Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Nejlepší u nás

26. listopadu 2009 v 10:24 | heavy_head |  Šachy
Možná víte, že nejlepším hráčem šachu u nás je David Navara. Možná víte, že je to velice originální osobnost. Možná víte, že v současné době hraje Světový pohár v ruském Chanty-Mansijsku. Možná víte, že tamtéž poskytl krátký rozhovor.
Tady je.
Nikdy se nestanu specialistou v logice


Navara není pouze bystrým šachistou, ale také velmi zajímavou osobností. Je to opravdový originál. Na tiskové konferenci po odehraném kole například odpovídal na otázky v ruštině ("pár let jsem tenhle jazyk studoval"). Po odpovědích v ruštině začal sám sebe překládat do angličtiny. Kdo si mezi svými zaneprázdněnými kolegy najde čas pro seriózní studium? A kde? Na Filozofické fakultě slavné Univerzity Karlovy v Praze...
Davide, tohle je tvoje třetí návštěva Chanty-Mansijsku. Objevil jsi tady pro sebe něco nového?


Ano, nyní jsem ubytován v jiném hotelu (směje se). Posledně jsem byl v "Ugra valley" a v "Tarei". Teď jsem v "Yugře". Celkově vzato jsem tu neobjevil nic nového. Ačkoli... Včera jsem navštívil muzeum "Přírody a lidí". Nechtěl jsem pořád zůstávat na svém pokoji a muzeum není až tak moc vzdáleno od hotelu. Škoda, že jsem měl jenom asi dvě nebo tři hodiny, neměl jsem dost času si tam všechno prohlédnout.


Co nám můžeš říct o svém soupeři z prvního kola - Laylu Darwinovi z Filipín?
Ukázalo se, že není snadné tady zvítězit. Dokonce už v prvním kole jsem narazil na velmi vážného soupeře. V naší první klasické partii, například, hrál lépe než já. Byl jsem šťastný, že jsem ji nakonec zremizoval. (Zde si nejsem jistý, jestli je rozhovor úplně přesný, první partii D. Navara vyhrál, možná mluvil o rapidu, pozn. překl.) Možná mi vyřazovácí K. O. systém tak úplně nevyhovuje. Nechci tenhle systém kritizovat; prostě jsem nehrál tak brilantně jako můj soupeř.


Máš reputaci nestabilního hráče: někdy jsi blízko hranice 2700 ELO bodů, ale pak máš zase třeba o 100 bodů míň. Jak si to vysvětluješ?Většinou jsem při partii velmi napjatý. A pak náhle přichází fáze odpočinku, uvolnění. Nechce se mi sledovat jenom hru, nemůžu se pořád jenom soustředit. Procházím se po hrací místnosti a ... udělám chybu. Tyhle situace nastávaly například v Baku a Soči na turnajích Grand Prix FIDE. Byla to pro mne velká čest, že jsem dostal pozvání na tyhle turnaje. Nezasloužil jsem si je.


Jaké máš plány do budoucna? Máš nějaké vytýčené cíle?
Mám v plánu dále se vyvíjet jako šachista. Nehledě na to chci taky zdárně ukončit své studium na Univerzitě. Ale s tím jsou problémy. Moje specializace je logika - ale ve skutečnosti mě moc nezajímá. Je to samozřejmě škoda, ale nikdy se nestanu specialistou v oboru logika. Něco mi zkrátka chybí: buď nadání, větší pracovitost nebo správná příprava...


Kde ses naučil tak dobře ruštinu?
Učil jsem se ji čtyři roky na škole a rok na Univerzitě. Dalšího půlroku jsem strávil jejím studiem v Ruském středisku vědy a kultury, které je v Praze.


Zkoušel jsi někdy číst ruské klasiky?


Nedávno jsem přečetl dva romány od Dostojevského - Idiota a Zločin a trest. I když jsem tyhle knihy četl v čestině. V originále jsem četl pouze vzpomínky Naděždy Jakovlevny Mandelštam. Velmi poutavé, ačkoli rovněž i velmi smutné.Odkazy:

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 plukovníkova lžička,kterou snědl právě vyjedený ešus plukovníkova lžička,kterou snědl právě vyjedený ešus | 28. listopadu 2009 v 22:12 | Reagovat

z toho textu mě napadá jediná otázka: a zaslouží si david vůbec žít?  A to mu tak fandím, ale když říká, že si to nezaslouží... to je jako ze sadomasochismu.

2 heavy_head heavy_head | Web | 28. listopadu 2009 v 22:15 | Reagovat

On je hrozně skromný.  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama