Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Ivančuk: "Končím."

27. listopadu 2009 v 10:55 | heavy_head |  Šachy
Podle mnohých odborníků a renomovaných šachistů je to nejkreativnější hráč současnosti. Hraje všechna zahájení. Umí všechno. Prudký útok na krále i jemné poziční lavírování. Hraje prakticky neustále, jde z turnaje do turnaje. Říká, že bez šachů nemůže být.
To platilo donedávna.
Po senzační prohře ve druhém kole Světového poháru s Wesleyem So oznámil Vasilij Ivančuk šokovanému světu, že končí s profesionální kariérou.Ve druhém kole Světového poháru prohrál s šestnáctiletým Wesleyem So z Filipín. Vasilij Ivančuk, jeden z největších šachistů všech dob, si to vzal k srdci a oznámil, že už se nepovažuje za profesionálního hráče. "Odteď budou šachy pro mne pouhý koníček - budu zkrátka jen šachový fanoušek," prohlásil Ivančuk, zdrcený žalem. Interview pro FIDE.Vasilij Ivančuk: Jsem vyhozený ze sedla


Po svém vyřazení ve druhém kole vypadal Vasilij Ivančuk jako by měl zlomené srdce. Bylo to zřejmé: je to génius; je těžké vyrovnat se s porážkou od mladého a neznámého Wesleyho So z Filipín. Když prohlásil, že by měl ukončit svou profesionální kariéru, nepochybně v tom hrály roli velké emoce.

Spáchal jsem šachovou sebevraždu, začal Ivančuk. V první partii všechno probíhalo v pořádku, stál jsem na výhru. Byl jsem si téměř jistý, že vyhraju! A potom... potom jsem se prostě zbláznil. V jednu chvíli jsem mohl opakovat tahy, ale pozice se mi zdála nadějná, a tak jsem se rozhodl pokračovat a hrát dál. Možná to bylo správné rozhodnutí, kdybych neměl časovou tíseň. Když máte dvě minuty proti soupeřově deseti, jste odsouzeni k záhubě. Takže výsledek byl zřejmý: chybný odhad situace, který vedl k tragédii. Ve druhé partii jsem se snažil udržovat rovnováhu, ale něco jsem přehlédl. Můj soupeř hrál, mimochodem, velmi špatně.


Díval jste se vůbec někdy na partie Wesleyho So? Jak byste ho popsal?


Ovšem, že jsem viděl pár jeho partií. Mohl bych ho charakterizovat, ale to nemá smysl. Nejsem teď objektivní.


Vaše předchozí účinkování v Chanty-Mansijsku na předešlých Světových pohárech rovněž nelze pokládat za úspěšné. Má se za to, že důvodem je, že během roku hrajete až příliš.


To nemá co dělat s počtem odehraných partií! Mé nešťastné období se začalo, když jsem nedokázal porazit Kramnika ve finiši Talova memoriálu. I když jsem mohl. Byl jsem z toho tak nešťastný, i na Moskevském blitz turnaji, tak jako nikdy předtím ve svém životě. Přehlížel jsem tam všechny možné figury: dámy, věže, pěšce... Na tom blitz turnaji jsem si připadal jako vyhozený ze sedla. A navíc jsem prohrával.

Honí se mi hlavou, že bych měl zanechat profesionální kariéry. Šachy se pro mě odteď stanou koníčkem. Pokud jde o podepsané smlouvy, ano, budu hrát ještě v turnajích, kde musím. Možná se ještě dokonce zúčastním turnaje do konce tohoto roku. Měl bych něco vyhrát! A to bude konec. Nemám žádné vážné plány, žádné profesionální cíle.


Byl to jen jeden minizápas. Neměl byste ztrácet naději.


To nebyl jen nějaký zápas, to byl klíčový zápas. Jsem si jistý, že od nynějška bych měl zapomenout na nějaké vážnější šachové cíle. Od šachu už nic víc nepotřebuju. Začnu nový život s novými cíli. Šachy... stanu se prostě šachovým fandou. Budu sledovat partie, partie mých bývalých kolegů a protihráčů.
Je známo, že šachy a Ivančuk - nemohou existovat odděleně.


To je pravda, ale jen v minulosti. Teď už to neplatí. Teď mne šachy zabíjejí. Šachy se obrátily proti mně! Šachy mě ničí! Měl bych být v klidu, jestliže je můj soupeř silnější než já, nebo když má lepší přípravu. Ale moje vyřazení bylo tak hloupé, byl to hlas osudu, který na mě zavolal: "Vasjo, nech toho, tohle není tvoje starost!"


Působí to dojmem, jako byste všechno vsadil na tenhle turnaj?


Možná. Ale nyní cítím pouze to, že svět se kolem mne hroutí. Všichni jsou proti mně, a já nevím, jak z toho ven...


Vasilij Ivančuk se svým sekundantem Manuelem Leónem Hoyosem.Jak to všechno dopadne?
Vrátí se populární "Čuky" zase zpátky?
Doufejme, že ano.


(Zdroj: ChessBase).
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 úplně vyjedený plukovníkův ešus úplně vyjedený plukovníkův ešus | 28. listopadu 2009 v 22:08 | Reagovat

je to vážně pravda?
měl bych se nad sebou taky zamyslet.
čaky byla moje životní jistota.
čaky kubra navara
nic nedají zadara.
a teď tohle prosím,
napište někdo čakimu,
div né pérem pštrosím,
ať nosí jen mikinu.

2 heavy_head heavy_head | Web | 28. listopadu 2009 v 22:14 | Reagovat

Čaky měl jen normální déčko. Z toho se vyspí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama