Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Jako je venku

6. prosince 2009 v 15:49 | heavy_head |  Šachy
Dmitrij Jakovenko se mezi elitu vyšvihl poměrně nedávno. Jednu dobu byl dokonce podle ratingu nejsilnějším šachistou Ruska. Má velký potenciál a jistě neřekl své poslední slovo.Dmitrij Jakovenko: "Jsem ohromen Gelfandovou výdrží."


Dmitrij Jakovenko prohrál s Borisem Gelfandem v tie-breaku pátého kola Světového poháru. Region Ugry tudíž přišel o svého posledního zástupce v turnaji.


Nedávno jsem četl rozhovor s Alexandrem Griščukem. Stěžoval si v něm, že proti mně nemohl získat výhodu bílými figurami, zahájil Dmitrij nečekaně svou tiskovou konferenci. Stejnému problému jsem musel čelit v mém zápase s Borisem Gelfandem. Jediným východiskem bylo dostat ho do tie-breaku, a doufat ve výhru v nějakých "zmatcích". Druhá partie tie-breaku byla rozhodující. Byl jsem chycen v zahájení a dostal jsem komplikovanou pozici. Rychle jsem se zhroutil, ačkoliv obyčejně se bráním houževnatěji. Svoji poslední partii v turnaji jsem hrál bílými. Musel jsem hrát riskantně, avšak můj útok uvázl na mrtvém bodě.


Ovlivnila váš výkon únava?
Po zápase s Alexandrem Griščukem jsem se cítil velmi vyčerpaně. Bylo úžasné, jak byl Gelfand sebejistý. Ačkoli každý hraje jen tak, jak mu soupeř dovolí. Já jsem hrál špatně, takže můj soupeř nemusel vynaložit mnoho energie na to, aby mne porazil.


Jak byste Gelfanda charakterizoval?


Boris hraje na velmi vysoké úrovni již mnoho let. Ale v poslední době prožívá opravdové znovuzrození, byl jsem pro něj velmi příjemný soupeř, řekl Jakovenko zklamaně. Ještě jsem s ním nevyhrál ani jednu klasickou partii. Oba dva jsme šachisti klasického stylu. Tudíž logickým výsledkem je pro nás remíza. Boris se cítí nepohodlně, když musí hrát proti nestandardně hrajícím hráčům, například proti Morozevičovi.


Vypadalo to, jako byste si v tie-breaku proti Gelfandovi nevěřil?


Při kratší časové kontrole se mi hraje obtížněji. Obecně se necítím příliš dobře v turnajích, které se rozhodují právě ve zkrácených hrách.


Jaký je mimochodem váš postoj k novému formátu tie-breaku?
Předchozí model byl lepší. Říká se, že zápas Akobjana s Tregubovem trval do jedné hodiny v noci. Není to trochu moc? Samozřejmě, se čtyřmi rapid partiemi se dá souhlasit, ale měly by být kratší, tak 15-20 minut.


Připravil jste se na tento turnaj dostatečně?


Moc jsem se nepřipravoval. Hodně jsem předtím hrál a nepotřeboval jsem se nějak zvlášť připravovat. Jen jsem si zkoušel udržovat fyzičku. Byl jsem šťastný, že jsem mohl použít několik nápadů, které jsem si připravil na jiné turnaje.


Koho teď budete podporovat?


Určitě nebudu nad nikým truchlit, teď musím truchlit hlavně sám nad sebou (směje se). Ještě jsem se ani nedíval na další partie. Jen chci říct, že žádný z hráčů neopouští tenhle turnaj náhodně. A každý, kdo zvládne dojít až na tento stupeň, si zaslouží vyhrát. Obvykle si přeju, aby vítězili zkušenější hráči. Takže bych měl držet palce Gelfandovi. Kdybych s ním neprohrál (říká Jakovenko ironicky).


Tento rok pro vás nebyl úspěšný. Zvládnete zažehnat krizi?
Těžko říct. Měl jsem nějaké osobní a stejně tak i šachové důvody. Jeden problém jsem vyřešit zvládl...


Osobním důvodem je vaše nedávná svatba?


Vůbec ne!


Vaše manželka je také šachistka?


Ne, seznámili jsme se během turnaje v Elistě, pracuje jako tlumočnice.


Je pověra, že po svatbě ztratí šachista okolo 100 ELO bodů...
Měl jsem období, kdy moje ELo bylo o 40 bodů nižší než moje maximum. Ale bylo to ovlivněno jinými objektivními příčinami. Na tomto turnaji jsem naopak získal 5 bodů.


Včera si organizátoři Poháru stěžovali, že jste odmítl přijít na tiskovou konferenci, ačkoli jste tím smluvně zavázán.


Za to můžou moje nervy. Byl jsem rozrušený z toho, že ačkoli jsem na domácí půdě, nehraju příliš dobře. Navíc se mi nevyvedly ani některé předešlé turnaje. Cítil jsem se otupěle, neměl jsem chuť s nikým mluvit, ani nikoho vidět. Je to divné, ale už můžu potichu mluvit. Včerejší psychický stres je už za mnou.


Superfinále ruského šampionátu a Mistrovství světa družstev klepou na dveře. Zúčastníte se těchhle soutěží?


Po nepříliš vydařeném období teď konečně hraju poměrně dobře. Znovu mám chuť do šachu. Měl jsem období, kdy jsem se dokonce bál přijít k šachovnici. Tudíž budu hrát na obou zmíněných soutěžích. Navíc teď cítím příval energie.
Jak se budete připravovat na Superfinále?


Pojedu domů, do Nižněvartovsku. Dám si pár dní volno, a pak se pustím do práce.


Cítíte se už mezi šachovou elitou jako doma?


Ještě je čas říkat něco takového. Supervelmistři ještě pořád hrají lépe než já. Ale to se brzy změní.

Překladatel by se chtěl rovněž Dmitriji Jakovenkovi omluvit za to, jakým neomaleným způsobem ho nazval Gelfandovými ústy (tímto se omlouvám i Gelfandovi) v jednom z předchozích článků. Měla to být legrace, ale cítím se za to trapně. Dmitrij je sympaťák a přeju mu jen to nejlepší.
Nejlepší by bylo, kdybych se omluvil úplně všem, ze kterých jsem si dělal srandu, neboť věřím, že uvedené sprosťárny by je nikdy ani v duchu nenapadly ;-). Na oplátku si všichni postižení můžou dělat legraci ze mne. Tak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Myslíte, že nejmenší vzrůstem (nikoli úrovní hry), je:

Ponomarjov 10% (1)
Aronjan 10% (1)
Jakovenko 10% (1)
Movsesjan 40% (4)
Aleksejev 10% (1)
Někdo úplně jiný, třeba Kramnik 20% (2)

Komentáře

1 capjar capjar | 6. prosince 2009 v 21:24 | Reagovat

tak, tak ...    ;-)

2 heavy_head heavy_head | Web | 7. prosince 2009 v 11:41 | Reagovat

Tik tak, tik tak...  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama