Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Filipínský zázrak

28. listopadu 2009 v 11:30 | heavy_head |  Šachy
To je on. Zatím největší překvapení Světového poháru. Wesley So. Filipínec, který míří nahoru. Přešel přes Ivančuka, na jeho štítě zůstal i Kamský.
Je to náhoda nebo je opravdu tak dobrý?
Kam až může dojít?
Wesley So: "Obdivuju Ivančuka."


Upřímně - byl jsem šťastný, že hraju s Ivančukem, začal So. Tohoto šachistu obdivuji a vím, že hraje o hodně líp než já. V první partii měl problémy s časem a možná to byl právě důvod, proč jsem byl nakonec já ten šťastný. Druhá partie skončila remízou, ale Vasilij měl v jednu chvíli reálnou šanci ji vyhrát.


Ve svém interview uvedl, že jsi nehrál až tak dobře...


Souhlasím. Ale dneska jsem proti Gatovi Kamskému hrál velmi dobře. Připravil jsem se na tu partii. Dostal jsem ho v zahájení a on nad ním strávil mnoho času. Jen doufám, že zítra budu stejně šťastný.


Jak to, že tak dobře zvládáš vypořádat se s magií velkých šachových jmen?
Uvědomuju si, že v klasických partiích v každém kole ze sebe musím vydat to nejlepší. Jestliže vyhrajete jednu partii, už jste skoro postoupili. Kromě toho trávím spoustu času přípravou na jednotlivé soupeře. Trénuju šachy 5 až 6 hodin denně tak, že si přehrávám dřívější partie svých soupeřů. Chápu, že to jsou taky jenom lidi, kteří dělají chyby.


Máš nějakou speciální strategii, které se držíš tady na Světovém poháru?


Obecně vzato, jsem spokojený s tím, pokud klasické partie skončí remízou. Mým cílem je dostat se do tie-breaku. Podle mne hraju v tie-breaku líp než v klasických partiích. Ale mí soupeři mi nechtějí dát žádnou šanci dostat se do tie-breaku.


Řekneš nám něco o sobě? O svých šachových úspěších?
Je mi šestnáct a mým dosavadním největším úspěchem bylo druhé místo v turnaji s průměrným ELO 2700. V současné době mám ELO 2640. Sním o tom, že dříve či později se přiblížím k magické hranici 2700. Netuším, kolik času na to budu potřebovat.


Plánuješ se zúčastnit Mistrovství světa juniorů? Nebo tě nezajímá hrát se stejně mladými soupeři?
Byl bych hloupý, kdybych si myslel, že odměnou za úspěchy na tomhle turnaji budu v balíku a stane se ze mne hvězda. Ve skutečnosti je vítězství na juniorském mistrovství světa v kategorii U-20 mým nejbližším šachovým cílem. Bude to těžká soutěž. Několik možných účastníků šampionátu je i tady: Negi Parimarjan, Hou Yifan, Sanan Syugirov. Snažím se sledovat jejich partie zde, hlavně jak hrají zahájení.


Jak bys popsal svůj šachový styl?


Zatím hraju agresivně. Rád bych hrál solidní partie v solidních zahájeních. Tohle bych chtěl. Myslím, že můj styl je blízký Viši Anandovi. Samozřejmě jsme na odlišné úrovni.


Máš svého osobního trenéra?
Bohužel ne. Ale myslím, že ta chvíle nadejde: brzy ho budu potřebovat. Velice rád bych trénoval šachy se Sananem Syugirovem, například. Je v mém věku. Jediný problém je, že nemluví anglicky. V každém případě se cítím, jako bych měl tady pomocníka. Dalším problémem je, že na Filipínách nejsou šachy až tak populární. Nemáme od vlády žádnou finanční podporu. Nedávají peníze na turnaje, na trenéry, na nic. Naše Národní šachová federace nám platí lístky. To je všechno. Uvědomte si, že od chvíle, kdy dosáhnete profesionální úrovně, potřebujete osobní sponzory. Byl bych šťastný za nějakých 20 nebo 30 tisíc dolarů ročně.


To je tvá první návštěva Ruska. Nebál ses zdejšího chladného počasí?
Objevil jsem Sibiř. Je to velmi krásné místo s přívětivými lidmi! Ano, je tady zima. Ale my z Filipín rádi navštěvujeme země, kde je chladněji než u nás. I když, popravdě řečeno, mínus třicet stupňů je i na mě trochu moc. Mám rád Sibiř, ale raději zůstávám ve svém pokoji, když je tak zima. 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 plukovníkův ešus plukovníkův ešus | 28. listopadu 2009 v 22:01 | Reagovat

kamský soa dostane, určitě, natuty :)
tivja by ho určo dostal natuty,
jenže vypadl, tak nevím :-D

2 heavy_head heavy_head | Web | 28. listopadu 2009 v 22:07 | Reagovat

Soa dostane až někdo jiný. Někdo ho určitě dostane.  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama