Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Kdo pozdě chodí, nehraje šachy

30. listopadu 2009 v 10:32 | heavy_head |  Šachy
Pravidlo nulové tolerance má po Viktoru Lázničkovi na nedávném ME družstev další případ. Dvojice čínských velmistrů Wang Yue a Li Chao si šla po první partii rapidu třetího kola zakouřit na chodbu. A... nestihli to. Partie jim byla kontumována. Následkem toho museli hrát riskantně a oba vypadli.
Přinášíme rozhovor.Wang YUE a Li CHAO: "Ještě jsme neměli dokouřeno."


Co se stalo, že jste nestihli začátek partie?


Nevím, co se stalo, odpověděl zklamaný Wang Yue. Kouřili jsme s Li Chaem a nějaký maník nám řekl: Chlapci, asi jste propásli začátek svých partií. Samozřejmě jsme se hnali do hracího sálu. Ale už bylo pozdě.


Jak jste se v tom okamžiku cítili?


Nechápal jsem, co se stalo, říká Wang. Ale dodává: No dobrá, jsou zde nějaká pravidla, nemůžu je porušovat. Byl jsem v šoku. Zdálo se mi, jako by se svět zastavil.
Zkoušeli jste mluvit s rozhodčím?


No jasně, mluvili jsme s Hlavním rozhodčím, říká znovu Wang. Říkal: "Máme tu pravidla, musíme je dodržovat. Rozhodnutí je konečné a nic ho nemůže změnit. Měli byste se sebrat a připravit se na další partii. Myslím, že to je to nejlepší, co můžete udělat."


Bylo to rozhodnutí podle vás férové?
Ano, bylo to správné a férové rozhodnutí. Bylo to jediné možné řešení. Nemohli jsme dělat nic. Pouze ho přijmout. V Číně je na všech turnajích velká obrazovka s informacemi o turnaji. Hráč může jít na záchod, zakouřit si, a tak. Ale díky té obrazovce vždycky víme, kolik času nám zbývá do začátku partie. Tady nejsou žádné obrazovky. Ale doufáme, že je někdy v budoucnu zavedou. Ze všeho nejvíc mi je líto Li Chaa. Začal kouřit tady v Chanty-Mansijsku, aby mi při kouření mohl dělat společnost.


Možná je to dobrý důvod pro to s kouřením skončit? Je to menší šance, že se dostanete do potíží a větší, že si zachováte zdraví.


No, nemyslím si to. Po tomhle šoku máte spíš chuť si pořádně zakouřit!


Jak se dáte znovu dohromady?
Nijak zvláštně. Odpočineme si a zítra nás čeká dlouhá cesta domů, řekl Wang Yue.

Nejspíš si pozorně přečtu pravidla Světového poháru, dodal jízlivě Li Chao.Poznámka: Podle oficiálního prohlášení byli oba hráči varováni rozhodčím, že hra začíná za tři minuty a poté znovu, minutu před začátkem partie. Ale oba dva přišli až dvě minuty po začátku kola.


Co se doopravdy stalo?
Nerozuměli rozhodčímu?
Neměli ještě dokouřeno a mysleli si, že to stihnou?
Pravidlo nulové tolerance slaví další "úspěch".
Viktor Láznička by mohl vyprávět.
(archivní záběry).
Bylo by opravdu něco neskutečného, kdyby se něco podobného vyskytlo dejme tomu ve finále celé soutěže.
Nulová tolerance k podobným excesům přímo svádí.(zdroj: ChessBase, heavy).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 plukovník soudce plukovník soudce | 30. listopadu 2009 v 15:48 | Reagovat

pokud je upozorňovali, pak nejde nic dělat, jinak to pravidlo strašně podkopává motivaci, tolik se snažíte, přivřou vám dveře, celý den se člověk pekelně soustředí, utíká, deset sekund pozdě, doběhne a konec? to je kruťárna.

2 heavy_head heavy_head | Web | 1. prosince 2009 v 20:22 | Reagovat

Je to opice. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama