Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Kdo pije, vyhrává

9. prosince 2009 v 12:29 | heavy_head |  Šachy
Poslední dva bojovníci, kteří zůstali ve hře na Světovém poháru, jsou Izraelec Boris Gelfand a Ukrajinec Ruslan Ponomarjov. A oba dva si rádi přihnou.
Překladatel podotýká, že dnes už ho zub tak nebolí.Ruslan Ponomarjov: "Jestli nepijete, jste bídáci."


Druhý finalista Světového poháru už je známý: je jím Ruslan Ponomarjov z Ukrajiny, který přehrál svého soupeře Vladimira Malachova z Ruska v dramatickém tie-breaku, celkovým poměrem 4:2.

Vaše dojmy z dnešního tie-breaku?


RP: Každý tie-break je nevyzpytatelný. Hodně věcí závisí na štěstí. V první partii jsem po zahájení dostal nadějnou pozici, ale Vladimir nalezl silnou možnost, kterou jsem přehlédl. Moje porážka mě šokovala. Ocitl jsem se v zápase v těžké situaci: už jen jednou jsem měl mít bílé.

Dostal jsem se pod psychický tlak a ten byl důvodem, že jsem druhou partii rozehrál příšerně. Pokoušel jsem se neústupně bránit. Nakonec se situace změnila a otočila a mně se naskytla šance na výhru. Myslím, že můj soupeř byl také pod velkým tlakem, takže začal dělat chyby. Kdybych prohrál i tuhle partii, dopadlo by to všechno úplně jinak.


VM: Ano, druhá partie rapidu byla rozhodující. Neměl jsem už dost energie a v jednom okamžiku můj mozek přestal pracovat. Ve třetí partii, ani nevím proč, jsem svižně rozehrál dámský gambit, zahájení, které hraju velice zřídka. Když Ruslan zahrál e3-e4, pochopil jsem, že jsem v neznámém teritoriu. Automaticky jsem udělal dva "haluzové" tahy, po čemž se moje pozice stala tak strašná, jak si ani nedokážete představit. Ve čtvrté partii byla moje znalost zahájení menší, než měl můj soupeř. Během osmi, devíti tahů bylo moje postavení už o dost horší.


Má vaše vyřazení souvislost s fyzickou formou?

VM: Nejsem prvním šachistou na tomhle turnaji, který v rozhodující chvíli prostě přestal myslet. S tím nic nenaděláte, takhle to na turnaji chodí. Nemůžete odehrát dvacet dní v kuse bez žádné chyby. Kdybych odpadl o dvacet minut později, stav by byl 2:0 pro mě. Mohl bych pak hrát svoji čtvrtou partii víc na jistotu.


Ruslane, Boris nám řekl, že máte vyrovnané vzájemné skóre. Je to tak?

RP: V normálních partiích skončila všechna naše utkání remízou. V rapidu jsem párkrát vyhrál. V bleskovkách jsem dvakrát prohrál a čtyřikrát vyhrál. To je legrační: na Talově memoriálu jsem s Gelfandem hrál svou první a poslední partii. Poslední partii na Mistrovství světa v bleskovém šachu jsem hrál taky proti Gelfandovi. A tady s ním budu hrát taky poslední partii.


Vladimire, kdo podle vás vyhraje?


VM: Myslím, že oba dva předvádějí na tomhle turnaji perfektní výkony. Odhaduju jejich šance jako vyrovnané. To znamená, že nás čeká zajímavý zápas. Hodně bude záviset na přípravě zahájení. Vyhraje hráč, který si uchová čistou hlavu, svěží myšlenky.


Ruslane, budete slavit dnešní vítězství?


RP: Ještě pořád mám před sebou čtyři partie. Ve finále Světového poháru 2005 jsem prohrál s Levonem Aronjanem až v rapidu. Ale pak jsem se uklidnil, uvolnil a dal jsem si panáka. Hned jsem se začal cítil lépe, bylo mi do zpěvu. Nastupoval jsem do letadla a v hlavě se mi točila jedna písnička: "konfetki, baranochki," (Ruslan ji na tiskové konferenci začíná zpívat). Myslím, že hodně lidí tady na Sibiři rádo pije. Musíte jenom vědět, kdy máte dost. Když nepijete, jste padouši!" 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama