balet? To je nuda. Sednul jsem si do internetové kavárny a hrál šachy po síti. Později jsme byli v Dubaji, kde jsem splnil svou poslední velmistrovskou normu. A v Lybii jsem hrál na mistrovství světa.

Spiegel: Dlouho dobu jste byl v šachu v pozici lovce, teď, když jste číslo jedna, jste ten, kterého loví ostatní. Uvědomujete si to?

MC: Jistě. Tlak na mou osobu se zvýšil, všichni mě teď chtějí porazit. Rovněž jsem zaznamenal rostoucí odpovědnost za strukturu a tvorbu v mých partiích, protože mí soupeři to odmítají. Jsou mnohem opatrnější, než byli před rokem.spiegelSpiegel: Jak se s tím vypořádáváte?

MC: Zatím bez problémů. Pořád mám dobré a dlouhé spaní. Je mi líto hráčů, kteří v noci nemůžou spát, převalují se a dumají nad svými partiemi. Někteří mí kolegové se během dlouhého turnaje doslova ponoří do deprese. Abych se odreagoval, baví mě hrát tenis nebo squash, nebo sleduju televizní seriály na DVD.

Spiegel: Slyšeli jsme, že znáte první tři série seriálu Dr. House nazpaměť.

MC: Tři to nemůžou být. Viděl jsem zatím jenom dvě.

Spiegel: Během turnajů často trávíte v hotelích bezútěšné týdny. Je vám 19 - nemáte dojem, že marníte svoje mládí?

MC: Ne.

Spiegel: Zajdete si v noci taky někdy na drink?

MC: Zřídka. Dávám přednost chatování s přáteli po internetu nebo hraní online pokeru.

Spiegel: Za peníze?

MC: Jistě. Za co jiného by se dalo hrát?

Spiegel: Vyhráváte?

MC: Když beru hru vážně, tak ano. Pokud ne, semtam prohraju. Ale to nevadí. Důležité je, že můj život nejsou jenom šachy.

Spiegel: Proč?

MC: Šachy by se neměly stát posedlostí. Jinak vám hrozí nebezpečí, že sklouznete do paralelního světa, ztratíte smysl pro realitu, ztratíte se v nekonečném vesmíru té hry. Zblázníte se. Můžu vás ujistit, že mám mezi turnaji dost času na to vrátit se domů, abych mohl dělat i jiné věci. Mám rád turistiku a lyžování a hraju fotbal v klubu.

Spiegel: Máte nějaké oblíbené mužstvo?

MC: Královský Real Madrid.

Spiegel: Mnoho fotbalových hráčů poslouchá před zápasem hudbu, aby se dostali do té správné nálady. Myslíte si, že pro sezení nad šachovnicí se to nehodí?

MC: Ale ano. Když mám před partií ponurou náladu, poslouchám ponurou hudbu.

Spiegel: Například?

MC: Asi to nebudete znát, písničku Lil Jona. Je to hloupá rapová píseň, ale dělá mi dobře, uvolním se při ní. Poslouchám hudbu na internetu, ale nestahuju si žádné písně. Všechno je naprosto legální. Mnoho lidí to může pokládat za nudné, ale já si myslím, že to je důležité.

Spiegel: Bude to už rok, co spolupracujete s Garri Kasparovem, který je pravděpodobně největším šachistou všech dob. Jakou podobu má vaše spolupráce? On je učitel a vy žák?

MC: Ne. Když si vezmeme čistě naši šachovou úroveň, nejsme si až tak vzdálení. V mnoha věcech jsem lepší než on. A naopak. Kasparov umí propočítat víc variant, já mám zase lepší intuici. Okamžitě vím, jak vyhodnotit situaci a jaký plán je v ní nezbytný. V tomto ohledu jsem jasně lepší.

Spiegel: Jak je pro vás užitečný?

MC: Pořád má spoustu nevyužitých nápadů pro zahájení. A skutečnost, že hrál proti většině mých soupeřů, je neocenitelná. Tuší, v jaké jsou náladě, jaké rozehrají zahájení. To já nedokážu.

Spiegel: Jak dlouho s ním plánujete spolupracovat?

MC: Naše spolupráce nyní vstoupila do další přirozené fáze. Dosáhli jsme našeho cíle, stát se hráčem číslem 1, výrazně před ostatními. Hlavního cíle bylo dosaženo. Rozhodli jsme se, že v budoucnu bych měl být zodpovědný za všechna kariérní rozhodnutí, bez neustálého Garriho vedení před a během každého turnaje.

Spiegel: Rozejdete se?

MC: Ne. Jsme stále v kontaktu a mám možnost se s Garrim pravidelně radit. Budu s ním také absolvovat tréninky. Chci zdůraznit, že posledních dvanáct měsíců pro mne mělo nesmírnou hodnotu a že stále budu poslouchat Garriho rady.

Spiegel: Aktuální mistr světa Viswanathan Anad se obává, že v následujících letech budete plně ovládat šachovou scénu. Myslí si, že už byste si měl konečně najít dívku. Tak jak to jde?

MC: Dostávám hodně fanouškovských mailů od mladších žen.

Spiegel: Odpovídáte na ně?

MC: Přijde na to.

Spiegel: Na co?

MC: To je soukromé a důvěrné.

Spiegel: Pane Carlsene, děkuji vám za rozhovor.
( Zdroj: http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=6187 ).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 heavyho heavyho | 16. března 2010 v 18:28 | Reagovat

Teď si zas dám s Carlsenem asi na chvíli pokoj. Už je ho nějak moc. :-!

2 Babčert Babčert | Web | 16. března 2010 v 18:46 | Reagovat

Taky rád předstírám idiota. :-D

3 capjar capjar | 16. března 2010 v 19:53 | Reagovat

Jo jo :-D

4 plk.ukovníkův ešus plk.ukovníkův ešus | 16. března 2010 v 20:52 | Reagovat

uůááá díky

5 heavyho heavyho | 16. března 2010 v 21:44 | Reagovat

Opravil jsem jednu větu, která nedávala smysl. (Přece jen jsem to klopil dost ve spěchu) Kdo ji objeví? :-)

6 Sherlock_Holmes Sherlock_Holmes | 17. března 2010 v 15:59 | Reagovat

Důležité je, že můj život nejsou jenom šachy. 8-)

7 heavyho heavyho | 17. března 2010 v 16:07 | Reagovat

Velmi správně, pozorných čtenářů si velmi vážím.

8 heavyho heavyho | 17. března 2010 v 18:25 | Reagovat

Další úprava smyslu jedné věty. To sem zvědav, Sherlocku. :-)

9 heavy_head heavy_head | 18. března 2010 v 20:53 | Reagovat

No dobře - Magnus se vrací domů a turistikuje a lyžuje v době mezi turnaji - během turnajů by to asi těžko stíhal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama