Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Anti-Botvinnik v minisukni

3. prosince 2009 v 18:54 | heavy_head |  Šachy
Vladislav Tkačijev se mediálně proslavil zejména jako ten, který na turnaji v Kalkatě přišel společensky unaven k partii, u níž posléze usnul. Taky je to ovšem bývalý mistr Evropy a jeden z nejlepších blicařů na světě.
A nepochybně zábavný společník.Vladislav Tkačijev: "Bylo by pěkné, kdyby všechny šachistky nosily minisukně."


Bývalý mistr Evropy Vladislav Tkačijev byl vyřazen ze Světového poháru ve druhém kole ruským šachistou Alexandrem Griščukem. Na tiskové konferenci se s námi velmistr, jenž je známý svými originálními myšlenkami, podělil o svůj pohled na situaci v dnešním šachovém světě a nabídl některé revoluční nápady, které by, dle jeho názoru, mohly přivést šachy mezi nejpopulárnější hry na světě.

Musel jsem hrát proti mému nejlepšímu kamarádovi.


Už od samého počátku Světového poháru se to pro mě vyvíjelo špatně, začal Tkačijev. Nešťastné rozlosování: nebyl jsem si jistý, jestli se vůbec dostanu do druhého kola, ačkoli jsem byl považován za favorita. Před začátkem nedávného Mistrovství světa v bleskovém šachu uspořádal jeho vítěz Magnus Carlsen bleskový maraton na jedněch známých šachových stránkách. Úplně smetl všechny své soupeře kromě jednoho - a to byl právě můj protivník v prvním kole, čínský hráč Le Quang Liem.
Naštěstí pro mě zvítězila zkušenost. Ve druhém kole jsem musel nastoupit proti svému dobrému příteli Alexandru Griščukovi... Bylo to velmi obtížné, jak z morálního hlediska, tak i z praktického úhlu pohledu. Jsme spolu v častém kontaktu a probíráme mnoho různých témat, nejen šachových. Nemáme před sebou žádná tajemství a bylo pro mě velmi těžké ho nějak překvapit. Výsledně došlo samozřejmě k tomu nejhoršímu. Pamatovali jsme si variantu, kterou jsme předtím ještě neprobírali. Saša si na mě právě tuhle variantu připravil. Takže jsem po patnáctém tahu stál hůř. Višy Anand nebo Levon Aronjan by snad mohli tu pozici nějak zachránit... já jsem se nezmohl na nic, když proti mně jel soupeř hlavní variantu počítačové analýzy. Druhou partii jsem sehrál ve svém typickém stylu: hrál jsem nátlakově, spíš psychologicky. Ale všechno bylo marné. Fakt to Alexandrovi přeju. Má dobrou formu a velké šance dojít daleko.


Považujete ho za favorita Světového poháru?


Řekněme, že ho považuju za černého koně. Musíte mít nervy ze železa, když hrajete tenhle vyřazovací K. O. systém. A Griščuk s tímhle nikdy neměl problém.

Přicházejí velké změny


Jak se díváte na to, že se Světového poháru účastní hodně hráčů ve věku 15 - 17 let?

Za to bychom měli poděkovat internetové revoluci. Pocházím z Alma-Aty, z venkova, když se na to podíváte šachovým pohledem. Umíte si představit, že i když už jsem byl dvojnásobným šampionem Kazachstánu, nemohl jsem čerpat z ničeho jiného než z Encyklopedie zahájení. V celé republice byly pouze tři tyto Encyklopedie. Dnešní mladá generace tyhle problémy nemá - jakýkoliv šachista z Filipín, Chile nebo Malajsie má přístup ke stejným nezbytným informacím jako má Anand nebo Kramnik. To je důvod, proč se počet zemí, kde vyrůstají talenti, rozšiřuje. Není již nezbytně nutné žít v šachové Mecce, v zemi s hlubokou šachovou tradicí. Můžete se vyvíjet na jakémkoli místě téhle planety.


Kde je podle vás šachová Mekka?


Zatím je v Moskvě. Ale za pár let budeme svědky čínské šachové nadvlády. Čínský systém výchovy a přípravy je nyní lepší než ten ruský.


Čím se vyznačuje?


Talentovaní šachisté i se svými rodiči z venkova dostávají nabídky na bydlení a dobře placenou práci v centru svého regionu na jeden rok. V případě, že ten šachista/tka za ten rok neprokáže nějaké výrazné výsledky - vrací se domů. Představte si, jak silná asi musí být jejich motivace! Čínská šachová liga je bezpochyby jednou z nejlepších. Je tam několik hráčů s ELO okolo 2700. Dokonce i tady máme 9 čínských hráčů, kteří se kvalifikovali na Světový pohár!


Někdo by měl pokračovat v směřování FIDE a Kasparova.


FIDE rovněž prosazuje zavedení šachů jako předmětu ve školách.


To je skvělá myšlenka: měli by v tom pokračovat. Vzpomínám si, jak chtěl Garri Kimovič zavést ten samý program do amerických škol pro problémovou mládež. Ve Francii se taky snažíme zavádět šachy do problémových čtvrtí, a nejen tam. Už dlouho žiju v Cannes: ve všech školách jsou šachy zaváděny jako volitelný předmět.
Další pozitivní vývoj probíhá ve Španělsku. Organizátoři tamějších turnajů zaručují snížení daní. Takže je pro ně snadnější najít sponzory. To je důvod, proč se nejlepší národní šampionáty v Evropě pořádají právě tam.


Znamená to, že podle vás je Španělská liga lepší než Ruská?


Ne, ale Španělsko je známé svými skvěle organizovanými turnaji. Pořádají velký počet turnajů na jakékoli úrovni.


A jak jste na tom ve Francii co se týče organizace turnajů?


Francie je dobře známa díky svému "Canneskému fenoménu". Prezident Canneského šachového klubu Damir Levacic udělal za dvacet let neuvěřitelný kus práce. Uvedu jeden příklad: před pár lety jsem hrál simultánku naslepo na dvanácti šachovnicích. A víte, kde se to celé konalo? Ve slavném Festivalovém paláci, kde se pořádá hlavní Filmový festival. Kromě toho všude možně viselo 48 obrovských plakátů propagujících tuto akci. Jeden důležitý fakt: Levacic zvládl provést tuhle propagaci celou zadarmo. Důsledkem toho je, že náš klub má 3000 členů a představujeme velkou sílu jako voliči. Starosta našeho města je náš dobrý přítel. Snaží se dělat vše, co je v jeho silách, aby vyřešil naše problémy. Přivedl nám tolik diváků, kolik jen mohl: nejen členy kluby, ale i jejich příbuzné, přátele, atakdále.


Co byste nám řekl o Rusku?


Nejsem moc dobře obeznámený se šachovým vývojem v Rusku. Ale jsem samozřejmě ohromen tím, jak rychle se rozvíjí tady v Ugře.


Potřebujeme anti-Botvinnika!


Jaký máte názor na změny v pravidlech Světového poháru? Abychom byli konkrétní, co si myslíte o zvýšení počtu partií v tie-breaku?


Moje filozofie je jednoduchá: co nejkratší časová kontrola, co nejkratší turnaje. Chápu, že mnoho mých kolegů mě za to proklíná, ale svého názoru se nevzdám. Všechny ty tradiční, klasické turnaje, všechny ty švýcarské systémy začínají být zastaralé. K čemu je dobrý knock-outový turnaj? Když hrajete dobře - jdete dál. Jestli ne - jedete domů. Místo toho, abyste trpěli skoro dva týdny, ničili si nervy a mysleli si v duchu: "Kdy se tahle noční můra skončí?" My šachisté bychom si měli šetřit naše duševní rezervy. Kdo jiný, když ne my?


Znamená to snad, že byste chtěl změnit smysl šachu, který je ve své podstatě elitářským sportem?


V tomhle jsem radikální. Kdyby to bylo na mně, změnil bych všechno! Myslím, že jsme sešli na špatnou cestu už někdy na začátku 20. století. Nabokov napsal svůj román Lužinova obrana a vytvořil tím představu šachisty - jako čtyřokého chlápka, kterému svět přerostl přes hlavu. Ta představa byla tak jasná, že zůstala ve většině hlav zakořeněná. Ale my nejsme takoví! Jsme dravci, lovci, opravdoví chlapi, kteří lezou přes okno ke své milované. Kdo dneska hraje šachy v parku v New Yorku? Rappeři v baseballových čepicích, lidé nové vlny a nových, svěžích myšlenek. Co mají tihle společného s neurotickým Lužinem? Je nejvyšší čas se znovu zamyslet nad Botvninnikovým magickým trojúhelníkem. Šachy nejsou jen Umění - Věda - Sport. Šachy jsou taky Zábavný průmysl. Beckham není jenom nejlepší fotbalista a Šarapovová není pouze nejlepší tenistka. Ale jsou to oni, kdo přinášejí do fotbalu a do tenisu velké peníze. To samé se může stát v šachu. Botvinnikův čas pominul. Potřebujeme anti-Botvinnika!


Takže navrhujete úplně přehodnotit šachistický cejch, jeho pojetí a vnímání?


Ano, a nevidím v tom nic zvláštního. Volejbalisté a tenisté změnili svá pravidla, aby vyhověli sponzorům a televizi. Proč ne my? Respektované noviny jako je třeba New York Times nebo Times umísťují články o šachu někam do kouta, mezi předpověď počasí a křížovky. Jsem si jistý, že si zasloužíme víc! Například já jsem velmi hrdý na svoji partii proti Van Der Wielovi z roku 1999, je to pravděpodobně nejlepší partie mé kariéry. Za tuhle partii mě pochválili pouze dva mí kolegové. Řekněte - koho zajímá moje tvořivost? Šachy jsou uměním, které nikdo neocení, dokonce ani ostatní šachisté. Jsme jako specialisté v NASA: naši spolupracovníci nás nechápou. Jsme jako sovětští spisovatelé, kteří si psali do šuplíku sami pro sebe.

Musíme se vydat jednodušší, mladistvější, dynamičtější cestou! Nedosáhneme toho bez změny image. Jsem přesvědčený o tom, že šachová revoluce jednou nadejde. Ale chtěl bych, aby se to stalo teď, ne až mi bude 80!

Minisukně se k Polgárové hodí


Před nějakým časem jste organizoval na internetu Soutěž o nejkrásnější šachistku. Vzbudilo to nějaký zájem mezi účastnicemi?


Nemůžu vám říct přesný počet zúčastněných, ale to číslo bylo obrovské. Jeden zábavný příklad za všechny: účastnice chtěly posílat více a více svých fotek! Směšná situace nastala při hlasování: dvě soutěžící zůstaly online dva týdny a podporovaly... jedna druhou! Tisíce lidí se zajímalo o celkové výsledky. Sledovanost mých webových stránek mne uváděla v nadšení. Hlavní světové noviny přinášely o naší soutěži reportáže. Dokonce CNN si našla místo ve svých zprávách, aby se zmínila o naší soutěži. Pamatujete si někdo, kdy naposledy CNN odvysílala nějaký pořad o šachu?


Soutěž stále pokračuje?


Řekněme, že má momentálně zpoždění. Já a můj bratr jsme tenhle projekt nemohli dotáhnout do konce, protože nám chyběla finanční podpora. Chtěli jsme všechno provést ve velkém stylu: uspořádat Slavnostní vyhlášení v Cannes za účasti světových médií a fanoušků. Rudý koberec, limuzíny, stylové oblečení... a tak. Na to všechno jsme potřebovali peníze, asi 100 000 amerických dolarů. Úplně nejhezčí by bylo, kdyby naše vítězky dostaly nějaké hodnotné ceny, ne jen certifikát o účasti. A proto, neboť jsme čestní lidé, jsme tu akci prozatím stopli. Můj sen zůstává mým snem... zatím.


Myslíte si, že šachistky mohou být sexuálními symboly?


Jsem o tom přesvědčen. Mezi šachistkami je mnoho neobyčejně krásných dívek. Naším úkolem je odhalit jejich potenciál.


Jaký je váš obecný postoj k ženskému šachu?


Ženské šachy by měly být víc sexy. Můžu vás ujistit, že krásných šachistek je spousta.


Navrhoval byste zavést pro šachistky nějaký speciální stejnokroj?


Jsem pro minisukně! Myslím, že naše dívky by to uvítaly. Představte si Juditu Polgárovou v minisukni! Měli byste uznat, že by jí slušela. Mám další brilantní nápad: kalendář s nahými šachovými hráčkami. Myslím, že to by nám zajistilo širokou popularitu.

Musíme přerušit stereotypy z minulosti!


Možná by se šachy měly poohlédnout po podpoře od televize?


Hlavní problém je ten, že šachy nemůžou najít správný televizní formát pro vlastní sebeprezentaci. Televize si hýčkají řadového, průměrného, většinového diváka a televizní bossové nechtějí uzavřít dohodu s tak "úzkoprofilovým zbožím", jako jsou šachy. Normální, obyčejný člověk se nebude zajímat o to, co se stane na šachovnici dvou profesionálních hráčů. Právě z tohoto důvodu neměla francouzská televizní show "Etienne a šachmat", kde Bacrot působil jako host, dlouhého trvání, například. Jestli začne nějaká nová soutěž, logická otázka musí znít: "Proč zrovna šachy?" Bohužel, dnes nejsme ve středu zájmu.

Zasloužíme si víc!


Pravidlo profesionálního sportu zní: bez televize neseženeš ani velké sponzory...


Je důležité, že sponzoři se chtějí spolupodílet na šachových projektech. Velké společnosti jsou zvyklé, že když rozjedou nějaký projet, peníze se jim vrátí, spolu s konečným podílem na zisku. Nevidí smysl v tom, aby dělaly charitu mně nebo jinému hráči... Co může Coca cola získat ze sponzorování šachu? Pouze morální satisfakci.


Pamatujeme si, že společnost Intel šachy sponzorovala...


Zjevení se Intelu v šachách bylo něco jako splněný sen. Konečně nějaká společnost, která se zajímá o šachy! Pro šachy je katastrofa, že tahle spolupráce byla ukončena. Bude těžší hrát, když teď odešli. Nemohl jsem pochopit, jak mám hrát před prázdným hledištěm. Turnaje organizace PCA se hrály ve velkých sálech. Bylo vyprodáno. Moskva, Londýn, Paříž... Nedalo se tam skoro pohnout.


Existuje názor, že počítače dříve či později šachy zahubí...


Doufám, že počítače zabijí klasické šachy. A spolu s nimi i prokletí naší hry - kruhové turnaje s dlouhou časovou kontrolou...


Máte pořád šachové ambice?


Ne, získal jsem prakticky všechno, čeho jsem chtěl dosáhnout. Ale jestli by se šachy změnily, získal bych novou motivaci. Ale kdy se to stane?


Nemůžu si odpustit otázku na vaši účast na turnaji v Kalkatě...


Na tohle se mě ptají všichni: strážníci, taxikáři, náhodní kolemjdoucí... Jestli tohle je způsob, jak se lidé dozvědí o šachu - budu rád. Jak říkal Winston Churchill: "I špatný styk s veřejností je styk s veřejností."
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jste pro to, aby šachistky musely nastupovat v minisukních?

ANO 60% (18)
NE 13.3% (4)
Nevím 0% (0)
Musím si to rozmyslet. 6.7% (2)
To by se vám líbilo, vy šovinistická prasata! 20% (6)

Komentáře

1 heavy_head heavy_head | Web | 3. prosince 2009 v 19:46 | Reagovat

Zdá se, že článek již zhodnotila nějaká šachistka. Ano, myslel jsem i na tuto eventualitu.  :-D

2 Babčert Babčert | 3. prosince 2009 v 20:12 | Reagovat

Tkačijev je Bůh. Skoro se vším souhlasím. :-D

3 heavy_head heavy_head | Web | 3. prosince 2009 v 20:22 | Reagovat

Já jsem věděl, že se ti bude líbit. :-)

4 heavy_head heavy_head | Web | 3. prosince 2009 v 20:27 | Reagovat

Mně se líbí, jak říká to o šachových ambicích. Ví, že se nikdy nestane mistrem světa, ví, že jsou hráči, kteří jsou lepší neý on - a nežere ho to. Je spokojený. (Nebo to aspoň dobře hraje).

5 plk prk plk prk | 3. prosince 2009 v 23:19 | Reagovat

jo, tkačev je dobrej, fakt

6 Surikata Surikata | 4. prosince 2009 v 2:14 | Reagovat

"I špatný styk s veřejností je styk s veřejností"  Spíš "i špatná publicita je pořád publicita", vole :-D

7 capjar capjar | E-mail | 4. prosince 2009 v 5:24 | Reagovat

Zajímavý rozhovor. Inu, co šachista, to jiný názor (skoro).  :-)

8 heavy_head heavy_head | Web | 4. prosince 2009 v 9:32 | Reagovat

Mně se na té formulaci líbila ta její dvojznačnost. Stejně tak jako "musíme u šachistek odhalit jejich potenciál". Dík, vole.  :-D

9 heavy_head heavy_head | Web | 4. prosince 2009 v 10:56 | Reagovat

Důležité je rovněž pochopit, že v mém případě se nejedná o překlady, jako spíše o parafráze.  :-P

10 heavy_head heavy_head | Web | 4. prosince 2009 v 10:57 | Reagovat

Požádal bych hlasujícího, který nechce, aby ženy nastupovaly v minisukních, aby objasnil své důvody!  :-D

11 Surikata Surikata | 4. prosince 2009 v 16:20 | Reagovat

Aha, tak to se omlouvám, takovéhle sofistikované vtipy ve dvě ráno nechápu. Vlastně je nechápu ani ve čtyři odpoledne.  ;-)

12 heavy_head heavy_head | Web | 4. prosince 2009 v 17:51 | Reagovat

To nevadí. To vážně nevadí.  ;-)

13 heavy_head heavy_head | Web | 4. prosince 2009 v 17:53 | Reagovat

Napadlo mě, že kdyby Tkačijev vystřídal ve funkci Kirsana, začaly by se asi dít velké věci.  :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama