Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Objev Světového poháru

2. prosince 2009 v 18:44 | heavy_head |  Šachy
Viktor Láznička se na Světovém poháru probojoval až do čtvrtého kola, čímž překročil svůj původní plán o 100 procent. Tam ho zastavil až Azer Šakrijar Mamedjarov. I tak můžeme považovat Lázničkův výkon za vážný útok na zabydlení se ve světové špičce. Top hráčí už vědí, že si na něj musí dát dobrý pozor.
Vedle svých zavedených přezdívek "Čistič" a "Lázňa" by se mu klidně mohlo začít říkat třeba "Morův kat".Viktor Láznička: "Šakrijar Mamedjarov hraje na Světovém poháru velmi kvalitně."


Český velmistr se na pozápasové tiskové konferenci podělil o své dojmy ze studiové výhry nad Bologanem, vyprávěl o svém věhlasném úspěchu s Morozevičem a nevidí nic strašného na tom, že fotbalisté Česka prohráli s Azerbajdžánem.


Český velmistr Viktor Láznička se na právě probíhajícím Světovém poháru v Chanty-Mansijsku zařadil do kategorie "objevy", v tomto ohledu ho zastiňoval snad jen Filipínec Wesley So.
Jestliže na kontě krajana čestného prezidenta FIDE Florencia Campomanese jsou slavná vítězství nad takovými esy jako Ivančuk nebo Kamský, Viktor Láznička se zase vyznamenal svými výhrami nad Alexandrem Morozevičem, kterého dvakrát přehrál v klasických partiích. Krajan skvělého fotbalisty Pavla Nedvěda (když už mluvíme o slavných rodácích) se rovněž zapsal do paměti i studiovou výhrou nad Viktorem Bologanem. Ve čtvrtém kole se "šachová pohádka" Viktora Lázničky skončila porážkou od sportovně "zlého" Šakrijara Mamedjarova.
Na uspořádané tiskové konferenci se s námi Viktor Láznička podělil o své dojmy ze Světového poháru. "Tento turnaj se pro mne vyvíjel velice dobře. Co se týče zápasu druhého kola, velmistr Alexandr Morozevič si určitě myslel, že dosáhne snadného vítězství," přiblížil nám zážitky o své znamenité výhře Láznička. "Bílými figurami obětoval pěšce a neměl za něj žádnou kompenzaci. V koncovce se mi podařilo tu partii vyhrát. Ve druhé partii musel Morozevič hrát na výhru, to ale není snadné, když hrajete s velmistrem s ELO ratingem nad 2600. Výsledkem bylo, že se mi povedlo vyhrát i druhou partii. Ve třetím kole se mi nepodařilo v klasických partiích s Viorelem Bologanem naklonit misku vah na svou stranu, takže jsem musel jít do tie-breaku. Tam jsem měl štěstí. Ve čtvrtém kole jsem měl soupeře ještě silnějšího než Bologana, velmistra Šakrijara Mamedjarova. V současnosti nemá moc vysoký rating, ale na tomto světovém poháru hraje velice kvalitně. Takže v zápase se mnou byl jasným favoritem a taky vyhrál první partii, ve které jsem měl bílé figury. Dnes bylo velmi těžké jej porazit, ne-li nemožné. Jestliže takový šachista, jakým je Šakrijar Mamedjarov, chce bílými uhrát remízu, dosáhne toho bez větších potíží. Tak se skončila moje pouť Světovým pohárem."

Když mluvil o sobě, Viktor Láznička uvedl, že šachy začal hrát v šesti letech, a že za svůj největší dosavadní úspěch považuje právě tento Světový pohár. Současně poukázal i na své vystoupení na šachové Olympiádě, kde v počátečních kolech vyhrál šest partií ze šesti. Český velmistr hovoří mimochodem plynně rusky, díky své matce, která pochází z Moskvy. Taktéž především díky své matce patří Rusko k jeho nejmilejším zemím, rozumí se hned po Česku.

Co se týče své studiové výhry nad Bologanem, český velmistr nám odpověděl toto: "To bylo opravdu krásné. Měl jsem možná prohranou pozici, ale nějaké šance na remízu mi zůstávaly. Ale Bologan něco přehlédl a mně se podařilo studiovým způsobem zvítězit. Ta výhra se mi velmi líbila. Nebylo to moc složité, bylo jen třeba předvídat jeden tah na pole h4, po čemž byla pozice lehce vyhraná."
Za pozornost stojí, že na populárním hracím serveru Playchess je Viktor Láznička zaregistrován pod přezdívkou "CSKA Moskva". "Mám rád Moskvu, moje máma z tohoto města pochází. A proč právě CSKA? Možná proto, že tam hrávali čeští fotbalisté. Vybral jsem si to prostě namátkou," vysvětlil Viktor Láznička.

O svém posledním soupeři na Světovém poháru Viktor Láznička řekl: "Je to velmi silný šachista. Jak jsem už povídal, nemá teď až tak vysoký rating, ale svého času dosahovalo jeho ELO hodnoty 2760, což v té době znamenalo čtvrté místo na světě. Zdá se mi, že teď hraje velice dobře, o čemž svědčí fakt, že v osmi partiích dosáhl sedmi bodů. Podle mého názoru je Šakrijar Mamedjarov jedním z hlavních favoritů letošního Světového poháru. Co se týče ostatních favoritů, myslím, že to jsou Peter Svidler a Alexander Griščuk. Počítám, že tihle tři se dostanou do semifinále Světového poháru." (pozn. překl. - Nedostanou. Griščuk už vypadl).

Dopisovatel ExtraTime.az navázal na fotbalové téma a zeptal se Viktora Lázničky na nedávné překvapivé vítězství Azerbajdžánu nad týmem Česka (0:2) na turnaji ve Spojených arabských emirátech. "V naší zemi v současnosti probíhá fotbalová revoluce, výměna generací. Do mužstva ke zkušeným hráčům přicházejí noví, mladí. Prohráli jsme sice s Azerbajdžánem, ale to není nic strašného. Neviděl jsem ten zápas, ale na té prohře není nic strašného. Můj oblíbený fotbalista je Cristiano Ronaldo. A mezi Čechy - Pavel Nedvěd a Petr Čech."


V porovnání s fotbalem jsou šachy v Česku rozšířeny mnohem méně. "Ze všech sportovních odvětví u nás šachy zaujímají nějaké šedesáté místo. Což není žádná sláva."

Slova českého velmistra vyprovokovala šéfa tiskové konference Berika Balgabajeva k dloubavé poznámce: "Fotbal a hokej, to bych ještě chápal, ale jakých je těch ostatních padesát druhů sportu?" Srozumitelnou odpověď nám Láznička dát nemohl. Očividně to trochu přehnal, když chtěl ukázat, jak jsou šachy v Česku nepopulární. 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Kdy dosáhne Láznička hranice 2700 ELO bodů?

Do dvou let. 60.9% (14)
Do pěti let. 21.7% (5)
Do deseti let. 0% (0)
Do padesáti let. 4.3% (1)
Nikdy. 13% (3)
Ještě letos. 0% (0)

Komentáře

1 ... ... | 2. prosince 2009 v 19:45 | Reagovat

skvely clanek

2 heavy_head heavy_head | Web | 2. prosince 2009 v 20:23 | Reagovat

Skvělý není, zato je ale aktuální.  :-)
Kde je ten Belbo? "Dysiz fójů."

3 Šimi Šimi | 2. prosince 2009 v 21:13 | Reagovat

Fascinující, jak jinde ve světě nemůžou pochopit, že šachy se u nás opravdu pohybují až kolem šedesátého místa...  :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama