Bůh stvořil člověka, aby člověk stvořil internet.

Den mezi lidmi - část první

14. června 2009 v 11:54 | heavy_head |  Sci-fi
Již dlouho jsem hrozil, že stvořím space operu s kapitánem Shellloganem (ano - se třemi el). Hrozby se mají plnit.I. Tvrdé přistání

Z hvězd se snesla temná, podivně (až znepokojivě) tvarovaná kosmická loď, odlepila se z vysoké orbity a padala jako kámen do gravitační studny planety Cheops IV.


"To byl poněkud riskantní manévr, Hillová," zapraskalo ve sluchátkách. "Nejsme ve válce."
Mužský hlas, nevzrušený, trochu chraptivý.
"Já vím. Omlouvám se, kapitáne. Byla jsem nedočkavá."
Ženský hlas. Mladý, trochu zadýchaný.
Jiný hlas: "Bylo to vzrůůůšo. Skoro jako mít tě v posteli. Jejejé!" Tento hlas byl rovněž mužský, mladý a rozjařený.
"Sklapni, Panderborne."
"Uklidněte se oba. Ať už se to neopakuje."
"Kdo - já?" Smích.
"Nebude." Ženský hlas. "Slibuju."
"To rád slyším."
Shelllogan se navyklými, zcela automatickými pohyby odpoutal ze svého kapitánského křesla, rukou si projel po tváři, počkal, až se mu obnoví normální krevní oběh, přestanou mu drnčet zuby, žaludek se mu vrátí do původní polohy, odlehne mu v uších a přestane mu crčet krev z nosu.
Ta ženská je praštěná, pomyslel si v duchu a přemýšlel, jestli by to zvládl taky v takové rychlosti a s takovou bravurou. Ale dobrá, hodně dobrá.


II. Losování

"To si spolu ještě vyřídíme, děvenko!" prskala zplnomocněnkyně KONfederace Shiersová už ve vstupu do společenské místnosti. Přišla, jako vždy, poslední, aby se na ni muselo čekat.
Hillová se provinile uculila a pokrčila mlčky rameny.


"Já tě zabiju, Hillová!" vřeštěl Heissenhoff a hrozil artritidickou pěstičkou. "Málem bylo po mně!"
"Kázeňsky ji potrestám," slíbil Shelllogan, aby zabránil všeobecnému lynčování, ke kterému se zjevně schylovalo.
"Já bych o jednom trestu věděla!" zuřila Shiersová a krutě se usmála.
Hillová mírně zbledla.
"To přece ..."
"Ale proč ne, holčičko. To je přece výborný nápad, nemyslíte, kapitáne?" obrátila se Shiersová na Shelllogana a hrozivě semkla rty do úzké čárky. Byla to velká žena. Všechno na ní bylo jaksi velké. Nos, ústa, oči, její tělesné proporce i její ambice.


Na Shelllogana to neudělalo žádný dojem.
"Řekl jsem," ztišil Shelllogan hlas, po čemž se všichni podivuhodně uklidnili a ztichli, "že si to s ní vyřídím. V rámci svých kompetencí, kterými vy, slečno Siersová, naštěstí nedisponujete."
Shiersová se zatvářila jako krůta, které zatli tipec. Na chvíli to vypadalo, že kapitánovi vytkne, že ji neoslovil jejím řádným statutárním titulem, ale pak splaskla. Pochopila, že ničeho nedosáhne a že Shelllogan neustoupí, takže nasupeně odkráčela.
Shelllogan se obrátil k ostatním.
"Sešli jsme se, abychom probrali záležitost, která se týká nás všech."
Hledělo na něj devět párů očí. S nadějí, s pobavením, s napětím, vztekle, pohrdavě, nečitelně, lhostejně, se zvědavostí a zkroušeně.
Osm lidí bude spokojeno a jeden bude mít prostě smůlu, říkal si Shelllogan. Tak je to se vším. Tolik štěstí na světě nikdy není, aby jeden neměl vždycky smůlu.
Po několika stech světelných let strávených výhradně na vymezeném prostoru jejich domovské lodi byl několikadenní výlet do vesmírného přístavu vítaným osvěžením.


"Strávíme na Cheopsu přesně tři dny," oznámil Shelllogan.
Slabá vlna brblání, která však brzy odezněla.
"Během té doby máte volno. Můžete opustit loď a dělat si, co chcete. Odlet je za tři dny v 36:00 místního času. Tak ať jste tady. Nedochvilnost nesnáším."
Shelllogan chvíli počkal, aby si všichni uvědomili, že si to s ním raději nechtějí rozházet.
"Zbývá jediné - určit někoho, kdo po dobu našeho setrvání zde zůstane na Přízrakovi v pohotovosti."
Vypukla panika. Všichni začali mluvit přes sebe, aniž by někdo někoho poslouchal. Kakofonie lidských zvuků a hlasů. Zvěřinec, napadlo Shelllogana znechuceně.
"Já ne," prohlásila Shiersová samolibě. "Mě z toho laskavě vynechte."
"A proč ne, zvláštní agentko Shiersová?" ozval se zdvořile Ferrish. Lodní telepat, psychotronický mág a příležitostný jasnovidec vypadal lehce pobaveně, ostatně to bylo jeho obvyklé duševní rozpoložení. "Jste členem posádky jako každý jiný."
Shiersová na něj upřela nepřátelský pohled.
"Řekla bych, že jsem něco víc než jen obyčejný člen posádky," ohradila se kousavě. "Za prvé: jsem součástí rozhodovacích orgánů KONfederace. Na této misi mám dozorčí úlohu. Mé slovo má větší váhu, než slovo řadového člena posádky. V jistých situacích jsou moje pravomoce neomezené.
Za druhé: mám zde na Cheopsu IV blízké přátele, které mám v úmyslu navštívit."
Máš hovno, a ne žádné blízké přátele, pomyslel si Shelllogan a potlačil zívnutí.
"A za třetí: nechápu, proč bychom měli ztrácet čas s nějakým pitomým vybíráním, když je nasnadě, že máme jasného kandidáta, který by na lodi měl zůstat."
Shelllogan se v předtuše toho, co bude následovat, mírně zamračil.
Shiersová ukázala prstem na Meishu.
"Ona není člověk. Nemá žádné lidské potřeby, žádné pocity, nálady, chutě, společenské návyky, netrápí se vzpomínkami, nostalgie je jí cizí... Stesk nebo přátelství jí nic neříkají."
Shiersová se rozhlédla po ostatních, jakoby u nich hledala podporu.
"Ji to bude bolet nejméně."
Lodní průzkumník, kyborg Meisha, šedesát procent nanotechnologií, třicet procent lidských tkání a deset procent nevyzpytatelnosti, postoupila o krok dopředu.
"Jsem plnohodnotný člen posádky," ohradila se oprávněně. "Mám to napsáno ve smlouvě. Mimoto potřebuju opravit. Možná na sobě provedu pár vylepšení. Musím do servisu. Mám na to právo."
Heissenhoff se ošíval a mnul si dlaně.
"Půjdu do bordelu." Chlípně se zašklebil. "Mám pár sexuálních fantazií, které bych si rád vyzkoušel v praxi. Neměl jsem normální sex přes 50 000 světelných let."
"Počítáš do toho období i svoje čtyři nepovedená manželství?" neodpustil si Ferrish rýpnutí. Narážel tím na Heissenhoffovy divoké zkazky, kterými hojně obšťastňoval všechny členy posádky. Ty pojednávaly o jeho bývalých manželkách, ze kterých se obyčejně krátce po svatbě vyklubala odpudivá stvoření s neobyčejně odpornými zlozvyky a se sklony k nechápání Heissenhoffovy velikosti.
Shelllogan přemítal, jak je možné, že geniální matematik s neuvěřitelnou pamětí a přísně vědecky a logicky strukturovaným myšlením může být zároveň i sexuální deviant a maniak. Většinou si akademiky představoval jako bezpohlavní bytosti, kteří náměsíčně bloudí stezkami svého nebezpečně vysokého IQ (a tragicky zakrnělého EQ) a jen občas zděšeně nakouknou do reality.
Meisha i Shiersová na Shelllogana vyčkávavě hleděly.
"Tohle jde mimo vaše kompetence, agentko Shiersová," ukončil diskuzi Shelllogan.
Shiersová zrudla a otevřela ústa, aby něco řekla.
"To doufám chápete," dodal Shelllogan.
Shiersová zavřela ústa. Vypadala, že každou chvílí exploduje.
"Losování," uzavřel Shelllogan. "Kdo se toho ujme?"
Pohlédl na Ferrishe. Ten mlčky, za obřadného ticha natrhal devět papírků a hodil je do čepice.
"Na jednom je černá tečka," ozřejmil Ferrish. "Já sám se - z očividných důvodů - nezúčastním a počkám, co na mě zbyde."
"Pochopitelně," zamumlala pohoršeně Shiersová a aniž se někoho ptala, sáhla do osudí jako první. Vzápětí se jí tvář spokojeně rozzářila.
"Já to nebudu."
Vítězně se rozhlédla po ostatních, jako by očekávala potlesk.
"Dál," povzdechl si Shelllogan.
Jako druhý tahal 2. pilot Panderborn. Tvářil se, jakoby ho to vůbec nezajímalo.
Namyšleně se ušklíbl a ukázal čistý lístek. Neodpustil si závěrečné teatrální zívnutí.
"Kapitáne," neodpustila si Shiersová jedovatě. "Vy se také hodláte účastnit?"
Shelllogan jí věnoval mdlý pohled.
"Jistě."
Nedovedl si představit, co by se stalo, kdyby měl smůlu a vytáhl si službu. Shiersová by se mohla pominout, napadlo ho. Byl by od ní pokoj. Jestli jí z toho trefí šlak, budu ji mít na svědomí.
Sáhl do čepice a začal se v ní lhostejně přehrabovat.
Jeden z lístků byl nápadně teplý.
Pohlédl zamračeně na Ferrishe.
Ten se nevinně uculoval.
Shelllogan si ho schválně vytáhl a se zájmem jej prohlédl.
Zdálo se, že v místnosti nikdo ani nedýchá. Shiersová na něj civěla s otevřenými ústy a vypoulenýma očima jako veliká nadmutá škodolibá žába.
Byl bílý.
Shelllogan udiveně povytáhl obočí.
V hlavě se mu ozval Ferrishův hlas. "Věděl jsem, že kdybych vás chtěl - z čiré spřízněnosti, řekněme varovat, stejně byste se mnou tuhle hru nehrál a vytáhl si ho - natruc. Takže jsem se pojistil jinak. Tu radost naší agentce neudělám."
Zbývalo šest adeptů.
Heissenhoff byl viditelně nervózní. Asi si spočítal, jak se menší pravděpodobnost, že z téhle šlamastyky vyvázne úspěšně.
"Tak další," pobídl je Shelllogan, když se k činu nikdo neměl.
Další byla Meisha.
"Budu mít nové obvody," prohlásila spokojeně s pohledem upřeným na zvláštní agentku Shiersovou. Ta si jen odfrkla a upravila si účes.
"Děvky, děvky," drmolil horečnatě Heissenhoff svoji soukromou mantru a slintal přitom Ferrishovi zezadu na límec. "Já se z toho zblázním!"
1. pilot Hillová byla bledá, když si sahala pro svoje štěstí.
"Už nemusíš," řekla kysele. "Bingo," zatřepetala lístečkem s černou tečkou. Zavrtěla hlavou. "Jsem prostě smolařka," řekla s křečovitou veselostí. "Vždycky jsem byla."
"Juchů!" neudržel se Heissenhoff, vyskočil a zvedl zaťatou pěst. "Paráda! Jó!"
Jeho zdivočelý tanec po místnosti sledovali ostatní s nepředstíraným zájmem.
"Ne, že bych ti to přál, Hillová," vzpamatoval se po chvíli lodní navigátor. "Jen se mi strašně ulevilo."
Vzápětí skočil na Ferrishe a políbil ho.
"Dočasné zmatení smyslů," konstatoval s profesionální vyrovnaností palubní lékař Wei. "Pacient se právě nachází v manické fázi své sinusoidy."
"Jsi si jistý, že nechceš nějakou tabletu, Heissi?" navrhl mu ironicky Ferrish.
Heissenhoff se zatvářil dotčeně. Nadechl se, nejspíš, aby lodního telepata obvinil z fixlování, ale vzápětí si uvědomil, že zpochybnění celého losování by znamenalo opětovné se vystavení riziku, že na lodi zůstane on. Shelllogan ho měl přečteného.
"Hillová, a co mi dáš, když si s tebou ten lístek vyměním?" smál se Panderborn tím svým hýkavým způsobem, při kterém Shelllogan odjakživa zápasil s nutkáním přerazit mu na místě sanici.
"To bys neudělal," řekl rychle Ferrish, kterýmžto odhalením mu vzal vítr z plachet.
Panderborn na něj rozmrzele udělal obscénní gesto.
"Mně na tom absolutně nezáleží," řekl Panderborn a opravdu tak vypadal: mladý a pohledný hejsek, který si nic nepřipouští a na ničem a na nikom mu doopravdy nezáleží.
"Tak co od tebe dostanu, Hillová?" zopakoval svou nabídku Panderborn.
Hillová ze všeho nejvíc připomínala ženu na pokraji nervového zhroucení. Pohlédla na Panderborna, jako by ho odhadovala, nakolik to myslí vážně.
"Jako lhář jsi ovšem mizerný," podotkl Ferrish a jeho poznámka vzbudila všeobecné veselí, jak ze všech spadlo napětí.
"Ty parchante,"zazubil se Panderborn líbezně. "Jestli v tom máš prsty..."
Panderborn byl nesporně hloupější i než vystresovaný Heissenhoff.
"Výsledky losování nelze zpochybnit," rychle vyhlásila Shiersová. "Hotovka."
"Zpochybnit ne," řekl Ferrish, "ale změnit ano."
Usmál se na Hillovou, která užasle vzhlédla.
"A zadarmo," podotkl významně.
"Zbláznil ses?" štěkla po něm Shiersová, mírně vyvedená z míry. "To je..."
"Zcela v souladu s pravidly," přerušil ji nenásilně Shelllogan. "Každý se může svého losu vzdát ve prospěch někoho jiného."
"Tak to se stím nemuselo dělat takové divadlo." Shiersová chvíli vypadala, že je ochotna se o výkladu pravidel přít. Pak ale mávla rukou. "Vlastně je to fuk."
Budiž Hillové ke cti, že v sobě nenašla ani náznak upejpavého zdráhání a dřív, než by si to snad Ferrish mohl rozmyslet, ho popadla do medvědího objetí (byla o hlavu vyšší než on). Pověsila se mu na krk a pokrčila nohy v kolenou, kterými komíhala jako dítě, které dostalo dárek.
"Díky, strýčku!" zavýskla a doprovodila to mlaskavou pusou, po které se pohrdavě obrátila k Panderbornovi.
"Ani nevíš, o cos přišel, kámo," konstatoval Ferrish a naoko se zapotácel, jakože se mu z toho podlomily nohy. "Mimochodem, Hillová, co kdybychom to nacvičovali častěji? Myslím to s tím jazykem..."
Hillová mu láskyplně vrazila loket do břicha, až telemág vyjekl.
"Zase si nezvykej, starouši," ušklíbla se. Pak se na něj zářivě usmála. "Můj zachránče."
Panderborn vypadal, jako by mu právě uletěly včely.
Ostatní se rozcházeli, nahlas plánujíc, co všechno za ty tři dny v přístavu stihnou.
Za vstupem Shelllogan počkal na Ferrishe, který se schválně loudal jako poslední.
"Proč jsi to udělal? Ty nechceš," udělal neurčitý pohyb rukou, "tam ven?"
Ferrish na něj spiklenecky mrkl.
"Já totiž vím, jak to vždycky skončí, víš?"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 heavy_head heavy_head | Web | 21. června 2009 v 12:45 | Reagovat

Přidána další kapitola - teda, jestli to někdo čtete.  :-x

2 úderník úderník | 22. června 2009 v 0:08 | Reagovat

hevino, jo, seš super, já se na to šíleně těším, akorát už jsem se asi zbláznil, dělal jsem pátek, sobota, neděle, a zítra znova. ne, vlítnu na šelogena :-)

3 úderník plukovník úderník plukovník | 27. června 2009 v 16:13 | Reagovat

ahoj heve, to bylo skvělé, přečetl jsem to na jeden zátah, stáhl jsem si to do podoby pdb, abych si to mohl v klidu přečíst, z obrazovky se mi špatně čte, jako knížka je to lepší:) Strašně se mi to líbilo, asi nedospím dalšího pokračování, rozhodně musíš, ty dialogy jsou brilantní, to jak losovali, vlastně o nic nešlo, nemusela to být scifi, ale je to super podané, i věta: potom je ti hovno, kámo,,, sedí, prostě tady to sedí, celé je to svižné, hlavně průhledy do psychiky postav, ale nechci tě nijak ovlivňovat, díky moc, k. :-)

4 úderník plukovník úderník plukovník | 27. června 2009 v 16:15 | Reagovat

teda tím chci říci, že je to perfektní scifi,tím, že je to jako úplně ze života, že je to strašně přirozené, tak je to i perfektní scifi.

5 heavy_head heavy_head | Web | 27. června 2009 v 21:27 | Reagovat

Tys na to kápl, plukovníku. Přesně toho jsem chtěl docílit, napsat to, jako by to ani nebyla žádná space opera, s paprskomety a hvězdolety a černými dírami a spoustou šílených dobrodružství... Chtěl jsem, aby to bylo civilní, neheroické, nepatetické, "normální", možná i banální... Prostě ostřílení profíci kosmonauti přijedou na Zem a začnou se hádat o prkotiny. Zdánlivě o ničem, o maličkostech. Je to o lidech, o jejich malichernostech, o malosti, o strachu, o samotě... Ale takoví přece lidi jsou.
Jsi ohromný betatester. Klidně používej i dál výrazy jako "skvělé", "strašně se mi to líbilo", "brilantní" nebo "super podané".  :-D
Ale hlavně nezapomeň vytknout mi i chyby, co ti tam třeba nesedělo, vadilo. Já se nad tím pak zamyslím a stejně to tam nechám.  :-)
Ještě to není konec - jsem zvědavý, jak se ti bude líbit.
A jak se ti líbí obrázky? Nejsou moc blbé?

6 úderník plukovník úderník úderník plukovník úderník | 28. června 2009 v 13:58 | Reagovat

obrázky jsou parádní, nechápu, pokud bys je nekreslil, jak k tomu mohou tak přesně sedět. Inspiroval ses s nimi? Jinak pasáž o losování byla neuvěřitelně plynulá. Kdybych měl tedy napsat i chyby, jednou mě tam zarazilo takové zrychlení, teď přesně nevím, kde, že pekně pokračuje děj a pak jsi to někde usekl. Ale jinak je to super, dlouhodobě nejlepší scifi, co jsem četl.Na rodzdíl od Singelu to působí vyspěle, další, bude dneska další? A ne že Shellogana zachvíli uzavřeš, to sis na sebe teď upletl šeherezádin bič :-D  ;-)  ;-)  :-) k.

7 úderník plukovník úderník úderník plukovník úderník | 28. června 2009 v 17:21 | Reagovat

bude bude dneska nový šelogen??? ;-) pls.

8 úderník plukovník úderník úderník plukovník úderník | 28. června 2009 v 17:22 | Reagovat

? na konec :-D

9 heavy_head heavy_head | Web | 28. června 2009 v 19:04 | Reagovat

Dneska to nestihnu, přijela moje sestra sestra a zanechala tu děcka na prázdniny. Jsem na pokraji nervového zhroucení. :-)
Obrázky jsem vybíral až pak. Jsou to Jim Burns a Luis Royo. Nejsem si sice jistý, jestli je Hillová platinová blondýna, ale jinak celkem vyhovují danému tématu.

10 Babčert Babčert | 2. července 2009 v 10:02 | Reagovat

Tohle se ti Exotisko povedlo :-)

11 heavy_head heavy_head | Web | 2. července 2009 v 16:18 | Reagovat

Jejda, tolik citátů, to si snad ani nezasloužím.  :-D Ale ještě to není dokončeno, směřuji k pointě celého příběhu.

12 úderník plukovník úderník úderník plukovník úderník | 2. července 2009 v 19:03 | Reagovat

heve, nemluvkej, a piš, piš, už se nemůžeme dočkat. :D  :-D

13 ú.p.ú. ú.p.ú. | 5. července 2009 v 10:50 | Reagovat

tak co?
a ne jen jednu kapitolu:) :-P

14 heavy_head heavy_head | Web | 5. července 2009 v 15:21 | Reagovat

Nic nejde uspěchat. Nejdřív se to musí správně promyslet.  :-P

15 ú.p.ú. ú.p.ú. | 5. července 2009 v 20:48 | Reagovat

já to nevydržím, ch jo

16 ú.p.ú. ú.p.ú. | 14. července 2009 v 20:57 | Reagovat

šelogen má dovolenou? no jak si to představuje? tohle, no toto a takhle? nahlásil to někde? ne, beztak ne, nyšt, ostravá, ostravá jedém.

17 ú.p.ú. ú.p.ú. | 18. července 2009 v 12:16 | Reagovat

celý měsíc bez šelogana

18 heavy_head heavy_head | Web | 18. července 2009 v 14:21 | Reagovat

Doplněna aktualizace. Mám takové tušení, že zítra to dotáhnu do konce. :-P

19 ú.p.ú. ú.p.ú. | 18. července 2009 v 23:48 | Reagovat

né né nne nene nenen nenennenenennenenen nenn enenenn nyšt nyštule,neukončuj to,zaval nás, to ano, konec nyšt nejn najn, najn, verstehst du, nein!!!! Das ist verboten, liebe Zucker oder ....!

20 heavy_head heavy_head | Web | 19. července 2009 v 8:44 | Reagovat

Tak trochu tajuplná část, co myslíš? Je tam hodně nevyřčeného. Navnadilo tě to, nebo spíš odradilo?
Konec povídky se blíží. Aby mohl nastat začátek nové.

21 heavy_head heavy_head | Web | 19. července 2009 v 14:12 | Reagovat

Musel jsem to rozdělit na dvě části, protože jeden příspěvek nesmí přesáhnout 20.000 znaků a já měl 20.002.  :-P

22 ú.p.ú. ú.p.ú. | 19. července 2009 v 14:45 | Reagovat

další, další, další...
já chci být jako kapitán Šelogán, ani nemusí říci polovinu věty a ostatní mu rozumí a má respekt a on se seznámil s Hillovou? Ten Ferrish je taky cool, vlastně všichni, vlastně Hillová je extra třída. 8-)

23 heavy_head heavy_head | Web | 19. července 2009 v 14:59 | Reagovat

Pravda, chvíli to vypadalo, jako by mezi ním a Hillovou probíhalo jakési romantické pnutí, ale... nechej se překvapit.  :-)
Jasnovidcům, těm je hej, co?  :-P

24 ú.p.ú. ú.p.ú. | 19. července 2009 v 15:04 | Reagovat

hillová má jen dvě ll ;-)

25 heavy_head heavy_head | Web | 19. července 2009 v 15:43 | Reagovat

Já mám třeba jen jedno! (StanisLav). O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama