Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Královna - část první

14. září 2009 v 21:33 | heavy_head |  Šachy
Mnozí ji považují za nejkrásnější šachistku světa. A možná jí opravdu je. Šachová královna. Mistryně světa. Matka dvouleté dcery Francesky Marie. Žije na Floridě. Je jí dvacet pět let. Velmistryní se stala ve čtrnácti. To je ona - Alexandra Kostenjuková. Ta, která říká: "Šachy jsou cool."


Kostenjuková poskytla obsáhlý rozhovor serveru ChessPro.
Část první - o její nové knize, o soutěžích družstev a o zpopularizování hry



Celkem nedávno vyšla tvoje nová kniha "Deníky šachové královny". Jak ten nápad vznikl?

Nezačala jsem to psát jako deníky. Zezačátku jsem prostě chtěla vydat sborník svých partií. Ale realisticky oceňuji úroveň svojí hry - a ta je nižší než třeba u Kasparova, Karpova nebo Fischera, od kterých se ostatní šachisté učí. Sehrála jsem sice mnoho zajímavých soubojů: emotivních, se vzájemnými chybami, ale to nejsou případy, kdy by byly samy o sobě poučné. Proto, když jsem začala komentovat partie pro tuhle knihu, podrobně jsem začala popisovat, co se dělo kolem toho. A pak, když jsme spojili oddělené části a přečetli si celý text, pochopili jsme: když přidáme ještě víc těch podrobností, dostaneme jednu z těch knih, které jsem měla tak ráda v dětství. Tehdy jsem partie přeskakovala a četla jenom to povídání okolo. Partie samotné pro mne neměly velký význam.
Výsledkem, myslím, je kniha, která je zajímavá nejen pro šachisty, ale i pro obyčejné fanoušky. Při psaní jsem přihlížela k mnoha příčinám, co všechno se mohlo stát. A vtom jsem objevila svůj deník. Udivilo mne, že od roku 1996 až do 2002 jsem si vedla tyhle zápisky. Ačkoliv, nepravidelně, zezačátku častěji, pak spíše příležitostně. Všechny postřehy, které se uvádějí v knize, pocházejí z mých deníků.

Vzpomínáš si ještě, jak jsi začala psát ty deníky? V roce 1996?

Zdá se mi, že v dětství se všichni zabývají deníky. Ty jsi tím neprošla?

No ani ne, moc jsem nepsala. Jen když se něco nahromadilo.

No vidíš. A já jsem si psala. Šachy zaměstnávají nervy. Vedeš vnitřní boj sama se sebou, přichází stres. Nejlepší je svěřit své prožitky na papír. A na Menorce 1996 na mistrovství světa jsem si právě koupila velmi krásný diář, dokonce s vůní - stránky pěkně voněly! Co jsem s ním měla dělat?

Krasopisně zapisovat partie...

Do diáře se partie přece nezapisují. A do tohohle diáře jsem začala psát svůj deník.


V knize píšeš, že se v tvém životě poté, co jsi se stala mistryní světa, mnoho nezměnilo. Doopravdy?

Snažila jsem se vzpomínat a psát o pozitivních věcech. Vždyť se nahromadilo i spousta negativního. V knize jsem vzpomínala jen na ty věci, které mi ležely na srdci. Chtěla jsem psát svěží, pozitivní knihu o tom, jak jsem se stala mistryní světa, jak se mi to přihodilo. Šachy jsou druhem sportu, který v Rusku milujeme. A jestli je nebudeme podporovat ani v Rusku, co potom ve zbytku světa? Nemyslím teď takové země jako je Čína, kde je podporuje vládnoucí strana.
Teď, když jsem se stala světovou šampionkou, se mi hůř pracuje, je těžší odjíždět od rodiny, od dcerky... Vždyť šachy berou tolik nervů, sil, času...

A co tě tedy nutí pracovat, odjíždět od rodiny a od dcerky?

Sama nevím, všichni se diví. Posledního půlroku jsem si spočítala všechna pro i proti. Rodina mi radí přestat hrát, protože dítě je ještě malé, a já všechny své síly věnuji šachám. Ale je těžké toho nechat. Mám šachy ráda, líbí se mi hrát. Takže zatím jsem se rozhodla hrát dál.

Proč na ženském mistrovství světa družstev v Číně hrál ruský tým bez svého lídra?

Nechtěla jsem, aby se opakovala situace z olympiády v Drážďanech. Doufala jsem, že po Olympiádě dojde k setkání všech účastnic, že si to probereme. Ale k žádným rozmluvám nedošlo! A ve mně vzklíčila otázka: možná chtějí, abych nehrála? A rozhodla jsem se, že je možná načase uvolnit místo mladým dívkám, dát jim šanci předvést se. Protože beze mně, jak se zdá, vše utichlo, všichni jsou spokojeni.

A co Olympiáda 2010?

Bude v září, já bych strašně ráda hrála za družstvo Ruska, doufám, že sestava i složení trenérského týmu se vyjasní dřív než v srpnu. Tak ráda hraju v soutěžích družstev, za tým, proto si myslím, že můžeme v Chanty-Mansijku vystoupit úspěšně.


No ano, určitě ráda hraješ za družstva, když jsi ihned po Nalčiku odjela do Pekingu na Intelektuální hry.

Samozřejmě, tím víc, že jsme tam zahráli báječně. A to i přesto, že naše družstvo nemělo nejsilnější sestavu. Ale zato velmi přátelskou, a já si znovu uvědomila, jaké to je hrát za tým. V Pekingu jsme se měli bezvadně, mám na to skvělé vzpomínky. Lituju, že jsem si pod sebe nevzala i organizaci mužského týmu. Proto jsme vynechali bleskovky dvojic a rapid. Kdybychom v těchhle turnajích získali medaili, stala bych se nejúspěšnější účastnicí Her, tak se jí stala Hou Yifan - má o jednu medaili víc. Přemýšleli jsme, že bych hrála v mužské kategorii a Nataša Pogonina v ženské, ale protože hry probíhaly pod patronátem MOK, nesměly se ženy účastnit v mužských turnajích. FIDE to umožňuje, ale tam to nešlo.


Hrála jsi v mnoha soutěžích družstev. Jaká je, podle tvého názoru, ideální sestava hráček a trenérů dnes?

Nejsilnější sestava je ta, která dneska vyhraje. Problémy nastávají, když se v turnaji nedaří. Tehdy se musí nějak semknout a týmovým duchem zlepšit situaci. Stane se, obzvláště v ženském šachu, že se hra nedaří polovině družstva. A právě tehdy se začínají rozhovory o tom, že sestava nebyla správná.

U mužů je to lepší?

Ani ne, řekla bych. Taky měli problém s hlavním trenérem, všichni se postavili proti - a co se stalo?




Jsi mistryně světa nejen v klasickém šachu, ale i ve Fischerových šachách. Jdou tyhle dva tituly srovnat?

Velmi se mi líbí hrát Fischerovy šachy, protože není třeba k partii žádná příprava. Můžeš se celé dopoledne před kolem procházet, nemusíš si opakovat zahájení, prostě hraješ šachy. Říkají, že ve Fischerových šachách není taková souhra; může být. Ale já je stejně ráda hraju. Klasický šampionát s šampionátem "960" nelze srovnat. Ale i tak je mi velmi příjemné, že jsem mistryní světa ve Fischerových šachách. Chápu, že systém výběru účastnic vyvolává otázky, ale já bych hrála při jakémkoli systému. Když bude turnaj pořádán klasicky - s výběrem a finálem, určitě bych hrála. Nyní šachisté spotřebovávají 90% času na přípravu zahájení. A Fischerovy šachy by dovolily víc se věnovat střední hře a koncovkám.

V novinách často uvádějí, že současné šachy přestávají být sportem, třeba i proto, že příprava zahájení hraje rozhodující roli. Prý, kdo má lepší trenérské zázemí, ten vyhrává.

Sporná otázka, protože samotná příprava ubírá hodně času a sil. Ne každý sportovec je ochoten se pouze připravovat. Tým trenérů si nemůže dovolit každý, to se rozumí, že kdo jej má, získává jistou převahu. Ale téměř vždy je možné uhnout z domácí přípravy a začíná se hrát. Ano, v tomhle jsou Fischerovy šachy dobré, nemůžete vyhrát nebo prohrát partii ještě doma. Je mrzuté prohrát proto, že váš soupeř má silnější šachový program, ale tohle je součástí dnešního šachu. V bleskovkách nebo v rapidu takové problémy nejsou. Myslím, že je třeba pořádat víc turnajů v bleskovém šachu a vést pro něj i zvláštní rating FIDE. Když hraje člověk dobře bleskovky, neznamená to, že hraje stejně dobře i klasický šach, a naopak.
Pro ženské šachy mi to připadá jako perfektní řešení, protože mnohé ženy, které mají rodinu a děti, si nemohou dovolit odjet na turnaj, který trvá dva týdny. Kdyby se uspořádalo Grand Prix dejme tomu v bleskovkách nebo v rapidu, mnohým hráčkám to umožní prodloužit si svoji profesionální kariéru. Turnaj v rapidu trvá tři dny, v blicu den, a odjet z domova na víkend je snažší než na dva týdny.

To je pro tebe teď taky aktuální?

Ano, velmi aktuální. Včera jsem kupovala lístky. V říjnu hraju Evropský pohár, potom je Kongres FIDE, potom Mistrovství Evropy družstev... Moje dítě mě měsíc neuvidí!




Proč se účastníš Kongresu FIDE?

Snažím se něco dělat pro ženský šach. Nad šachy je třeba hodně pracovat. My máme ohromnou federaci, tolik hráčů, tolik fanoušků! Koneckonců, dívat se na šachy nepřipadá všem tak zajímavé jako třeba na fotbal nebo na tenis. Ale je možné vytvořit podmínky pro to, aby to lidem připadalo zajímavé, aby nejen profesionálové mohli chápat a ocenit to, co se děje na šachovnici. V prvé řadě je třeba se dostat do televizního vysílacího času. Vemte si takový billiard...

Nebo poker...

No, je jasné, proč vysílají poker - je to kvůli penězům. Ale čím je billiard zajímavější než šachy? Chápu, že je složité, jak se jim to odráží. Ale vždyť je to nuda, sledovat celou billiardovou hru. Nebo šipky... Jestli se takové druhy sportu dostaly na obrazovky, tak proč z šachů nejde udělat show? Hlavní je, aby to nebyla jednorázová akce, ale aby šel šachový přenos pravidelně v televizním vysílání. Bylo by o mnoho jednodušší, kdyby šachy patřily mezi olympijské sporty. Ale i tak je důležité pracovat nad vnějším obrazem, tváří šachů. Přitom začít bychom měli právě v Rusku. Protože když ne u nás, kde všichni vědí, co šachy obnášejí, tak už nevím kde...


Cožpak v Americe teď nejsou šachy populární?

Tam se rozvíjí šachy na školách. Ale já bych nesrovnávala Rusko a Ameriku podle úrovně zájmu. To prostě nejde srovnávat! U nás máme větší šachovou minulost, u nás hodně vědí, umí hrát, hodně jich sleduje, co se v šachovém světě děje. V Americe se hodně věnují dětem. Budeme usilovat dostat se do vysílání i tam, ale myslím si, že v Rusku to má větší perspektivu.


- pokračování -
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí se vám Alexandra Kostenjuk?

Ano 68.8% (11)
Velmi 6.3% (1)
Hodně moc 0% (0)
Nesmírně 6.3% (1)
Chci s ní mít dítě!!! 12.5% (2)
Zdrávas Kostenjuk, milosti plná... 6.3% (1)

Komentáře

1 pluk pluk | 14. září 2009 v 21:59 | Reagovat

ona má i cool názory

2 met met | Web | 14. září 2009 v 22:07 | Reagovat

Victoria Regia Chessfemalis  :-)

3 pluk pluk | 14. září 2009 v 22:08 | Reagovat

mě ještě napadlo tohle: vyjde teďka někdy brzy šelogen?

a heve, napsali mi autoalarm (prostorový) s montáží za 8500, ale jsem se díval a jinde to nabízeli i s upozorněním na telefon, já nevím, co jim napsat, je to autorizovaný servis, ale mají to dvakrát předražené a píšou zda s tím souhlasím, přijde mi to nefér, jsem nikdy nikoho nepálkoval, takže mi to vlastně přijde sprosté, ale bez toho alarmu to nejde pojistit, tak já fakt nevím, neporadíš? zkusit to jinde? máš s tím zkušenosti?

4 heavy_head heavy_head | Web | 14. září 2009 v 22:24 | Reagovat

Jenom ano? To jste se tedy moc nepředvedli...  :-P
S alarmem příliš zkušeností nemám, naposledy jsem ho zažil na palubě kosmické lodi Nostromo...  :-D
Ne, vážně, zkušenosti s tímhle nemám, já bych jim řekl, co si o tom myslím, a kdyby byli drzí, šel bych jinam.

5 Nemrava Nemrava | 15. září 2009 v 20:26 | Reagovat

Pěkná holka, a navíc taková malička. S tou by se dali dělat věci... tedy myslím za šachovnicí!

6 heavy_head heavy_head | Web | 16. září 2009 v 11:37 | Reagovat

Ano, je to vynikající šachistka.  :-)

7 Gaurav Gaurav | Web | 2. listopadu 2012 v 3:03 | Reagovat

U jiných milujeme dokonalost, u sebe jen sebe.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama