Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Minirozhovor s vysvětlivkama

6. října 2009 v 13:08 | heavy_head |  Šachy

Jestli si myslíte, že už je tak trochu přearonjanováno, tak to jste na omylu. V srpnu si Levon Aronjan zajistil vítězství v sérii Grand Prix FIDE a o pouhých několik týdnů později přidal do své rozrůstající sbírky trofejí i výhru ve finále Grand Slamu v Bilbau.


Následující článek čerpá z posledního čísla časopisu Šach-Info, a protože ne všichni k němu mají přístup, rozhodl jsem se bez vědomí jeho vydavatele (můj obvyklý přístup) zpřístupnit jeho obsah širší šachové veřejnosti.
Citace hráčů v uvozovkách jsou pravdivé, volné překlady jsem si dovolil doplnit já sám.
Závěrečný rozhovor s vítězem je rovněž převážně autentický, čtenář jistě pozná, co jsem si vymyslel a lehce přisadil.


Finanční krize ve Španělsku způsobila, že se ceny dramaticky snížily: počet hráčů byl zredukován z šesti na čtyři a vítěz ročníku 2009 si domů odnesl jenom 35 tisíc eur oproti 150-ti tisícům, které obdržela světová jednička Veselin Topalov za první místo v roce 2008.

Zeptali jsme se na to přímo samotného Veselina, který ve Španělsku žije v sousední vesnici.

Pane Topalove, proč letos nehrajete?

"Finanční podmínky jsou zcela nepřijatelné."

Volný překlad: NASRAT!


Objevily se obavy, že Grand Slam, hraný bez tří šachových magnetů, Ananda, Topalova a Carlsena, a pouze se čtyřmi hráči, upadne v zapomnění, ale světová trojka Aronjan udělala vše pro jeho oživení, takže známý komentátor Leontxo Garcia na konci turnaje položil otázku, jestli GSF 2009 náhodou nebyl nejbojovnějším turnajem moderní doby.

Nejlépe to vysvětlil Alexander Griščuk.
"Nebylo to tříbodovým systémem, zkrácením časového limitu, ani "sofijskými remízovými pravidly", ale tím, že se v turnaji sešli "čtyři blázniví kluci!"

Volný překlad: Jsem tak trochu blázen a nestydím se za to.


Aronjanova série čtyř výher v řadě udělala na diváky i na ostatní hráče velký dojem.
"Levon je velice silný," prohlásil Karjakin. "Hrál pevněji než ostatní a nedělal hrubky."

Volný překlad: A já jsem se navíc musel věnovat mé novomanželce, která jezdí všude se mnou.


Griščuk s tím souhlasil, ale dodal: "Dojem, kterým Levon působí, a dojem, který úmyslně vytváří, je poměrně zavádějící. Jak vidíte, studuje šach velice vážně."

Volný překlad: Vypadá a chová se jako klaun, ale není to klaun.


Aronjan byl při hodnocení svého výkonu zdrženlivější: "Dopadlo to dobře, když vyhrajete čtyři partie, musí vás to potěšit. Nebyl to nijak zvláštní výsledek, ale výkon byl uspokojivý. Nezaměňujte bojovnost s kvalitou. V takovém turnaji (s časovou kontrolou 40 tahů za 90 minut, ale bez přídavků) je důležité, abyste hráli ostře takticky. Partie jsou zajímavé, pro kvalitu je však důležitým faktorem čas a tady nám ho trochu scházelo. Může to být lepší."

Volný překlad: Hrál jsem zatraceně dobře a doufám, že jste si toho všichni všimli, a mohlo to být ještě lepší, ale to už bych sám se sebou asi nevydržel, takže radši hraju skromňouše.


Alexander Griščuk nám povyprávěl o průběhu své partie s Aronjanem, ve které jeho soupeř použil v desátém tahu šokující novinku a oběť figury 10. Sxb5!!

"U této partie pociťuji nad svou hrou větší hrdost, než je tomu u obou mých výher," přiznal Griščuk. "Když jsem nad tím tahem přemýšlel nějakých 10 nebo 15 minut, chtěl jsem se skutečně vzdát," naříkal Griščuk. "Je jasné, že to Levon analyzoval a ten žádné prohrávající varianty nehraje. Když najdu deset jediných tahů, tak to ještě zremizuju a jinak prohraju. Jsem ten nejnešťastnější hráč za černé, něco jako nový Van Wely. Tahle pozice se hraje již čtyři roky a první, kdo spadne do 10. Sxb5, jsem já."

Volný překlad: Bla bla bla.


Vyhledali jsme šťastného vítěze slavícího své vítězství na podlaze za barem.
Vzhledem k situaci a stavu, v jakém se nacházel, jsme jej požádali o minirozhovor.

Tak co nám k tomu řekneš, Levone?

"Když jsem před několika měsíci zjistil, že budu náhodou hrát, byl jsem velice rád. Baskicko mám v oblibě a dosáhl jsem tam jednoho ze svých nejlepších výsledků.
Přijel jsem přímo z turnaje Grand Prix v Arménii, který měl 13 kol, takže jsem se zde pokoušel odpočívat a nespotřebovat tolik energie. V posledních dvou kolech jsem byl velmi unaven."

O prohrách

"Prohra partie pro mě znamená určitou motivaci. V šachu musíte dokázat, co můžete, a když prohrajete, váš soupeř vám tím klade otázku "Jsi pro partii dostatečně způsobilý?"

Promiň, tomu jsem nerozuměl.

"Ani já. Pojďme dál."

O studiu šachu

"Je pravda, že teď pracuju mnohem usilovněji a mám mnohem vyšší motivaci než předtím. Byla asi pravda, že před rokem 2006 jsem tak usilovně nepracoval. Zkouším být aktivnější, analyzovat se svými sekundanty. Zvážněl jsem ve Wijk aan Zee v roce 2008, když jsem se rozhodl, že na svém šachu musím pracovat. Někdy jsem pořád ještě nezodpovědný, například ve své první partii proti Griščukovi."

Volný překlad: Po roce 2006 jsem přestal tak strašně chlastat.

O častém střídání sekundantů

"Tady jsem se svým přítelem a sekundantem Alexanderem Wohlem (australský mezinárodní mistr, pozn. překl.) Jedním z důvodů, proč hraji lépe, je to, že jsem se otevřel novým myšlenkám."

Volný překlad: Sargissjan už mi šel na nervy. Dal jsem mu padáka, protože mi dělal do Arianne.

O své skutečné síle

"Osobní koeficienty pro mě nejsou důležité - stejně se pořád mění. Jsem ještě daleko od toho, abych byl nejlepším na světě, nebojím se však nikoho."

Volný překlad: Jsem velmi blízko toho, abych byl nejlepší na světě, a mám z toho tak trochu strach.

O hře ve skleněném boxu (akváriu)

"V dnešní době je obtížné hru zpopularizovat - kromě zemí jako je Arménie. Hra v boxu je určitou obětí, kterou hráči přinášejí s cílem hru zpopularizovat.
Divíci zde byli velmi dobří: nám šachistům se líbí, když hrajeme na jevišti. U čtyř hráčů je to obtížnější - když skončíte, cítíte se docela sami. Když hrajete nějaký turnaj, očekáváte, že kolem vás bude víc lidí."

Volný překlad: Jsem exhibicionista. No a co?

O Kasparovovi, který se stal Carlsenovým trenérem:

"To je skvělá zpráva: všechno, co Kasparov v šachu dělá, lze hodnotit kladně.
Není to však tak, že by byl Carlsen dříve slabým hráčem. Šach však není pouhým uměním, je to také sport. V boxu například se hráči tréninkově utkávají s těmi nejlepšími. Kdykoliv mohu, trénuji s nejlepšími hráči na světě."

Volný překlad: Měl by raději trénovat mě.Tématická fotodokumentace:


Topalov trucuje.Topalov se právě dozvěděl, že výše cenového fondu v Nanjingu zůstává stejná, ne-li vyšší.Topa "Hannibal" provozuje fotbal - masku má proto, aby nepokousal protiháče. Hraje velmi zuřivě.Popartiová analýza v Bilbau. "Heh, a takhle bych tě pěkně vypekl..." "... nekecej, ukaž mi to...." "He?" "No fakt, já se z toho po... hehehe."Griščuk kibicuje.Konec srandy.Konec srandy 2.


Sergej s Káťou guljájutsja.


Karjakin laškuje se svou novomanželkou.Siranush Andriasianová laškuje s Levonem Aronjanem. "Hele, udělala jsem včera nějaké fotky z té vířivky. Můžu si je dát na Facebook, co myslíš?" "No, víš, já nevím..."

Atd.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Belbo Belbo | 6. října 2009 v 14:40 | Reagovat

:-D

2 heavy_head heavy_head | Web | 6. října 2009 v 14:46 | Reagovat

Děkuji za úsměv. :-)

3 pluk pluk | 6. října 2009 v 23:00 | Reagovat

:-P ty vado, ta siranuš je lepší než ariana, pude do ní aroňan nebo ne? nejsou taky nějaké fotky karjakinovy ženy zepředu? je docela sympatická, je dobře, že se sergej už holí, jinak konec srandy znamená: když kdokoli zasedne proti aronovi? a konec srandy 2 když kdokoli zasedne proti širovovi nebo konce srandy začnou, když je protihráčem griščuk? a nevypadá topalov jako vrabec? sýkorka? a co to je za masku? to jsou nějaké fetiš brýle na sjezdy? já nevím, třeba mě obviníte z nějaké hloupé srandy, že má nějakou těžkou nemoc, ale to já nevím a nevědomost se sice neomlouvá, ale je blažená

4 Viktor Viktor | Web | 7. října 2009 v 0:28 | Reagovat

Ahojky! Představ si, že dnes za mnou přišel Levon s Oniščukem, zda si můžou přisednout a zanalyzovat partičku na mých klubovkách 8-) . Nevím, zda jsem neudělal chybu, že jsem ho pustil, pač pak ho vystřídal ještě Gelfand s Hübnerem a Vitiugov s Gašimovem.  :-D

5 heavy_head heavy_head | Web | 7. října 2009 v 12:54 | Reagovat

Plukovník: Fotky paní Karjakinové jsem viděl už zezadu, zboku, shora a zespod, ale zepředu ještě ne.  :-D
Konec srandy znamená vážný Griščuk.
Topa to má podle mě nějakou ochranu na nos, aby si ho nezlomil. Fotbalista ale není valný, řekl bych.  :-)
VN: A nechal sis od něho aspoň podepsat plátno?  :-)

6 pluk pluk | 7. října 2009 v 21:41 | Reagovat

to nebude asi dobrý fotbalista, dostal housle nebo jesle, prostě ho protihráč obehrál raz dvě a stou maskou je jako sova pálená.

7 heavy_head heavy_head | Web | 7. října 2009 v 22:33 | Reagovat

Co se fotbalu týče, bude to asi pěkný čučkař.  :-)
Ty máš rád Topalova, plukovníku?

8 pluk pluk | 8. října 2009 v 23:49 | Reagovat

ne, jsem rád, když Topu někdo porazí, což je děsivé, protože ho vůbec neznám, ale přijde mi tak nějak celkově afektovaný, ale nepochybně tomu rozumí, fandím magnumovi nebo svidlerovi, a tak.., už asi brzy dojde fusion. kdy bude šelogen? se jen ptám. pokradmu. jasně, nic neuspěchej, jména, zápletka, pronásledovatel šelogena, milostná zápletka, šelogenův kamarád, oč vlastně kapitánovi jde? počem pátrá? určitě to není jenom obyčejný obchod. něco za tím musí vězet. musím tomu přijít na kloub:)

9 heavy_head heavy_head | Web | 10. října 2009 v 15:02 | Reagovat

Myslíš, že Shelllogan je na Facebooku?  :-)

10 pluk pluk | 10. října 2009 v 22:25 | Reagovat

hlavně není tady a to je škoda, ach co jsem komu udělal, už i ten shelllogen utekl, já chci šelogena , please, please, kdy už to bude, týden je moc, ať se laskavě vrátí z toho fejsbuku nebo kde teď lítá, sakra, kdo se má furt nervovat, že ho tam někdo přizabije, teda, je to vo nervy, takhle nezbednej fakan, tenhle šelogan, nezodpovědnej froc je to, někde na fejsbuku, kurnik šopa, nařezat mu, ať je hlavně tady, teda, dostat ho do ruky, bych mu, saprlote, co proto, darebákovi, loupežníkovi, tomu sarka farkovi, zlolomníku a prohnalci, slezte z toho lustru, šelogene, vidím vás.

11 heavy_head heavy_head | Web | 11. října 2009 v 9:29 | Reagovat

Plukovníku, normálně něco neuvěřitelného: napsal jsem Betulce na Facebook zprávu a ona mi odpověděla! Myslel jsem, že to neudělá, souhlasila sice se spřátelením, ale to je čistě formální záležitost, to nic neznamená. Ale ona mi napsala! Až teď, omlouvala se, že hrála turnaj v Číně, říkala, že se dívala na moji stránku, kde jsem psal článek o ní (se smajlíkem), že si to pokoušela přeložit, ale moc se jí to nedařilo a tak úplně to nepochopila (jenom dobře, kdyby zjistila, jaké hlody si o ní vymýšlím, asi by jí porazilo). Takže jí to ani nevadí, ty fotky a všechno. Ptal jsem se jí v tom dopise, proč letos nehrála v Pardubicích na tom Evropském šampionátu družstev mládeže, napsala mi, že už jí je dvacet, takže nemohla. Napsal jsem jí i, že se ti líbí Kubra, k tomu se ale nijak nevyjádřila. Fakt mě to mile překvapilo. Facebook je dobrá věc, můžeš se spojit s lidmi, na které jinak nemáš žádný kontakt.

12 pluk pluk | 11. října 2009 v 17:12 | Reagovat

ty vado, to je bomba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tak kubra není vymyšlená
betül odpověděla
uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
betüüüüüüüü¨l!!!!!!
wow wow wow
napsal jsi, že o Kübře dělám komiksy?
uuuu, škoda, že nejsem v turecku
pošli betül odkaz na můj poslední:
http://doktorzoubek.webnode.cz/album/trojhranky-aneb-zivot-ma-byt-legrace/#naschodech900m-jpg
je to teda o Kubře, kubře supermance,
please please please please, za plukovníka káju.

13 heavy_head heavy_head | Web | 11. října 2009 v 18:52 | Reagovat

Obávám se, že neumí moc česky a asi by to nepochopila.  :-)
Pojď na FB, aspoň konečně uvidíš, ako vyzerám. A podíváš se na moji fotogalerii Šachové panoptikum (nové)Můžeš si tam psát třeba s Movsíkem nebo Šakem Mamedjarovem (nebo s Kubrou třeba, i když se mi ji ještě nepodařilo vypátrat) a vůbec nemusíš znát jeho mail. Někdo ti na zprávu vůbec neodpoví, ale někdo klidně jo a je i milý.

14 pluk pluk | 11. října 2009 v 20:57 | Reagovat

ale já jsem na fb, heve, a tebe už jsem taky viděl, jsi hrozně sympatický, onehdy jsem tu psal zda má exot inciály sh, nevíš heve? kdy bude šelogen? prosím prosím :-D

15 heavy_head heavy_head | Web | 11. října 2009 v 21:27 | Reagovat

Ale nebyls.  :-P

16 heavy_head heavy_head | Web | 11. října 2009 v 21:28 | Reagovat

Shelllogen bude až mi vznikne přetlak v hlavě. Znáš ten pocit, kdy se to v tobě hromadí, až to nakonec musí ven, ne?  :-!

17 pluk pluk | 11. října 2009 v 22:03 | Reagovat

hej, akorát mě nějak teď muzy nelíbají,
no a fb blbne, i mě, vůbec to nejde, mrknu se na to zítra? neva? už musím běžkat, já jsem rád, že jsi to na té fotce ty, teda já věděl, že jsi to ty, ale když jsem si to myslel, věděl,že jsi to ty, ale ty bys to nebyl ty a byl někdo jiný, i když bys samozřejmě nemohl být někdo jiný, když jsi, kdo jsi, tak by mi bylo líto, že nejsi ten, kdo jsem si myslel, že jsi a věděl, že jsi, takže jsi to musel být ty a jsem rád, že opravdu jsi, kdo jsi. :-) přesně tak a ne jinak

18 heavy_head heavy_head | Web | 11. října 2009 v 22:11 | Reagovat

Jasně, zítra je taky den.  [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama